Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Eti Alümiyum işçileri: Seçim AKP’ye de patrona da ders oldu

Eti Alümiyum işçileri: Seçim AKP’ye de patrona da ders oldu
110 views
12 Nisan 2024 - 14:51
Spread the love
Seydişehir’de yerel seçimlerde AKP’nin oyları düştü. Oyların düşmesi ve belediye yönetiminde kaybetmesinde ek zam talebiyle direnişe geçen Eti Alüminyum’un işçilerinin de etkisi oldu.

Deniz KEMEÇ

Türkiye’de bir yerel seçim daha geride kaldı. Seçimi kaybeden AKP, kalesi olarak görülen birçok belediyeyi kaybetti. CHP ise 47 yıl sonra seçimlerde birinci parti oldu. AKP’nin oyları işçi direnişlerinin olduğu birçok yerde ciddi derecede düşerken, bunlardan biri de Seydişehir oldu. Konya’nın Seydişehir ilçesinde belediye yönetimi, AKP’den CHP’ye geçti. CHP, 2019 yerel seçimlerinde 5 bin 860 (yüzde 14) olan oyunu 14 bin 40’a (yüzde 35) çıkardı. AKP’nin oyları ise 16 bin 522’den 12 bin 288’e, yani yüzde 41’den yüzde 30’a düştü.

PROMOSYON YOK, 3 MİLYARLIK YATIRIM VAR

Gelin bu değişimin sebeplerini inceleyelim. AKP’nin oyları işçiler arasında ciddi oranda azaldı. Bundan 2 ay önce Seydişehir Eti Alüminyum’da işçiler, ek zam, promosyon talepleriyle direnişe geçmişti. Asgari ücretin altında kalan ücretleri için yüzde 100 zam talep eden işçilere Cengiz Holding sadece yüzde 55 zam vermiş, işçiler bu zammı kabul etmemişti. Direniş devam ederken devreye giren Özçelik-İş yöneticileri yüzde 62’lik zam teklif eden protokole imza atmıştı. Ancak Özçelik-İş yöneticileri ve Cengiz Holding tarafından “sözü verilen” promosyonu işçiler 2 aydır hâlâ alamazken Cengiz Holding, 3 milyar liralık yatırımla 82 bin ton olan üretim kapasitesini 40 bin ton artırmayı hedeflediklerini duyurmuştu.

“VATAN DİYE DİYE SATTILAR”

Seçim sonuçlarını konuştuğumuz Eti Alüminyum’daki işçiler, bu seçim sonucunun sadece AKP’ye değil, patronları Cengiz Holdinge de ders olduğunu söylüyor. Uzun süredir çalışan işçilerden biri, daha önce AKP’ye oy verdiğini belirterek şöyle diyor: “Bundan sonra AKP’ye oy falan yok. Vatan, vatan diye her yeri sattılar. Biz ülkeye zarar gelmesin diye düşünürken bizim ekmeğimizden aldılar. Artık işçinin, emekçinin hakkını savunanlara vereceğim.” AKP’nin Cengiz Holdingi büyüttüğünü ama söz verilen promosyonun 2 aydır yatmadığını aktaran işçi, “Biz grevdeyken sözde zarar ediyorlardı, şimdi borsada yeni rekorlar kırdık diyorlar” diyor.

“İŞVERENE DE SENDİKAYA DA DERS OLDU”

Bir başka deneyimli işçi ile konuştuğumuzda, AKP’ye oy vermemenin Cengiz Holding ve Özçelik-İş’e ders olduğunu şöyle anlatıyor: “Hem işverene hem sendikaya güzel bir ders oldu. Umutlarımız tükenmek üzereyken güzel bir umut oldu. Mehmet Şimşek’in ekonomiyi düzelteceği yok. Kapitalistlerin belini kırayım, onlardan daha çok vergi alayım gibi bir derdi yok.”  Konuştuğumuz genç işçi benzer bir görüşte. AKP’lilerin direnişlerinde göstermelik bir görüşme yaptığını ve bunun da oylara tepki olarak yansıdığını belirtiyor.

“İYİ OLDU, SÜREKLİ BİR HAVALAR…”

Daha önce AKP’ye oy verdiğini ama bu kez sandığa gitmediğini anlatan bir başka genç işçi de, “Kaybetmesi iyi oldu bunların, sürekli bir havalar… En azından insanlar bir tavrını sergiledi. Eylemden sonra insanları işten çıkardılar. İnsanları yoksulluğa mahkum ediyorlar. Bunlar sendika, patron beraber işçiyi sömürüyorlar” diyor. Muhalefet partilerini ise bir seçenek olarak görmediğini ifade eden genç işçi sözlerini şöyle sürdürüyor: “Özgür Özel’e bakıyorum, bir konuşma göremiyorum. Biz direnişteyken yanımıza gelen (EMEP) Milletvekili İskender Bayhan mesela, nasıl konuşuyordu? Onun o konuşmalarında coşkuyu görüyorduk.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -