Kuzey Teve

Erdoğanın ‘monşer sözüne İhsanoğlundan yanıt

Erdoğanın ‘monşer sözüne İhsanoğlundan yanıt
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
139 views
08 Temmuz 2014 - 13:18
Spread the love

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Kadıköy Salı Pazarı’nı ziyaretinin ardından Üsküdar’a geçerek Marmaray’a bindi.

İhsanoğlu burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Monşer” yanıtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik “monşer” sözlerine İhsanoğlu,”Monşer kelimesini bilmeyenlere bir ufak dipnot vereyim. Monşer demek “Azizim” demek. Bana “Azizim” dedilerse çok teşekkür ederim” dedi

Marmaray’ın hikayesi

“Sayın Demirel’in Cumhurbaşkanlığı zamanında rahmetli Bülent Ecevit’in Başbakanlığı zamanında, sayın Devlet Bahçeli’nin Başbakan Yardımcılığı zamanında proje başlamıştı. 2001 senesinde benim yakın dostum, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz’ün de Ulaştırma Bakanlığı zamanında çalışmalar başlamıştı. Geçtiğimiz 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramında sayın Başbakanımız tarafından açılmıştır. Bu projeye katkısı olan herkese minnettarız. Türkiye’nin bunun gibi büyük projelere ihtiyacı vardır. Arka arkaya gelen hükümetlerin katkılarıyla Türkiye daha iyi bir noktaya gelecek. Demokrasimizin en güzel örneklerinden bir tanesi. Demokrasi olursa, biz huzur içerisinde olacağız, refah içerisinde olacağız

Cumhurbaşkanlığı makamı tartışması

“Anayasayı açın okuyun. Basit yurttaşlık bilgisi. Anayasanın 104. Maddesi Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerini sayar. Bu Anayasa’ya göre seçim yapılacağına göre, Cumhurbaşkanı andını bu Anayasa’ya göre içeceğine göre, Anayasa’nın 104. Maddesi der ki; T. C bütünlüğünü temsil eder, Mevcut Anayasanın uygulanmasını gözetler, devlet kurumlarının ahenk içinde çalışmasını sağlar. Demek ki Cumhurbaşkanı’nın bu konularda yetkileri vardır. Daha sonra kanunlardaki detaylar vardır. Bunlar Cumhurbaşkanı’nın görevlerini sayar. İcra yetkisi Başbakan’ a aittir. Bakanlar Kuruluna aittir. Fakat Bakanlar Kurulu’nun ve Başbakan’ın üstünde bir Cumhurbaşkanı vardır. O Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’ın rolünü alma yetkisi var mı Anayasa’da? Bunu soruyorum. Varsa bilmediğimiz bir maddesi ben onu öğrenmeye hazırım. ”

Kürt sorunu

” Ben dedim ki. Biz barıştan yanayız. Savaştan yana değiliz. Bu millet barıştan yana. Biz barışı seven milletiz. Biz huzur içerisinde yaşamak isteyen bir milletiz. Biz 1000 senedir bu coğrafyada beraber yaşadık. Bu bir arada yaşamanın sırrı bizim genlerimize işlemiştir. Aramızdaki farklar nedir ? Dilin ötesinde siz bana bir fark gösterebilir misiniz ?

“Biz 2014 senesinde daha çok insan hakları, daha çok hürriyetler sağlamamız lazım. Avrupa’nın normlarına ulaşmamız lazım. Biz devletin artık sopalı elini görmek istemiyoruz. Göstermek istemiyoruz. Devletin baba gibi herkesi kucaklaması lazım. Etnik farklı yapıya sahip tek ülke biz değiliz. Önümüzde İspanya var, İngiltere var. Başka ülkeler var. Başarılan örnekler var. Başarılı olmayan örnekler var. Biz bu 3 kaynaktan bu çözümün kodlarını bulacağız. Bunu başaracağız. Böylesine hassas bir konunun çözümünün meclis çatısı altında olması gerektiğine inanıyorum.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -