Kuzey Teve

GERÇEK GÜNDEM…. ( ÇAY )…

GERÇEK GÜNDEM…. ( ÇAY )…
Avatar photo
Ali Kasap( alikasap@kuzeyteve.com )
5.176 views
29 Nisan 2023 - 16:24
Spread the love

….Sayin Cumhurbaşkanimiz Trabzon ve Rize’ ye geleceği 3 Mayıs 2023 gününde bölgemizi illgilendiren birçok konu olmasina rağmen ” çok kolaylıkla ” sadece ” maduriyeti giderin ” talimati verererek çokta teknik konu olmayan özellikle bölgemizi çok çok ilgilendiren 2 konuyu yazacağim.
1- ÇAY BÖLGESİNDE ZORUNLU OLAN BUDAMANIN ÇOK ACİL OLARAK ERTELENMESİ
2- GÜBRE ve MAZOT DESTEĞİNIN TÜM ÜRETİCİLERE ÖDENMESİ.
………. 1- Çay üretim alanlari rakim ( yükseklik) gözeltilerek 2 veya 3 bölgeye ayrilarak en alt bölge olan deniz seviyesinde ” Budama MUTLAKA EN AZ 3 YIL ( bu yıl dahil) ” 2. Bolgelerde en az 5 yil çay üretiminin geleceği icin ( ülkemizin kâri için) ertelenmelidir…
…….. Şuan da bölgemizdeki çaylik alanların budama yapilma nedeni mevcut çay alanlarin ” gençleştirme ve böylece taze sürgün elde ederek verimi ve üretimi artirmak tir.
……Çaylik alanlarda budama ” gencleşme ” ve doğal sonucu olarakta ” ürünün kalitesi ve verimi ” için yapilmaktadir ( Asil amaç budur)…
……Fakat çay tarim alanlari incelendiğinde ” bölgede ” “budamaya uygun olmayan ” çay alanlari nin oraninin % 90-95 lerde olduğu rahatça tespit edilebilir.
……….Bölgede var olan çay alanlarinda budamanin ısrarla devam ettirilmesi ” ülkemizin çayciliğina aşiri zarar verecektir.
………2- bildiğim kadariyla ÜRETİCİYE ( üreten çiftçiye) 1993 ten beri alan bazli olarak ” MAZOT ve GÜBRE DESTEĞİ ” verilmesine rağmen; yaklaşık 820.000 dekar olan yaşçay alanindaki üreticileri çok azi ( tahminim toplamda %5 i geçmez) Faydalanamamaktadir…..Türkiye’ de en mükkemmel alan bazli ” çokyiilk olan ” çay üretim alanlari ve ” çay üreticileri ( çay üreten çiftciler ) TARIM BAKANLIGINA BAĞLI olan ÇAYKUR tarafindan ” RUHSATLANDIRILARAK ” kayit altina alinmiştir…….. Buna rağmen çay üreticisi ” ÇKS sistemine kaydedilmemiş ve ” alan bazli olan ” MAZOT ve GÜBRE DESTEĞINDEN “faydalanamamıştır
…..Burda ki magduriyetin çok basit bir çözümü vardir.
1- Tarim il veya ilçe müdürlukleri ellerinde kayit yoksa ( – ki olmali; yoksa şimdiye kadar temin etmeli idi)
a) Ziraat Odalarindaki üretici kayitlari istenebilirdi
b)- Çay Üretecicisi ( Çiftçi ) olarak çay ruhsati verilenlerin listesini ÇAYKUR dan alip sisteme işleyerek var olan mevcut ” çay ruhsat alani ” kadar parayi ” ÇAY PARASI veya BUDAMA PARASI veya DESTEKLEME PARASI yatirir gibi üreticilerin hesaplarina ” YILLARDIR YATIRABİLİRLERDİ…
2- ÇKS sistemine yine bu iki kurumla işbirliği yapilarak ureticilere ” SEÇİM ARİFESİNDE ” ” evrak getir – şu kurumlardan evrak topla getir- götür ” denilmezdi.
BÖLGEMİZDE KANSERE DÖNMÜŞ ve DÖNMEK ÜZERE OLAN BİRÇOK KONULAR UMARIM SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA ” TAM ve DOĞRU OLARAK ” AKTARILIR ve KÜSTÜRÜLEN SEÇMENİN BU KONULAR DÜZELTİLEREK GÖNÜLLERİ ALINARAK YÜZLERİ GÜLDÜRÜLÜR.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -