Kuzey Teve

Eskişehir’de Metin Lokumcu eyleminden 75 kişiye dava

Eskişehir’de Metin Lokumcu eyleminden 75 kişiye dava
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
48 views
03 Ocak 2021 - 12:05
Spread the love

 Eskişehir’de, Artvin’in Hopa ilçesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto sırasında biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden öğretmen Metin Lokumcu’nun ölüm yıl dönümünde eyleme katıldığı gerekçesiyle 75 kişi hakkında, 3,5 yıl sonra dava açıldı. Aralarında avukat, üniversite öğrencilerinin de yer aldığı 75 kişi, “Polise direnme, hakaret toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet” suçundan 4 Kasım 2015 günü hakim karşısına çıkacak. 

31 Mayıs 2012 günü Odunpazarı ilçesi Asarcıklı Caddesi’nde yüzlerce kişi Hopa’da, öğretmen Metin Lokumcu’nun dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eylemlerinde hayatını kaybetmesi nedeniyle anma eylemi düzenledi. Grup, daha sonra ellerinde pankartlar ve attıkları sloganlarla Asarcıklı Caddesi üzerinden Yunus Emre Caddesi’ndeki AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Ancak topluluk, Asarcıklı Caddesi’nin çıkışında durdurularak il binasına yürümesine izin verilmedi. Bunun üzerine polis gruba saldırdı. 

Emniyet, mobese ve çekilen polis kamerası görüntülerinden, eylemde olay çıkardıkları iddia edilen 75 kişiyle ilgili savcılığa şikayette bulundu. Savcılık tarafından başlatılan soruşturma üzerine hazırlanan iddianame 3,5 yıl eskisehir escort davası sonra tamamlanarak mahkemeye sunuldu. Aralarında avukat, üniversite öğrencilerinin de yer aldığı 75 kişi, ‘polise direnme, hakaret toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet’ suçundan 4 Kasım 2015 günü hakim karşısına çıkacak.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -