Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Erdoğana protesto; Ödülü geri gönderiyor

Erdoğana protesto; Ödülü geri gönderiyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
190 views
02 Ocak 2021 - 21:49
Spread the love

 BBC Türkçe / Yusuf Özkan – Hollandalı Türk Dili ve Kültürü uzmanı Prof. Dr. Eric-Jan Zurcher, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “diktatörce yönetimini protesto etmek için”, Türkiye tarafından kendisine verilen “yüksek onur ödülünü” geri gönderme kararı aldı.

Zurcher, geçmişte Erdoğan konusunda uyarılarda bulunan laik kesimi dikkate almadığını belirterek, “Onlar haklı çıktı. Ben yanıldım” dedi.

Leiden Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Türkolog Eric-Jan Zurcher, 2002’de iş başına gelmesinin ardından AKP’ye destek veren isimler arasındaydı.
Zurcher, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine de aktif destek verdi.

‘2007’den itibaren işler tersine döndü’

Ankara hükümeti, bu çabalarına karşılık teşekkür etmek amacıyla 2005 yılında Eric-Jan Zurcher’e “yüksek onur madalyası” verme kararı aldı.

Hollandalı profesör, ülkenin etkili gazetelerinden NRC’deki makalesinde, Türkiye’nin 2002-2006 arasında Avrupa yönünde bir gelişme gösterdiğini ancak 2007’den itibaren bunun tersine döndüğünü savundu.

Türkiye’nin artık AB’den kopma eğiliminde olduğunu öne süren Zurcher yazısında, laik Türkler’in Erdoğan’la ilgili kaygıları olduğunu belirterek, “Erdoğan’ın AB’ye üyelik sürecini içerdeki muhalifleri saf dışı etmek etmek ve toplumda giderek İslam’ın rolünü artıracağı” uyarılarını ciddiye almadığını belirtti.

Bu uyarıları o zaman, “dar görüşlü korkutma propagandası” diye değerlendirdiğini anlatan Zurcher, şunları yazdı: “Ama ben yanılmışım. Onlar (laik Türkler) haklıymış. Şimdi, bulunduğumuz noktaya bir bakın. Neredeyse on tane seçim kazanmış Erdoğan’ın geldiğini noktaya bakın.”

Hollandalı Türkolog, ödülü “kibarca” paketleyip, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne göndereceğini belirtti

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -