Kuzey Teve

Fındıklı da MECİ dayanışması Viçe gazetesinin kapatılmasını engelleyemedi

Fındıklı da MECİ dayanışması Viçe gazetesinin kapatılmasını engelleyemedi
179 views
06 Ocak 2024 - 18:58
Spread the love
Rize’nin Fındıklı ilçesinde MECİ var ancak gazetesi yok. Rize Fındıklı’da 45 Yıl Önce Kurulan ve 19 Yıldır Aralıksız Yayınlanan Yeni Viçe Gazetesi Yayınına, Zorunlu Olarak Ara Verdi…
Gençağa Karafazlı
(Haber Merkezi)- Rize’nin eski gazeteleri arasında sayılan ve 1978’de, ‘Viçe’ adıyla yayına başlayan Yeni Viçe Gazetesi, ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntı ve siyasi baskılar sonrasında ‘yayın durdurma’ kararı aldı.
Fındıklı’da haftalık olarak yayınlanırken, 1990’lı yılların sonunda, zamanındaki imtiyaz sahiplerinin kişisel sorun ve sıkıntıları nedeniyle kapatılan ve yayına ara veren gazete, 2005 yılında gazeteci Ömer Şan’ın girişimleriyle, makineleri hurdaya verilmekten ve tamamen yok edilmekten kurtarıldı.
Baskı ‘etnografik tarihi eser’ olarak tescil edilen makinede yapıldı.
Gazete ve Matbaanın bütün malzemeleri, Ömer Şan’ın girişimine destek veren grafiker, tasarımcı Zekeriya Sarıhan’ın da desteği ile yeniden düzenlenerek, 2005’in Şubat ayında, elden geçirilerek, 8 Mart 2005’te yeniden, ‘Yeni Viçe’ adıyla Fındıklı’ya kazandırıldı.
Yeni dönemde ilk sayısını, Fındıklı’nın kurtuluş günü olan 11 Mart 2005’te çıkaran gazetenin ilk sayısı, Rize’deki ilk matbaanın kuruluşu ile sonrasında ildeki diğer matbaaların da birçoğunun kuruluşunun sağlandığı 1903 tarihli, elle baskı yapılan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca da ‘etnografik tarihi eser’ olarak tescil edilen makinede yapıldı.
Resmi olarak 19 yıl önce yayına başlayan gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü Ömer Şan, imtiyaz sahipliğini Hasan Sarıhan üstlenirken, Sayfa Sekreterliğini Rize’nin duayen gazeteci ve matbaacılarından Metin İslamoğlu, Baskı Sorumluluğunu yine Rize’nin eski matbaa ustalarından Mehmet Çilli ile Ekrem Turanlı, grafik ve tasarımcılığını ise Zekeriya Sarıhan üstlendi.
İlk dönemde haftada bir yayımlanan gazete, daha sonra 10 sayfa ve tabldot boyda haftada 2 kez yayımlanmaya başlarken, Genel Yayın Yönetmenliğini Filiz Şan üstlendi, Mehtap Sarıhan da gazetede muhabirlik yapmaya başladı.
Gazetenin yeniden yapılanmasının ardından 2013’ten itibaren Yazı İşleri Müdürlüğü’nü Filiz Şan üstlenirken, sayfa sekreterliği ve baskı sorumluluğunu Zekeriya Sarıhan, Abone ve Dağıtım Sorumluluğunu Mehtap Sarıhan üstlendi ve Ömer Şan da hem Genel Yayın Yönetmeni ve hem de fahri Başyazarlık görevini sürdürdü.
Yeni Viçe Gazetesi, 2024 yılbaşında itibaren yayınını durdurdu.
Etnografik Tarihi Eser olarak tescil edilen, Rize’deki ilk matbaa makinesi halen matbaada muhafaza edilirken; 31 Aralık 2023 tarihli ve 995. sayılı son baskısı sonrası yayınına ara veren gazete, Nisan 2023’te yürürlüğe giren yeni yasa ve yönetmeliklerin ardından bir süre ekonomik ve siyasi sıkıntılar yaşamış; Ağustos 2023 itibarıyla ise resmi ilanları kesilmişti.
Yaşanan baskı ve sıkıntılar sonrası, Kasım ayından itibaren yeniden haftada bir yayınlanmaya devam eden Yeni Viçe Gazetesi, 2024 yılbaşında itibaren yayınını durdurdu.
Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ömer Şan, yayın durdurma gerekçelerinin, vergi, sosyal güvence, ofset baskı ve dağıtım masrafları ile dezenformasyon yasası sonrası ilanların engellenmesi olduğunu kaydetti.
Yılbaşı itibariyle faaliyetlerini durdurma kararı alan gazetede başta Rize olmak üzere Karadeniz Bölgesi ve Türkiye’yi ilgilendiren konularda haber, araştırma ve köşe yazılarına yer veriliyordu.
Yeniden kuruluşundan bu yana Başyazarlığını Ömer Şan’ın üstlendiği gazetede, Opr.Dr. Aytekin Ertuğrul, Dr.Muammer Sarımehmet, eğitimci Ceyhun Kalender, çevre ve yaşam mücadelesi aktivistleri Süleyman Hacıbektaşoğlu, İhsan Hacıbektaşoğlu, gazete ile birlikte spor yorumculuğuna başlayan Hasan Karaahmetoğlu, idari yönetici yaşam koçu Filiz Şan ile birlikte çok sayıda isim makale yazıyordu.
Emek mücadelesini 19 yıl sürdürdü
Gazete ve matbaanın yayın durdurmasına ilişkin, sosyal medya hesaplarında paylaşımda bulunan Şan, şu ifadelere yer verdi:
“Artık Kemikte Bıçak… Haktan, hukuktan emekten yana ne varsa bıçağın ucunda! Emek, mücadele ve azimle 19 yıldır sürdürdüğümüz yayınımızı, türlü dayatmalar sarmalında yılsonunda durdurma kararı aldık. VİÇE’ye de Meci’ye sahip çıkar gibi sahip çıkılacağı umuduyla; zor ülke koşullarında gazetemize destek veren herkese teşekkürler!”
Aynı zamanda, 2018’den itibaren yaşamını ailesiyle birlikte Ankara’da sürdüren ve Ankara Kent Konseyi Çevre ve İklim Meclisi Sözcülüğü ile DİSK Emekli-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi olan gazeteci Ömer Şan’ın, gazetenin sosyal medya hesaplarında da yayınladığı satış ilanında ise şöyle denildi:
“Çağrımızdır… Meci’ye de, Viçe’ye de sahip çıkınız!
Fındıklı’da, 1978’de kurulduktan sonra birkaç kez el değiştirerek yaklaşık 10 yıl kapalı duran ve ardından 8 Mart 2005’te yeniden kurarak, uzun bir aradan sonra ilk sayısını 11 Mart’ta çıkarıp yeniden yayın hayatına başlattığımız, Fındıklı ve bölgenin değeri olan Viçe Gazetesi yeniden kapanmasın! Fındıklı’nın duyarlı insanlarına çağrımızdır!
Nitekim bu süreçte bütün zorluk ve sıkıntılı süreçlere karşın, mücadele ve emekle bugüne kadar gelebildik.
Sonuçta, bu aşamadan sonra artık; Rize Fındıklı’da, 19 yıldır aralıksız olarak yayın hayatını sürdürmekte olan ve 10 sayfa tabloid şeklinde haftada 2 kez yayınlanan, BİK Resmi İlan Yayınlama yeterliğine sahip, Abonelik sistemi ile dağıtımı yapılan Yerel Gazetemiz Y.Viçe ile internet haber sitesi www.findiklihaber.com, tüm hakları ve aktif sosyal medya hesapları ile birlikte; matbu evraklar, kartvizit-davetiye, çeşitli baskılar ile gazetemizin basım ve yayımının yapıldığı Yeni Viçe Gazete ve Matbaası adı ile komple satılıktır!
NOT: Rize’deki ilk matbaa makinesi olan ve aynı zamanda Kültür Bakanlığı tarafından ‘Etnoğrafik Tarihi Eser’ olarak tescil edilmiş olan 1903 yapımı, 1420 Seri Numaralı Constatt- Württemberg, el beslemeli bası makinesi, kurşun yazı kasaları ve hurufatları da satışa dahildir.”
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -