Kuzey Teve

Esaddan Afrin açıklamasıTm

Esaddan Afrin açıklamasıTm
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
86 views
21 Ocak 2018 - 19:49
Spread the love

 Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin Afrin harekatını “Bu saldırı, Erdoğan rejiminin Suriye’ye karşı düşmanca politikalarının bir parçası” sözleriyle eleştirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Esad bugün İran Dış İlişkiler Stratejik Meclisi Başkanı Kemal Harrazi ve ona eşlik eden heyeti kabul etti. Esad, “Erdoğan rejiminin krizin ilk başından beri muhtelif adlandırmalarıyla terör örgütlerine muhtelif tür destek temin etmeye dayalı bir tutum takındığını” söyledi.

Heyeti kabul sırasında Esad, “Afrin operasyonu teröristleri destekleme stratejisinin bir parçası. Suriye hükümeti ve Kürtlerin, kuzey bölgesini Amerikan nüfuzundan ve terörist destekçilerinden kurtarmak üzere uzlaşıya varmasını umut ediyorum” dedi.

SANA’da yer alan haberde şöyle dendi:

“Görüşmede el Esad Suriye ve Irak’ta terör ve destekçilerine karşı sağlanan zaferlerin yanı sıra İran’ın nükleer programında verdiği mücadelenin bölge devletleri ve halklarına karşı hazırlanan dış planları çökerttiğini belirtti. El Esad bu planlarda bölge devletleri ve halklarının parçalanması, egemenlik ve bağımsız kararlarının hegemonyaya alınmasının amaçlandığına dikkat çekti.

İran’ın özellikle terörle mücadelede olmak üzere Suriye’ye muhtelif yönlü desteğine işaret eden Esad; bu desteğin teröre karşı zaferlerde önemli bir pay oynadığını kaydetti.

Türkiye’de Erdoğan rejiminin Halep kırsalının kuzeyi Afrin bölgesine bulunduğu düşmancı saldırı konusunda ise el Esad; bu saldırıyı Erdoğan rejiminin Suriye’de krizin başından beri Suriye ve halkına karşı düşmancı tutum ve politikalarının bir parçası olduğunun altını çizdi. El Esad Erdoğan rejiminin krizin ilk başından beri muhtelif adlandırmalarıyla terör örgütlere muhtelif tür destek temin etmeye dayalı bir tutum takındığına dikkat çekti.”

Harrazi’nin de “Suriye’de teröre karşı ardı ardına gelen zaferlerden dolayı el Esad ve Suriye halkını kutladığı” ve “Bu zaferlerin gerek siyasi gerekse siyasi alanda büyük ve şanlı bir zaferle taçlanacağına inandığını” söylediği ifade edildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN