Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

FRANSA’DA 7, TÜRKİYE’DE 87..

FRANSA’DA 7, TÜRKİYE’DE 87..
Fakir Yılmaz( [email protected] )
303 views
12 Mart 2022 - 13:15
Spread the love

Geçtiğimiz gün ziyaret ettiğim bir iş adamıyla sohbetimizde işleri sorduğumda beklediğim cevabı alırken ‘Peki ne olacak?’ dedim ve sorumu daha da güçlendirmek için, ‘Biliyorsunuz başkanlık sistemi var ve bu sistem istediğini bakan yapıp, istediğini affediyor. Yani sizi gece yarısı bir imza ile alınan ya da akşam Erzincan’a gideceğini ilan edip, ertesi gün öğleyin affını dileyen bakanların yerine atasalar nasıl yapar, piyasaları nasıl düzeltirsiniz?’ diye devam ederken güzel çayını içtiğim iş adamının gerildiğini görüyordum yüz hatlarından…
Çünkü daha yeni Fransa’dan gelen dostum iş adamı ‘Fakirciğim bakan olacak olanın kendisinin değil, zor yetişen diplomalılar yani Dervişler, Babacanlar, Şimşekler varken kafa estikçe bu göreve atananlar yüzünden değil mi bugün yaşananlar?’ diyerek sol görüşlü sorumu, sağ vuruşla cevaplıyordu..
Ve dış ticaretle meşgul bu iş insanı ekliyor, ‘Beceriksizliklerini “dış güçler” denerek gölgelemeye çalışanlar kendileride benden daha fazla dışarı çıkıyorlar. Onlar benim gördüklerimi görmüyor mu? Ne alaka kimin umurunda Afrika, olmasa da orada işte öyle bir Asya ülkesi denen durumda olan Türkiye ile ilgilenmiyor, dillerine almıyorlar bile..
Ve nefes almadan uzayın ötesine gitmeyi, dünyayı ellerinde bulunan teknoloji ile çeviren, silahları ile güçlerine güç katan, ekonomileri sağlam ellerde olan, Anayasalarına kutsal kitap misali sarılan adamların başka işi mi yok senle, benle uğraşacaklar?’ diyor..
Sorumun saflığına kızarak sözlerine devam eden iş insanının bir diğer savunması da, ‘İngiltere kamyon şoförü bulamıyor, Almanya’da kuyruklar var. Doktorsuz kaldılar, Fransa’da enflasyon artmış.’ gibi cümleler kurup, ordan burdan kulaktan dolma bilgisiz fikirleri savunanlar ; Fransa’da kişi başı gelirin 40,319 dolar, enflasyonunsa % 7 olduğunu da söylemezler” diye sitem ediyor..
Aynı iş insanı bu kez bana bir soru soruyor.. ‘Peki bizim ülkede durum ne?’ diye..
Cevap vermekten zorlanıp, son çayımı yudumladıktan sonra kendisinden ayrılıp, yol boyunca ülkenin durumunu düşünüp, ekonomist olmama ve kitabını yazmama karşın konuyu yeniden araştırdığımda ülkede asgari ücretin 4 Bin 250 TL.. , başbelası enflasyonun Sadece % 87 olduğunu öğreniyordum..
Evet, şu anki iktidara yakın görüşü ile tanıdığım iş insanını dinleyip, kendisinden, iş yerinden ayrılırken sohbetimizi nasıl toparlar, yoruma dökerim derken ‘Kar geliyor..’ denip, okullar yetmedi devlet dairelerinin tatil edildiğinden değil benzin, mazot ve gaza ard arda gelen zamlardan boşalan yolda telefonla ulaştığım editörümüze yazımı yazdırıyordum.
Ve önce dün ‘One minute’ denen ama bugün atlı, bayraklı, yemekli organizasyonlarla karşılanan dış güçler ardından halkları karşı karşıya getiren iç, dış çatışmalar ve siyasi gerginlikler derken yine dün, ‘Hoca Efendi’ denip, dizine çökülen sonra darbeci başı denip, terörist ilan edilen Feto o da yetmedi dün selamlayarak sınırlardan geçirip, sonra terörist ilan edilen YPG, PKK ardından pandemi ve patlayan enflasyonun, devalüasyonun nedenini düşünüyorum.
Ve yine bir süre önce yazdığım yazımdan alıntılar yaparak bu dünyada derdin vatandaşın, halkların, ülkelerin değil birilerinin iktidarda kalması derdi olduğunu düşünüyordum.. Yani dünya kurulduğundan bugüne krallar, kaanlar, padişahlar derken başbakan, başkan sıfatlarıyla dünyaya yön verenlerin aldıkları kararlarla ortalığı kan revan içinde bırakanlar Afrika yetmedi Ortadoğu, şimdi de Kafkasya’yı ağlatırlar.
Çünkü dert dünya, dert insanlık, dert barış değil mesele iktidar gücünü elden bırakmamak. Bunun için de çatıştırmak gerek. Ardından Ukrayna örneğindeki gibi savaştırmak gerek.
Kısaca yaşananların özeti bu…
Bunun diğer ağır bir örneği de yoksulluk, kömüre makarnaya muhtaç etmektir.
Yok yok pardon aldığımız duyumlara göre 2023 ün hatırına kavurma da varmış. Valilerin, kaymakamların ve zabıtaların depolardan çıkardığı Ayçiçek yağı bile varmış!.
İçi boş tencere tavayı alıp meydanlara çıkarlar korkusuyla da “durun pandemi var, sınırlar ötesinde savaş var, dış mihraklar var. Yetmedi kar tatili var ama zama devam..” denir.. Asıl gündem değiştirilir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -