Kuzey Teve

Grup Yorum ilk büyük konserine nerede çıktı

Grup Yorum ilk büyük konserine nerede çıktı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
218 views
02 Ocak 2021 - 21:58
Spread the love

 Grup Yorum, 1985 yılında üniversite öğrencileri tarafından İstanbul’da kuruldu.

Müzik çalışmalarına başlayan Grup Yorum, 1987 yılında ise ilk albümünü çıkardı.

Peki, Grup Yorum ilk büyük konserine ne zaman çıktı?

Sosyal medyada kısa süre önce bu soru gündeme geldi.

Berfin Bahar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Arslan, Grup Yorum’un ilk büyük konserini Odatv’ye anlattı.

Aydınlıkçıların öncülüğünde çıkarılan Gökyüzü dergisinin ilk kültür-sanat etkiliği Şan Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

O gecenin fotoğraflarını Gökyüzü dergisi için İsmet Arslan çekmişti.

“Gökyüzü Bizim Olsun Gençlik Dinletisi” adlı etkinlikte Grup Yorum’un konser verdiğini belirten İsmet Arslan, o güne dek Grup Yorum’un geniş kitleye ulaşan bir konserde yer almadığını ifade etti.

1986 yılının Haziran ayından gerçekleşen konserin Gökyüzü dergisindeki haberinde ise Grup Yorum’dan “Yorum Müzik Topluluğu” olarak bahsedildi.

İşte o kupür:

Etkinlikte Selda Bağcan, Sadık Gürbüz, Orhan Aydın, Arif Damar gibi isimler de yer aldı.

 İşte o kupür:

İşte etkinlik afişi:

GÖKYÜZÜ DERGİSİ

Aydınlık yazarı Tunca Arslan, “12 Eylül sonrasında Aydınlıkçı gençlik” başlıklı yazısında Gökyüzü dergisini anlatmıştı.

İşte o yazıdan bir bölüm…

1986’nın Ocak ayında “Gökyüzü” dergisi yayım yaşamına ilk sayısının “Yalnız bugünü değil yarını, yalnız yeryüzünü değil gökyüzünü de istiyoruz” sloganıyla başladı.

12 Eylül’ün üniversite ve eğitim anlayışına, YÖK’ün baskıcı uygulamalarına ve yükselişe geçen dinci gericiliğe karşı mücadeleyi ön planda tutan “Gökyüzü” de gençlikten büyük ilgi gördü, Türkiye genelindeki üniversitelerdeki öğrencilerle bağlar kuruldu, okur ve yazar sayısı genişletildi.

Çok sayıda tanınmış aydının da yazılarıyla destek verdiği dergi, üniversitelerde kurulmaya başlanan öğrenci dernekleri sürecinin de başlıca belirleyicilerinden biri oldu, “Tartışmada hoşgörü, eylemde birlik” anlayışıyla çeşitli üniversitelerdeki geniş çaplı öğrenci örgütlenmesinde yer aldı.

“Gökyüzü” sürecinde Aydınlıkçıların en büyük başarılarından biri Türkiye çapında büyük ses getiren, tüm gazetelerin manşetten yer verdiği, YÖK’e karşı ilk büyük öğrenci eylemi olan üç günlük açlık grevinin içinde yer almak ve eyleme yön vermek oldu. 20 Kasım 1986’da İstanbul’da Basın-Yayın Fakültesi Öğrenci Derneği’nde başlayan, ilk gün valilik emriyle derneğin kapatılması sonucu eyleme İstanbul sokaklarında devam eden 18 öğrenci, sabaha kadar bir gazeteci ordusu ve eylemi engellemek için kahvehaneler ve Sirkeci Tren Garı dâhil pek çok mekânı kapatan sivil polisler eşliğinde, üçüncü günün sonunda eylemi başarıyla tamamladı. Bu “yürüyüşlü açlık grevini” Ankara ve İzmir’deki benzer eylemler izledi ve YÖK’e karşı gençlik mücadelesi dalga dalga büyüdü.

“Gökyüzü” çevresindeki Aydınlıkçı öğrenciler, bu dönemde de bazı polis operasyonlarına maruz kaldı, gözaltı ve tutuklamalar yaşandı.

Toplam 17 sayı çıkan “Gökyüzü”nün yayın ve yazar kadrosunda yer alan ve deneyim kazanan pek çok genç Aydınlıkçı, 1987 yılının 1 Ocak’ında çıkan haftalık haber dergisi “2000’e Doğru”da çeşitli görevler alarak Türkiye’nin bağımsızlık, anti-emperyalizm, demokrasi mücadelesinde yer almayı bu dergi çatısı altında sürdürdüler ve bugünlere geldiler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -