Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Erdoğan: Uzaya da gideceğiz, küresel lider de olacağız

Erdoğan: Uzaya da gideceğiz, küresel lider de olacağız
268 views
12 Şubat 2021 - 16:17
Spread the love

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memleketi Rize’de gündeme dair yaptığı açıklamalarda ‘Bir özeleştiride bulunmak istiyorum’ diyerek eksik kaldıkları konuları açıkladı.
Memleketi Rize’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi adını taşıyan üniversitedeki Ahmet Erdoğan Camii’nin açılışını gerçekleştirdikten sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Milli Uzay Programı’nın ve bütçesine yönelik eleştirelere tepki gösteren Erdoğan, “Yarın öbür gün uzaya kendi uzay aracımızı, kendi bilim adamımızı gönderdiğimizde dünyaya mı sığmadınız diyecekler” dedi. Hayatı boyunca açılış yaptığını, temel atma törenleri yaptığını belirten Erdoğan, konuşmasında her zaman olduğu gibi yine muhalefeti hedef alarak “Bunlar ise ancak borç bulma törenleri düzenler” dedi. Erdoğan konuşmasında ayrıca “İnşallah Türkiye uzaya da gidecek, küresel lider de olacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

‘HAFTA SONUNU ZOR ÇEKTİM’

“Dün gece geldim. Hafta sonunu zor çektim. Ne zaman perşembe olacak da Rize’ye gideceğiz diye. Yarın denizin üzerine inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı’nda inceleme yapacağız. Biz yolları ırak değil, yolları kısalttık. Yol medeniyettir dedik, bu adımları attık. Hava şartları uygun olursa Ayder Yaylası’ndaki çalışmaları da yerinde görmek istiyoruz. Ovit Tüneli’ni de açtık, son durumu yerinde görelim istiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Milli Uzay Programımızı paylaştık. Bir kesim var ki ülkelerinde yaşanan her türlü hayırlı gelişme onların üzerine kabus gibi çöküyor, rahatsız oluyorlar. Kimi şakaya vuruyor, kimi de göstere göstere kinlerini göstermekten çekinmiyor. Artık bu ruh hali siyasi rekabetle, ideolojik çekişmeyle, dünya görüşü farklılığıyla, hatta çıkar çatışmasıya izah edilemeyecek bir görünüme bürünmüştür.”
‘İŞLERİMİZE TAKOZ OLUNMASINA İZİN VERMEYİZ’
“Bölünmüş yol, otoyol yaparsınız, ‘Buraya uçak mı inecek’ diyorlar. Havalimanı yaparsınız buraya uzay mekiği mi inecek derler. Uzay programı açıklarsınız ‘Yapacak başka işiniz mi kalmadı’ derler. Kurum bütçesiyle, birçok farklı kurumun aynı amaç doğrultusunda yürüttükleri projelerin bütçelerinin farkını bilmeden ‘Bu parayla mı’ diye burun kıvırırlar. Yarın öbür gün uzaya kendi aracımızı, kendi bilim insanımızı gönderdiğimizde ‘Dünyaya mı sığmadınız’ diyeceklerini şimiden duyar gibiyim. Türkiye bilimde ilerlesin, yetişmiş insan gücünü kullansın diye her ilimizde üniversite kurduğumuzda bunların nasıl feveran ettiğini unutmadık. Tabii bunların asıl sıkıntısı siyasetten iş dünyasına, medyadan akademiye uzanan, devleti ve toplumu diledikleri gibi yönlendirebildikleri gizli iktidarlarının yıkılıyor olmasıdır. Kimsenin lafında, peynirinde, gemisinde elbette gözümüz yok. Ama bu kör husumetin yürütülen işlere takoz olma noktasına getirilmesine de izin vermeyiz.”

‘ONLAR ANCAK BORÇ BULMA TÖRENİ DÜZENLER’

“Biz ömrümüzü yatırımla, hizmetle, eserle, bunları hayata geçirmekle ve açılışlarını yapmakla geçirdik. Bunların ise en büyük marifeti; yatırım yapmama, açılış yapmama, temel atmama, en fazlası borç bulma törenleri düzenlemek olmuştur. Olmayan projeleri, olmayan kredileri ballandırarak anlatırken kendilerine ait olmayan işleri sahiplenerek de icraat açıklarını kapatmaya çalışırlar.”

‘HİÇBİR BELEDİYE CUMHURBAŞKANININ ONAYI OLMADAN YURT DIŞINDAN BORÇLANAMAZ’

“Hiçbir belediye, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olurunu almadan tahvil çıkaramaz. Cumhurbaşkanı’nın onayı olmadan yurtdışından borçlanamaz. Ana muhalefetin başındaki zat, ‘Biz diyor, şu kadar ucuz faizle yurtdışından borçlanma yaptık.’ E yalan. Nitekim daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımız bunun nasıl bir yalan olduğunu açıkladı belgeleriyle. Bir şeyi öğren, öyle konuş. Yalana gerek yok, dürüst ol. Ana muhalefetin başındaki bir zatsın, bunlar yakışmıyor. Ama alışkanlıkları bu. Çünkü yarışa girmek güç ister, yarışa girmek istikrar ister. Bunlarda bu yok.

‘BİZ DAĞITIYORUZ KİMSE GÖRMÜYOR’

Geçtiğimiz günlerde birisi öğrenci sayısının 3,5 milyonu geçtiği İstanbul’da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. Birileri de bunu atlayıp putlayıp şişirdikçe şişiriyor. Ya böyle allamak pullamak olur mu? MEB’in bugüne kadar dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum, bizim sadece Şahinbey ilçe belediyemizin dağıttığı 50 bin tableti ise kimse görmüyor, görmek istemiyor. İlçe belediyesi dikkat edin.”

‘UZAYA DA GİDECEĞİZ, KÜRESEL LİDER DE OLACAĞIZ’

“İnşallah Türkiye, 2023 hedeflerine de ulaşacak, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına da girecek, uzaya da gidecek, küresel ve bölgesel lider de olacak. Biz buna inandık. İnanmak ve harekete geçmek başarının yarısıdır.”

‘ÖZELEŞTİRİ YAPIYORUM’

“Bir hususta özeleştiri yapmak istiyorum” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Reformlarla yepyeni bir Türkiye inşa ettik. Ülkemizi her alanda itibarlı bir seviyeye çıkardım ama tüm bunları yaparken aile, eğitim ve kültür konularında arzu ettiğimiz inkişafı sağlayamadığımızı da kabul etmemiz gerekiyor. Bu hususta ciddi baskılar, ciddi saptırma gayretleri vardı. Bizden önceki neslin, bizim neslimizin ve hatta bizden sonraki ilk neslin hayatı bu çarpıklıklarla mücadele ederek geçti. Tüm baskılara rağmen ailemize sahip çıktık, inancımıza, kültürümüze, medeniyet değerlerimize sahip çıktık. Ayasofya’dan başörtüsüne, kamuya girişten iş dünyasına süren bu mücadele hepimizi hem yetiştirdi hem diri tuttu. Tüm bu hususlarda çok daha ileri seviyelerde olmamız gerekirken pek çok sıkıntılı görüntüyle karşı karşıyayız. Demek ki bir yerlerde bir şeyler eksik. O eksikleri şimdi gidermemiz lazım.

İnşallah önümüzdeki dönem aileden, eğitim öğretime, kültürden sanata tüm bu alanları öncelikleri en başa alacağız. Bu konuda en büyük desteği de üniversitelerimizden, akademi dünyamızdan bekliyorum. İnşallah bu eserler sizlerin eserleri olacak. Ben sizlere inanıyorum, güveniyorum. İnşallah bunu saygı değer hocalarım başaracaklar. Güçlü bir toplumsal alt yapıyı da kuracağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Açılışını yaptığımız ek binalarımızın hayırlı olmasını diliyorum.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -