Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Gergerlioğlu Meclis’ten gözaltına alındı: Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük

Gergerlioğlu Meclis’ten gözaltına alındı: Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük
227 views
21 Mart 2021 - 7:41
Spread the love

Polis Meclis’e girerek Adalet Nöbeti’ni sürdüren Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu elbiselerini giymesine, maskesini takmasına dahi izin vermeden, pijama ve terlikle yaka paça gözaltına aldı.

Meclis’te “Adalet Nöbeti”ni sürdüren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sabah saatlerinde uyuduğu odadan lavaboya gittiği sırada Meclis’te polisler tarafından gözaltına alındı.

Üzerinde pijamaları olan Gergerlioğlu, lavabodan çıkarılarak zorla gözaltına alındı.

Gergerlioğlu namazını kılmak için üzerini değiştirmek istediği sırada yaka paça gözaltına alındı. Ayrıca ayakkabısını giymesine, maskesini takmasına dahi izin verilmedi. Gergerlioğlu, ‘Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük’ diye polislere bağırdı.

Gergerlioğlu, “94’ten bu güne maalesef bu ülkede bir şey değişmedi. Lavaboya giderken götürülüyorum” dedi.

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasının nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi.

KERESTECİOĞLU: ALIN TBMM, ONUR OLUN!

Gergerlioğlu gözaltına alındığı esnada ARTI TV canlı yayınına bağlanıp yaşananları anlatan Kerestecioğlu, “Kaçır, kaçır ileride emniyet müdürü olarak görürüz sizi. 1990’lı yıllarda da 1980’lerde de bunu gördük. 60 yaşıma geldim hep aynı şeyi görüyorum. Alın TBMM, onur olun! Onur bu onur… Onur oldum. Görüyorsunuz değil mi? Bir tane vekili bunca emniyet görevlisi ile almak… Gel deyince gelmeyecekti çünkü! Bravo size. Kapatmak istiyorum, artık bu görüntülere insanın kalbi dayanmıyor. Danışmanlar ile ayrı ayrı yerlerdeyken sabaha karşı gelip, yine bunu yaptılar” dedi.

Kerestecioğlu’nun konuşması şu şekilde:

“Sabah saatlerinde danışman arkadaşlar benim kapımı çaldılar, daha doğrusu kapımız kilitliydi. Koridora bir çıktım onlarca polis ile karşılaştım. Kapıyı üzerime kilitlemek istediler. Ben iterek kapıyı açmaları için bağırdım. Gergerlioğlu namaz için lavaboya gitmişti, onun kapısını kuşatmışlardı. Orada vekili alıp işlem yapacağız dediler. Sabah namazı için abdest almaya gittiği esnada yüzün üzerinde polis zor kullanarak gözaltına aldı. Bas baya zor kullanarak çekiştirerek götürdüler. Gergerlioğlu üzerini değiştirmek istedi ancak üstünü değiştirmesine dahi izin vermediler.

‘ÇEKE ÇEKE GÖTÜRDÜLER’

Buradan Mustafa Şentop’a söylüyorum; bize 1990’lı yılları yeniden yaşattılar. Hakikaten bu durumun hiçbir farkı yok. Biz burada ne yapacağız ki sonuçta biz burada vekilimiz ile dayanışma için buradayız. 5 yılın altındaki cezalarda normalde önce tebligat gönderilir, sonrasında davet edilir. Bunu dahi yapmadan hiçbir gerekçe açıklamadan gözaltına aldılar.  Onlarca polis koridoru doldurup ardından da vekilimizi aldılar. Resmen çeke çeke götürdüler. Anlayamadığım biz burada ne yapacağız. Elimizde silahımız yoktu, topumuz yoktu. Başımıza bu da geldi. Dün KHK Platformu’ndan çiçekler gelmişti. Bütün masa çiçeklerle dolu. Türkiye’nin her yanından çiçekler gelmiş, seninleyiz demişler. Burada naif bir şekilde konuşuyor. Böyle bir desteklenme vardı, bizde onun yanındaydık. Bu kadar zorba bu sistem ve yapılanlar. İnsanın gerçekten yüreği kaldırmıyor. Korkunç bir haksızlık. Çıplak arama dedi, işkence dedi, kaçırılma insanlar dedi. Kimsenin derdini ayırmadan haksızlıklara karşı durdu. Buna karşı yayında olan tweet yüzünden ceza aldı.

HDP: OY UĞRUNA YAPILANLARI HALKLAR UNUTMAZ

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin partisi HDP’den de açıklama geldi. HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye halklarını, tüm ezilenlerin yüreği Meclis’teki Adalet Nöbetimizdeydi. İktidar ve ortağı bu sevgiye, bu güvene tahammül edemedi. Talimatla, yalan tutanakla, oy uğruna yapılanları Türkiye halkları unutmaz. #HalkınVekiliGözaltında”

BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

HDP’li Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi. Savcılığın soruşturma evrağında, Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldükten sonra Meclis’i terk etmediği, kamu binasında haksız yere gece ve gündüz kalmaya devam ettiği, hala “milletvekili gibi davrandığı” ifadeleri kullanılarak, yaşananlarla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı basın açıklamaları ve canlı yayınlar da “suç” sayıldı.

Başsavcılık, bu sabah yaka paça gözaltına alınarak TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu’nun, vekilliğininin düşürüldüğü gün Meclis koridorlarında slogan attığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını belirterek “TBMM koridorlarında terör örgütü elebaşı ve terör örgütü lehine slogan atılmak suretiyle, terör örgütü propagandası da yapıldığı tespit edilmekle Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma başlatılmıştır” ifadelerini kullandı. Gergerlioğlu’nun, ifadesinin alınması için en yakın polis merkezi amirliğine götürüldüğü bildirildi.

HDP BASIN BÜROSU’NDAN AÇIKLAMA

HDP Basın Bürosu, “Gergerlioğlu, lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, ‘namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim’ demesine rağmen polis gözaltı işlemini başlattı” dedi.

Vekilliği düşürülen Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’te zorla gözaltına alınmasına ilişkin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) tepki geldi. HDP Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, “TBMM’de Adalet Nöbetini sürdüren Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu, saat 06:30 civarı gözaltına alındı. Sabah namazını kılmadan önce abdest almak üzere lavaboya girdikten sonra Gergerlioğlu’nun bulunduğu kata 100’e yakın polis girdi. Gergerlioğlu, lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, ‘namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim’ demesine rağmen polis gözaltı işlemini başlattı. Milletvekillerimiz Filiz Kerestecioğlu ve Hüseyin Kaçmaz’ın da itirazlarına rağmen Gergerlioğlu, pijamaları ve terlikleri varken zorla götürüldü” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -