Kuzey Teve

FETÖ İLTİSAKLI OLMAKLA SUÇLANAN ÇAY TV’NİN PROGRAMCILARINDAN ORHAN YAZICILAR HAKKINDA MAHKEMECE VERİLEN HAPİS CEZASI KESİNLEŞTİ.

FETÖ İLTİSAKLI OLMAKLA SUÇLANAN ÇAY TV’NİN PROGRAMCILARINDAN ORHAN YAZICILAR HAKKINDA MAHKEMECE VERİLEN HAPİS CEZASI KESİNLEŞTİ.
1.258 views
09 Ağustos 2023 - 13:00
Spread the love

FETÖ İLTİSAKLI OLMAKLA SUÇLANAN ÇAY TV’NİN PROGRAMCILARINDAN ORHAN YAZICILAR HAKKINDA MAHKEMECE VERİLEN HAPİS CEZASI KESİNLEŞTİ. YAZICILAR’I ŞİMDİ DE YENİ DAVALAR BEKLİYOR.

kuzeyteve –

Başka gazetecilerinin yazılarını kendisi yazmış gibi başka başlıklarla köşe yazısı olarak çeşitli yerlerde yayımlatan ÇAY TV Programcısı Orhan Yazıcılar hakkında mahkemece verilen hapis cezası kesinleşti. Orhan Yazıcılar tarafından Kayseri Haber Gazetesindeki yazıları çalınan Niğdeli gazeteci İdris Yavuz, kesinleşen bu kararın ardından şimdi de Yazıcılar hakkında maddi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Öte yandan, ÇAY TV Programcısı Orhan Yazıcılar’ın çok sayıda gazetecinin daha yazılarını kendine mal edip kendi ismiyle yayımlattığı ve bu kişilerin de Yazıcılar’ı dava edeceği öne sürülüyor. Orhan Yazıcılar tarafından yazıları çalınan diğer kişilerin açacağı dava sonucunda Yazıcılar’ın suçu sabit görülüp, mahkemece suç tekrarı kararı verilirse Yazıcılar’a hapis yolu gözükecek..

İdris Yavuz adlı gazetecinin Kayseri Haber Gazetesinde yayımlanan 16/01/2021 tarihli “öfkeli başta akil olmaz” başlıklı yazını alarak başlığını; “kasap et derdinde koyun can derdinde” şeklinde değiştirerek kendisi yazmış gibi yayımlayan Orhan Yazıcılar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 7 III -2 maddesine aykırılık suçunu işleme fiiliyle dava edilmiş, dava sonucu mahkeme Orhan Yazıcılar’a iyi hal indirimiyle birlikte 5 ay hapis cezası vermiş ancak hükmün açıklamasını geri bırakmıştı.

Bu karara itiraz eden Orhan Yazıcılar’ın itirazı mahkemece kabul edilmedi ve böylece Yazıcılar’ın cezası kesinleşti.
Orhan Yazıcılar hakkındaki davaya bakan Rize 3. Asliye Ceza Mahkemesi kesinleşen hapis cezasının ardından açıkladığı gerekçeli kararda ÇAY TV Programcısı Orhan Yazıcılar’ın 5846 Sayılı Kanunun 71/2-2. cümle maddesi gereğince takdiren 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA, bu cezanın 1/6 oranında indirilerek 5 ay hapis cezasına dönüştürülmesine ve Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına , ayrıca 5 yıllık denetimli serbestlik verilmesine karar verdi.

Bu karara göre; Orhan Yazılar hakkında benzer yeni davalar açılır ve Yazıcılar bu davalardan ceza alırsa verilen hüküm açıklanacak ve yeni cezalar eski cezaya eklenecek. Bu durumda Yazıcılar’ın hapse girmesi söz konusu..

Edindiğimiz bilgilere göre Orhan Yazıcılar’ın benzer şekilde çok sayıda kişinin yazısını kendi yazılarıymış gibi yayımlattığı, bu kişilerin de Yazıcılar hakkında dava hazırlığı içerinde olduğu öne sürülüyor.

Öte yandan Yazıcılar hakkında dava açıp, Yazıcılar’ı hapis cezasına çarptırtan Gazeteci İdris Yavuz’un Yazıcılar hakkında yeni bir dava açacağı belirtiliyor.

Emek hırsızlığı tescillenmiş olan Orhan Yazıcılar’ın, FETÖ ‘nun ABD’deki şirketlerinden birinin sahibi olduğu öne sürülen ve birçok iddianamede ismi geçip, Fetullah Gülen ile yakınlığı dile getirilen ve hakkında İstanbul 24. ağırceza mahkemesinde dava açıldığı için ABD’ye kaçan Cemal Külünkoğlu’nun FETÖ iltisaklı televizyonu ÇAY TV’de dini program yapmayı sürdürmesi ise kamuoyunun tepkilerine ve ilginç değerlendirmelerine yol açıyor.
Ne diyelim: “ Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş.!”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -