Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ESKİŞEHİR’DE HDP’NİN “HERKES İÇİN EŞİTLİK HERKES İÇİN ADALET”AFİŞLERİNİN YER ALDIĞI BİLBORDLARA SALDIRI

ESKİŞEHİR’DE HDP’NİN “HERKES İÇİN EŞİTLİK HERKES İÇİN ADALET”AFİŞLERİNİN YER ALDIĞI BİLBORDLARA SALDIRI
247 views
13 Şubat 2021 - 17:36
Spread the love

Eskişehir belediyesine ait billboarda “herkse için eşitlik herkes için adalet” yazılı afişlerinin asılması belediye meclisinde tartışma konusu oldu. MHP ve AKP nin afişler kaldırılsın talebi CHP li üyelerin karşı çıkmasıyla ret edildi.
ESKİŞEHİRDE HDP’NİN “HERKES İÇİN EŞİTLİK HERKES İÇİN ADALET”AFİŞLERİNİN YER ALDIĞI BİLBORDLARA SALDIRI
Gençağa KARAFAZLI –
ESKİŞEHİR
Eskişehir büyük şehir belediye Meclis toplantının AK Parti grubu adına söz alan Orhan Durmuş, “Böyle bir günde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin billboardlarında terör örgütü ile ilişkili olduğu bilinen bir partinin ilanlarının yer almasını kınıyoruz” derken,
Meclis toplantısına başkanlık eden CHP’li İbrahim Arslan ise, “Şehitlerimiz için bizler de çok üzgünüz. Ne yazık ki çok sayıda yiğidimizi şehit verdik. 3 şehidimiz daha var. Ama burada kınanacak bir durum yok” diyerek AKP grubunun talebine karşı çıktı,
Eskişehir AKP Tanıtım Medya Başkanı Hasan Burgaz, “İnsan aklı ile dalga geçmeyi bırakın! Şehitlerimizin olduğu bir günde PKK nın sözcüsü olan parti için astığınız bu afişleri kaldırın” çağrısında bulunurken,
MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, HDP Genel Merkezinin “Herkes için eşitlik herkes için adalet” sloganları yer almaktadır. Bu bilinçli bir eylem midir? Bilinçli ise yetkili mercilerin bu işin hesabını vermek zorundadır”
HDP Eskişehir il başkanı Şükriye Ercan, “ülkede asker cenazesi gelmeyince bunların elinde malzeme kalmıyor kendilerine askerler üzerinden malzeme yaratmaya çalışıyorlar. Bizimle halkı karşı karşıya getirmek istiyorlar. Bizim niyetimizi herkes çok ii biliyor. Gerginlik ve kargaşa yaratma çalışıyorlar. Özellikle ‘CHP-HDP ittifakı ifşa oldu’ şeklinde yerel gazetelere manşetler attırıyorlar. Biz eşitlik, adalet barış demeye devam edeceğiz”
Tartışmalar sonrası HDP ’nin “HERKES İÇİN EŞİTLİK HERKES İÇİN ADALET” yazılı afişlerin yer aldığı bazı billboardların camları kırıldı, afişler ise yırtıldı saldırıyla ilgili iki kişinin ise gözaltına alındığı iddia edildi.
HDP’NİN “HERKES İÇİN EŞİTLİK HERKES İÇİN ADALET”AFİŞLERİ TARTIŞMA YARATTI
Eskişehir HDP il örgütü “Herkes için eşitlik herkes için adalet” yazılı afişlerini Eskişehir belediyesine başvurarak şehrin belirli yerlerinde bulunan billboardlarda sergilenmesi talebinde bulundu.
Belediye reklam komisyonu HDP’nin bu talebini değerlendirdikten sonra belirlenen reklam ücreti talebini tahsil ettikten sonra onayladı. HDP’nin “Herkes için eşitlik herkes için adalet” afişleri billboardlarda yer aldı.
Bir gün sonra AKP ve MHP’den HDP nin afişlerine yönelik tepki geldi. AKP, ülkede asker şehitlerin olduğu bir süreçte HDP afişlerinin asılmasına tepki gösterdi. MHP ise afişlemenin Alparslan Türkeş’in mirası olan ilçe binasının karşında bilinçli asıldığını belirterek kaldırılmasını istedi.
AKP ve MHP’nin bu tepkilerini yerel medya da bazı gazeteler “HDP-CHP ittifakı ifşa oldu” şeklinde kışkırtıcı haberler yayınlayarak Eskişehir belediyesini eleştirdiği görüldü

İşte Yerel gazetelere yer alan HDP afişleriyle ilgili haberler:
“TAPUSU BAŞBUĞUMUZ ALPASLAN TÜRKEŞ AİT”
Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, İki Eylül Caddesi’ndeki ve MHP Odunpazarı İlçe Teşkilatı’nı da görülen HDP afişli reklamından dolayı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne sert tepki gösterdi. Başkan Candemir açıklamasında: “Tapusu rahmetli Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ Bey’e ait olan MHP Odunpazarı İlçe Teşkilatımızı görecek şekilde önüne konuşlandırılan raketlerde HDP Genel Merkezinin “Herkes için eşitlik herkes için adalet” sloganları yer almaktadır. Bu bilinçli bir eylem midir? Bilinçli ise yetkili mercilerin bu işin hesabını vermek zorundadır! Bizse “Şehit anneleri için adalet Diyarbakır anneleri için adalet” diyoruz!” ifadelerini kullandı
“PKK NIN SÖZCÜSÜ OLAN PARTİ İÇİN ASTIĞINIZ BU AFİŞLERİ KALDIRIN”
Eskişehir AKP Tanıtım Medya Başkanı Hasan Burgaz, “CHP’li Büyükşehir Belediyesinin, HDP’nin eşitlik ve adalet konulu billboardlarına ilişkin pozitif ayrımcılığını, KAÇAK VİLLA ve KALABAK sorununa ilişkin billboard taleplerimize de göstereceğine inanıyoruz…
Büyükşehir’e çağrıda bulunuyoruz!
İnsan aklı ile dalga geçmeyi bırakın! Şehitlerimizin olduğu bir günde PKK nın sözcüsü olan parti için astığınız bu afişleri kaldırın!!!” dedi.
AKP Eskişehir Gençlik kolları teşkilatından Eyüp Özcan’ın da tepkisi gecikmedi. Özcan: “Terör ile mücadelede Şehit verdiğimiz bu hüzünlü günlerde Diyarbakır annelerinin feryatları nin sebebi olan, çocuklarının dağa kaçırılmasına aracılık eden Takım Elbiseli Teröristlerin partisin Sözde Eşitlik Adalet başlıklı reklamını Yayınlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni şiddetle kınıyorum.” Dedi.
HDP’nin astığı Büyükşehir Belediyesi’ne ait billboardlara Eskişehirliler de büyük tepki gösterirken haber sitemize açıklama yapan vatandaşlar;
“Biz HDP ile kesinlikle ittifak yapmıyoruz diyenler, CHP’li büyükşehir Belediyesi’nin HDP reklamlarına izin verdiği billboardlara şimdi ne diyecekler hani ittifak yoktu? Halkın gözünün içine baka baka ittifakınız Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de artık tescillenmiştir “diye konuştular.
“BARIŞ, EŞİTLİK VE ADALET DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Yerel bazı gazetelerin olayda açıkça kışkırtıcı haberler yayınladığını belirten HDP Eskişehir il başkanı Şükriye Ercan, tüm provokasyonlara rağmen savaşa karşı barışı, eşitlik ve adaleti savunmaya devam edeceklerini belirterek Artı gerçek muhabirine gelişmelerle ilgili özel açıklamalarda bulundu.
“MHP TALİMAT VERİYOR AFİŞLERİ KALDIRIN DİYE”
Eskişehir de yaşananlarla ilgili HDP Eskişehir il başkanı Şükriye Ercan ; “AKP ve MHP ortak bir toplantı yaprak konuyu Eskişehir belediye meclisi gündemine getiriyorlar. Ardından MHP talimat veriyor “HDP nin afişlerini kaldırın” diye.
CHP belediye si ise “ afişleri kaldırmamızı gerektiren bir şey yok. Yasal süre içerisinde bize başvuru yaptılar bununla ilgili bedellide ödediler, sizlerde başvurun sizlerin de afişlerin asılmasına onay verelim” diyerek bu taleplerini ret etti.
Sanrım Komisyonda AKP MHP CHP üyeleri de var sonuçta afişlerin panolara asılması kararları bu komisyon kararıyla oluyor.
Bize yani HDP ye özel bir uygulama yapılmamıştır. Bir torpil yok süreç başkalarıyla ilgili nasıl işliyorsa bizim içinde o yapılmıştır.
“BURASI ALPARSLAN TÜRKEŞİN MİRASI YERDİR HDP AFİŞİ OLAMAZ”
MHP nin 2 ilçe binası var HDP ile arasında 200 metre var. MHP nin bir binası eski kilisede daha önce burayı düğün salonu yapmışlardı. MHP kiliseyi işgal etmiş güya burayı karalamış. HDP belediye ait billboardlara afiş asmış MHP çıkıyor vay efendim “ burası Alpaslan Türkeş’in mirası bir yerdir bunun karşısında HDP afişi nasıl asarsınız “ bu ne demek anlamak zor.
Bizim de dedelerimizin mirası olan yerler var oralarda da her türlü faaliyetler yürütülüyor. Böyle bir anlayış böyle bir mantık olabilir mi?

“BİZ BU ÜLKEDE BARIŞ OLSUN HİÇBİR AİLENİN ÇOCUĞU ÖLMESİN İSTİYORUZ”
Vay efendim şehitlerimizin geldiği günlerde bu afişler olur mu?
Önce gönderin milletin çoluğunu çocuğunu öldürtün sonrada çıkıp şehit edebiyatı yapın. Yani boğaz köprüsünde askerin boğazını kesen HDP li ler değildi, askere kelle diyen HDP liler değildi, askerlik yan gelip yatma yeri değildir diyen HDP değildi.
Biz diyoruz ki bu ülkede barış olsun, biz isteriz ki halkımızın hiçbirinin çocuğu
Asker veya polis ailesi olsun, isterse karşı taraftaki PKK li aileler olsun, hiç kimsenin çocuğu ölmesin diyoruz. Bundan başka daha ne diyebiliriz ki, onlar bu ülkede barış olsun savaş olmasın, herkes için adalet herkes için eşitlik, herkes için özgürlük, herkes için iş, aş olsun desinler biz onların pankartlarının karşısında saygı duruşunda bulunuruz. Yeter ki bunları onlar söylesinler.

“ŞEHİT EDEBİYATI YAPIP BİZİ HAKLA KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR”
Yani ülkede asker cenazesi gelmeyince bunların elinde malzeme kalmıyor kendilerine askerler üzerinden malzeme yaratmaya çalışıyorlar. Bizimle halkı karşı karşıya getirmek istiyorlar. Bizim niyetimizi herkes çok iyi biliyor. Gerginlik ve kargaşa yaratma çalışıyorlar. Özellikle CHP-HDP ittifakı ifşa oldu şeklinde yerel gazetelere manşetler attırıyorlar.
“PARTİLERİN İTTİFAKINI BİLMEM ANCAK HALKIN FAŞİZME KARŞI İTTİFAKI VAR”
Bizi hırsızlıktan yakalamadılar, ülkeyi satarken, talan ederken, ülkeyi katara peş keş çekerken yakalamadılar, iki parti ittifak yapmış diyorlar, partiler ittifak yapmış mı yapmamış mı bilmeyiz ancak halkın arasında faşizme karşı bir ittifak var, bu açık ve nettir”

HDP Eskişehir il başkanı Şükriye Ercan MHP nin ilçe binası olarak kullandığı ve bir zamanlar porno sineması olarak da kullanılmış olan Eskişehir Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi ni MHP li Tepebaşı belediyesi buraya Zübeyde Hanım kültür merkezi yaptı. Üst katı ise MHP’ye kiraladı. Burası Kültür Merkezi olduğunda “Eh, ehven-i şer” demiştik ama hala kiralanacak kısımları varmış. Bu kadar saygısız ve izansız olunabilir. “Mülk sahibinin oradan alacağı kirada Eskişehir Ermenilerinin kanı var.”
Başkan Ercan, açıklamalarında Eskişehir büyükşehir belediyesinde ki HDP afişlerinin yer aldığı billboardlara kimliği belirsiz kişilerin de saldırdığı camları kırıp afişlerin yırtıldığını ve olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığı duyumunu da aldıklarını belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -