Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ERDOĞAN İNSAN HAKLARI DEDİĞİ GÜN DEMOKRASİ GÜÇLERİNE YENİ SALDIRILAR YAPILIYOR”

“ERDOĞAN İNSAN HAKLARI DEDİĞİ GÜN DEMOKRASİ GÜÇLERİNE YENİ SALDIRILAR YAPILIYOR”
260 views
03 Nisan 2021 - 19:59
Spread the love

“ERDOĞAN İNSAN HAKLARI DEDİĞİ GÜN DEMOKRASİ GÜÇLERİNE YENİ SALDIRILAR YAPILIYOR”

Gençağa KARAFAZLI – Hüseyin ALTUN

“İnsan Hakları Eylem Planı” açıklandığı günden bu yana anti demokratik uygulamalara ve baskı politikalarına her gün bir yenisi eklendiğini kaydeden KESK Trabzon Şubeler Platformu sözcüsü Engin Nur Platform adına yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi.

“ERDOĞAN İNSAN HAKLARI DEDİĞİNDE EMEK GÜÇLERİNE SALDIRI GERÇEKLEŞİYOR”

“İktidar içte ve dışta artan demokratik uyarıları, kaygıları durdurmak için reform söylemlerini sık sık dile getirirken uygulamada ise bu açıklamaları adeta yeni saldırıların parolası, işaret fişeği olarak kullanmaktadır.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı ne zaman insan haklarından, reformdan bahsetse ya aynı gün ya da birkaç gün içerisinde asgari demokratik haklara, emek ve demokrasi güçlerine yönelik yeni bir saldırı dalgası gerçekleştirilmektedir.

“RAFA KALDIRILAN GÜVENLİK SORUŞTURMASI YENİDEN TBMM GETİRİLDİ”

Bu saldırılardan sonuncusu Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra rafa kaldırılan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerin yeniden Meclis gündemine getirilmesidir.

Hatırlanacağı üzere 676 sayılı OHAL KHK’si ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde düzenlenen devlet memurluğuna alınacaklarda aranan şartlara ‘güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak’ şartı eklenmiştir. Söz konusu düzenleme 1 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen 7070 sayılı kanununla yasalaştırılmıştır.

Böylece daha önce sadece kamu kurumlarının gizlilik dereceli birimlerinde uygulanan ‘güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak’ şartı kamuya alınacak tüm personeli kapsar hale getirilmiştir.

“HALSIZ HUKUKSUZ FİŞLEME UYGULAMASI YARATILMIŞTIR”

Söz konusu hukuksuz düzenleme ile hiçbir objektif kriteri olmayan, hiçbir yargı kararına dayanmayan, tamamıyla keyfi, tamamıyla haksız, hukuksuz bir “fişleme” uygulaması yaratılmıştır. Adli sicil kaydında hiçbir sorun olmamasına rağmen sadece adayı değil, birinci hatta ikinci derece yakınlarını da kapsayan güvenlik soruşturmaları ile binlerce kişi mağdur edilmiştir.

“BU DARBE UYGULAMASIDIR TÜM VATANDAŞLAR FİŞLENECEK”

Yandaş Konfederasyon dışında Konfederasyonumuz ve diğer tüm emek örgütleri, demokrasi güçleri yönetmelikte yapılmak istenen değişikliğin darbe uygulamasına denk düştüğünü, tüm vatandaşların fişleneceğini, anayasada tarif edilen çalışma hakkının iktidarın onayına bağlı hale geleceğini ifade etmiştir.

Söz konusu düzenleme başta konfederasyonumuz olmak üzere emek ve demokrasi örgütlerinin yaşanan hukuksuzluğa karşı etkin mücadelesinin de etkisi ile Anayasa Mahkemesi’nin 29 Kasım 2019 tarih ve 30963 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan kararıyla iptal edilmiştir. Tasarı, Tek Parti Devleti Ve OHAL Uygulamalarını Kalıcı Hale Getirmeyi Hedeflemektedir!

Anayasanın 70. Maddesinde “Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayırım gözetilemez” hükmüne yer verilmektedir. Değişiklik anayasanın bu temel maddesini hiçe saydığı gibi şimdiye kadar sayısız örnekte karşılaştığımız üzere oldukça sübjektif, iktidarın politikalarına uygun olarak yorumlanmaya açık, hukuk dışı kararları mümkün kılan bir nitelikte hazırlanmıştır.

“GÜVENLİK SORUŞTURMASI İSTİSNAİ BİR DURUMDUR”

Güvenlik soruşturması gibi uygulamalar gizlilik gerektiren ya da hassas sayılan sınırlı ölçüde görevlerde kullanılabilecek istisnai bir durum iken, kanun teklifi ile OHAL döneminde olduğu gibi muğlak ifadelerle kapsam içine sokulacak kamu alımlarında genel bir uygulama haline getirilmektedir.

Düzenleme ile kişilerin çalışma hakkına, kamu görevine girme hakkına, kendi kişiliğini, sosyal varlığını, onurunu koruma hakkına ciddi engelleme getirilmektedir.

“TÜM BİREYLERİN GELECEĞİN, DERİNDEN ETKİLEYECEK”

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şimdiye kadar uygulanan hali ve teklifte sunulan biçimiyle sadece adayı değil, birinci hatta ikinci derece yakınlarını da kapsar hale getirilerek toplumun geniş kesiminin hem kendilerinin hem de çocuklarının bu gününü ve geleceğini derinden etkileyen, liyakati değil AKP’ye sadakati esas alan, parti- iktidar ayrımını ortadan kaldırıp devleti tümüyle AKP’lileştirecek kadrolaşmayı hedefleyen, daha çok darbe dönemi uygulamalarındandır.

“GÜVENLİK SORUŞTURMASI ADI ALTINA AKP YE SADAKAT SORUŞTURMASIDIR”

Özü itibariyle liyakati ortadan kaldıran, güvenlik soruşturması adı altında “AKP’ye sadakat soruşturması” yapmayı hedefleyen tasarı örgütlenme, sendika seçme hakkı başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklere saldırı niteliğindedir.

“UYARIYORUZ DARBE UYGULAMALARINDAN VAZ GEÇİN”

Bir kez daha uyarıyoruz, iktidar sivil darbe uygulamalarına son vermeli, yargı kararlarını işine geldiği gibi uygulamaktan ya da uygulamamaktan vazgeçmelidir. Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri nettir, anayasaya aykırı bir düzenleme olduğu belirtilmektedir.

Meclis’te çoktandır görmediğimiz bir manzara yaşandı. Muhalefet partilerinin çok yerinde tutumu ile anayasaya aykırı teklif gündeme alınmadı. Dolaysıyla teklif düştü. İçtüzük gereği en az 1 yıl aynı içerikte bir teklifin yeniden gündeme alınması mümkün değildir, iç tüzüğe, hukuka aykırıdır.

Muhalefetin oylarıyla dün TBMM’de reddedilen kamuya ilk kez atanacaklar için güvenlik soruşturması öngören kanun teklifinin maddelerine geçilmesi yeniden oylanacak.

“AKP TBMM İRADESİ VE İÇ TÜZÜĞÜ HİÇE SAYIYOR”

TBMM Genel Kurulu’nda dün muhalefetin oyları ile reddedilen, ‘Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması’ ile ilgili kanun teklifinin yeniden görüşülmesine ilişkin TBMM Başkanlık Tezkeresi kabul edildi.

Ancak sivil darbeci AKP dün akşamdan bu yana her çeşit yol ve yöntemi deneyerek oylamayı yinelemek istiyor. Meclis iradesini, iç tüzüğü hiçe sayan bu tutum kabul edilemez.

Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, hukuk bir gün size de lazım olacak, daha fazla ayaklar altına almayın. Tasarıyı bir daha gündeme getirmemek üzere tümden geri çekin

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -