Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Erdoğan Tahran dönüşünde konuştu

Erdoğan Tahran dönüşünde konuştu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
166 views
09 Eylül 2018 - 9:49
Spread the love


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran’da yapılan Üçlü Suriye Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, zirvede yaptığı ‘ateşkes’ vurgusunun diplomatik bir dille ortak açıklamaya yansıdığını söyledi. Zirvede Erdoğan’ın ‘ateşkes’ ifadesinin sonuç bildirgesinin 3. maddesinde yer alması önerisine, Putin karşı çıkmış ve 3. maddeye bu ifade girmemişti.

Tahran dönüşü uçakta konuşan Erdoğan, ‘Tahran’daki 3’lü zirvenin Türkiye açısından en olumlu, en memnuniyet verici yönü nedir’ sorusuna, “Ateşkes rejiminin sürdürülmesi konusunda mutabakatın oluşması. Bu 12 maddelik ‘Ortak Açıklama’ya da yansıdı. Özellikle 3. ve 4. maddelerin altını çizmek lazım. Açıklamada, silahların bırakılmasına işaret ediliyor. Metinde tabii ki diplomatik bir dil kullanılıyor. Ama bunu, silahların bırakılması veya ateşkes gibi bir ifadeyle ortaya koyarsak, o zaman daha iyi anlaşılır. Bölgeye çok daha iyi mesaj olur” cevabını verdi.

Ancak zirvenin ardından yapılan ortak açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonuç bildirgesinin üçüncü maddesine ‘ateşkes’ ifadesinin eklenmesi önerisini sunmuş, bu talep Vladimir Putin ve Hasan Ruhani tarafından kabul görmemişti.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan ortak açıklamada, daha önce üç tarafın kurmayları tarafından hazırlanan 12 maddelik bildiriye ‘ateşkes’ ifadesinin eklenmesi gerektiğini birkaç kez dile getirdi. Erdoğan, “Diplomatik bir ifade, 3. madde güzel. Ancak burada ateşkes ifadesi yer alacaksa, çok daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum. Buraya ateşkes ifadesini koyarsak, bu işi çok daha güçlendirecek, işe yarayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ancak Putin, Erdoğan’a “Bu masada silahlı muhalifler yok. Görüşmemize katılmıyorlar. Suriye ordusu da katılmıyor. Bence Türkiye Cumhurbaşkanı haklı ama biz onların yerine konuşamıyoruz. Nusra’nın İHA’ları kullanmayacaklarını söyleyemeyiz” diyerek yanıt verdi.

İLGİLİ HABER: TAHRAN’DAKİ ZİRVEDE ATEŞKES POLEMİĞİ

Bunun üzerine Erdoğan ise “Bu gruplara silah bırakma çağrısını buradan, bu zirveden yapalım” dedi.

Daha sonra söz alan Ruhani ise “Bu gruplara silah bırakma çağrısı yapıyoruz, onaylıyoruz” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

İLGİLİ HABER: İŞTE TAHRAN ZİRVESİNİN SONUÇ BİLDİRGESİ

3 maddede ‘ateşkes’ ifadesine yer verilmezken, 4 maddede ‘Terörist grupların ateşkes rejimine katılmış veya katılacak olan silahlı muhalif gruplardan ayrıştırılmasının sivil zayiatın önlenmesi bakımından da dahil olmak üzere büyük önem arz ettiğinin altı çizildi’ ifadelerine yer verilmişti.

‘TÜRKİYE BEDEL ÖDEMEMELİ’

Uçakta, olası İdlib operasyonuna ilişkin konuşan, bunun yaratacağı göç dalgasından bahsederek, “Türkiye bedel ödememeli” diye konuştu.

‘KİMYASAL KÖR BAHANE’

Erdoğan, ‘İdlib’de kimyasal silah kullanılacak’ açıklamalarına ilişkin ise, “Kimyasal silah kör bahane” dedi.

“Sadece kimyasal silah tehdidi üzerinde durmak, konvansiyonel silahlarla yol açılan ölümlere aldırmamak doğru bir yaklaşım değil” diyen Erdoğan, bu hususta Rusya’ya büyük görev düştüğünü ifade ettiğini belirtti.

ABD’yi eleştiren Erdoğan, Washington yönetiminin Suriye’de olanları tribünden seyrettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı, ABD’nin YPG’yi ‘petrolle beslediğini’ savundu.

İSTANBUL ZİRVESİ 14 EYLÜL’DE

14 Eylül’de İstanbul’da Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya temsilcilerinin bir araya geleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da bir Liderler Zirvesi yapılabileceğini söyledi.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le Almanya ziyareti dönüşü bir kere daha görüşebileceğini de dile getirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN