Kuzey Teve

Ergenekon davası’nda 30 sanık tahliye talebinde bulundu

Ergenekon davası’nda 30 sanık tahliye talebinde bulundu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
148 views
03 Ocak 2021 - 14:10
Spread the love

Anayasa Mahkemesinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkındaki ihlal kararı ile kamuoyunda ‘Özel Yetkili Mahkemeler’ olarak bilinen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasının ardından, Ergenekon davasında ceza alan, ancak gerekçeli karar henüz yazılmadığı için Yargıtay’da temyiz incelemesi yapılamayan 5 yılı aşkın süredir tutuklu olan sanıklar, tahliye talebinde bulunmaya devam ediyor.

Ergenekon Davası’ndan Silivri Cezaevinde bulunan sanıklar, avukatları aracılığıyla İstanbul Nöbetçi 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talepli dilekçelerini sundu.

DİLEKÇELERDE ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Avukatlar tahliye talepli dilekçelerinde Anayasa Mahkemesi’nin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında verdiği “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” şeklindeki kararının dosyadaki tüm sanıkları ilgilendirdiği, İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından İlker Başbuğ hakkında verilen tahliye gerekçelerinin kendi müvekkileri için de geçerli olduğunu belirtti. Öte yandan Ergenekon Davası’ndan tutuklu bulunan diğer sanıkların da bireysel olarak Silivri Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talepli dilekçeler sunduğu, dilekçelerin Pazartesi günü İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderileceği öğrenildi.

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNAN SANIK SAYISI 30 OLDU

Dünden itibaren İstanbul Nöbetçi 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunan sanıkların sayısı 30’a yükseldi. Bugün başvuran sanıklar arasında Prof. Dr. Yalçın Küçük, Sedat Peker, Teğmen Mehmet Ali Çelebi ve Merdan Yanardağ da bulunuyor. Bu arada, bugün kü tahliye taleplerini kabul eden Nöbetçi İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, tevzi işlemlerini 10 Mart Pazartesi günü yapacağı, bunun ardından taleplerini hangi mahkemelerin karara bağlayacağının belli olacağı belirtildi. Tevzi işlemlerini yapan İstanbul Nöbetçi 18. Ağır Ceza Mahkemesi, dün yapılan tahliyeye ilişkin başvuruları 2-3-4-6-20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri’ne göndermişti.

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNAN DİĞER SANIKLAR İSE ŞÖYLE

Dünden itibaren tahliye talebinde bulunan sanıkların bazıları ise şöyle: Gazeteci Tuncay Özkan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Avukat Serdar Öztürk, emekli Albay Dursun Çiçek, Kemal Kerinçsiz, Levent Ersöz, Veli Küçük, Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Hikmet Çiçek, Hasan Ataman Yıldırım, Muzaffer Tekin, Levent Göktaş, Semih Tufan Gülaltay.

Öte yandan Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hasan Iğsız  ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklarında 10 Mart Pazartesi günü tahliye talepli dilekçeler sunacağı öğrenildi.

HURŞİT TOLON: DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bu arada Ergenekon Davası’ndan tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon avukatı İlkay Sezer aracılığıyla 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tolon açıklamasında, “Aydınlık yarınlarımızın güvencesi, fedakâr, cefakâr ve vefakâr kadınlarımızın bugününü yürekten kutluyorum.Ahmet Hurşit Tolon.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -