Kuzey Teve

Genç kadınlar talepleri için yürüdü

Genç kadınlar talepleri için yürüdü
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
141 views
02 Ocak 2021 - 19:19
Spread the love

 13. Gençlik Yaz Kampı sona erdi. Atölyelerin çalışmalarını sergilendiği ve  akşam konserlerinin gerçekleştirildiği 7. günde genç kadınlar talepleri için yürüdü.

Kampın son gününde genç kadınlar, bir kadın yürüyüşü düzenledi. Kamp alanında ilgiyle karşılanan yürüyüşten sonra konser alanında sahneye çıkan ve Türkiye’nin bir çok yerinden gelen genç kadınlar atölyenin sonuç bildirgesini okudu. Kocaeli’den Berfin Karakuş ile Kayseri’den Sevil Erucu’nun okuduğu bildiride Özgecan Aslan cinayetine karşı duyulan öfke ile sokağa dökülen tepki dikkat çekilirken, “Üniversitelere ne gülistanda boş kalmamak ne çok seçici olmamak ne de burs almak için yerleşmiyoruz” sözünü hatırlatan kadınlar, bu söylemin hükümetin genç kadınlara yönelik politikasını özetlediğini de hatırlattı.

ATÖLYELER, BAŞKA BİR DÜNYA İÇİN
Kampta 8 gün boyunca Edebiyat, Sinema, Tiyatro, Evrim, Fotoğraf, Politik İktisat, Ritim, Gazete-Televizyon, Heykel, Halk Oyunları, Kadın Çalışmaları, Bakış açısı, Astronomi ve Kürt Dili Atölyelerine katılanlar çalışmalarını sergiledi.
 Atölyelerde üretilenlerin görülebildiği ve etkinliklerin düzenlendiği akşamda heykel atölyesi yürütücüsü Uygur Orhan, Kobanêli kadınlardan ilhamla yaptıkları bir rölyefi sahnede sergiledi. Ardından hazırladıkları kısa bir gösteriyle sahnede sahne alan ritim atölyesi açılışı Suruç’taki katliamda hayatını kaybedenler için düzenledikleri bir parçayla yaptı. Ardından Edebiyat, Fotoğraf, Sinema, Halkoyunları atölyeleri hazırladıkları gösterileri ve filmleri kamp katılıcıcılarına sundu. Atölyelerin ardından madenci şarkıları söyleyen Fahri Bozbaş’ın dinletisi gerçekleştirildi ve Sabahattin Ali belgeseli gösterildi.

İŞÇİLER SOSYALİZM PERSPEKTİFİYLE ÖRGÜTLENMELİDİR
Son gün yapılan panellerden biri de Evrensel Gazetesi Başyazarı İhsan Çaralan’ın katıldığı “İşçi sınıfı ve sosyalizm” paneliydi.  “Bugün sosyalizme karşı saldırılar genellikle ideolojik olarak sürmektedir” diyen İhsan Çaralan ,“Yani her ne kadar burjuvazi tarih sahnesinde yok dese de  üniversiteleriyle , çeşitli bilim çevreleriyle, siyasetçileriyle sosyalizme karşı savaşlarını sürdürüyorlar. Bunu doğrudan işte çeşitli sosyalist teoriler üreterek yada doğrudan doğruya sosyalizmi eleştirerek yapıyorlar.” dedi.
“İşçi hareketi sıfır noktasında olsa bile Emek Partisi işçi sınıfından başlar” diyen Çaralan “Bugün sosyalizme olan saldırılar ideolojik olarak sürer, burjuvazi sosyalizm bitti dese bile üniversitelerde devam etmekte, işçinin hakları sendikalar tarafından icra edilmektedir. İşçi sınıfının sosyalizm perspektifiyle örgütlenmesi gerekir. Buda demek oluyor ki işçinin Emek Partisi programına katılması gerekir” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -