Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Enflasyon hükümete yakın gazetelerin manşetlerinde yer almadı

Enflasyon hükümete yakın gazetelerin manşetlerinde yer almadı
344 views
05 Nisan 2022 - 11:25
Spread the love

Enflasyon rakamları açıklandı. Hükümete yakın gazeteler enflasyon rakamlarını Bakan Nebati’nin sözleriyle birlikte küçük kutular şeklinde 1. sayfalarına taşıdı.

Hükümete yakın gazetelerde ne enflasyonun nedenlerine ne de halkın alım gücü düşüklüğüne yer verildi. Evrensel, BirGün, Cumhuriyet, Sözcü, Yeniçağ, Yeni Asya, Yeni Mesaj gazeteleri ise manşetlerine enflasyonun nedenleri ve bundan sonra neler olabileceğini taşıdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ilişkin enflasyon oranlarını önceki gün açıkladı. Buna göre enflasyon martta aylık yüzde 5,6 artarken, yıllık bazda ise yüzde 61,14’e yükseldi. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu ENAG’ın verileri ile TÜİK’in enflasyonu arasında ise yine uçurum var. ENAG verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 142,63 oldu; mart ayındaki artış ise 11,93.

NEBATİ VE İHRACAT RAKAMLARIYLA YAN YANA

Hükümete yakın gazetelerin pek çoğunda enflasyon verileri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Enflasyon şu an yüzde 61. Problem mi, problem ama faiz kıskacından da çıkardık. Faiz artırılmadan olmaz diyenler vardı, elhamdülillah o da tamam” sözleriyle birlikte yer aldı.

Hükümete yakın gazetelerin bir diğer öne çıkardığı başlık ise ihracat verileri oldu. Gazetelerde ne halkın alım gücünün nasıl düştüğü ne de bu veriler sonrası Türkiye’yi nasıl bir ekonominin beklediği kendine yer buldu. Enflasyon haberlerine yer veren hükümete yakın gazeteler ise 1. sayfadan küçük bir haber olarak görmeyi tercih etti. Gazetelerin manşetlerde Ukrayna’da yaşananlar, ‘FETÖ’, kentsel dönüşüm, Rusya’nın doğalgaz satışları ve Macaristan seçimleri vardı. Hükümete yakın Türkiye gazetesi ise enflasyonun artışını “Rusya-Ukrayna savaşı”na bağladı.

TÜRKİYE, ENFLASYONU ‘SAVAŞ’A BAĞLADI

Türkiye gazetesi, Türkiye’deki rekor enflasyonu savaşa dayandırdı. Gazete haberi birinci sayfasından “Sanki savaş bizde! Enflasyona savaş faturası” başlığıyla gördü.

Haberde “Rusya-Ukrayna krizi ile tırmanan petrol ve gıda fiyatları, yıllık enflasyonu yüzde 60’ın üzerine taşıdı” dedi. Haberde yine Nebati’nin “Fiyatlarda davranış bozukluğu var” sözlerine yer verildi.

Yeni Şafak gazetesi enflasyon haberiyle ihracat rakamlarını birlikte verdi. Gazete “Ulaşım ve gıdada enflasyon yüzde 61” başlığıyla verdiği haberin hemen üst tarafında kırmızı bir kutu olarak “60,2 milyar dolar. İhracatta en yüksek çeyrek” diyerek Türkiye’nin ihracatta rekor kırdığını iddia etti.

Hürriyet gazetesi 1. sayfasında alt tarafta gördüğü enflasyon haberinin başlığında “Motorin zam rekoru kırdı” dedi. Haberin hemen altında ise “Kur-faiz tamam şimdi sıra enflasyonda” denilerek Bakan Nebati’nin sözlerine yer aldı.

Akşam gazetesi ihracat ‘rekor’unu birinci sayfasına taşırken, enflasyona yer vermedi. Milliyet ise hem ihracat hem de enflasyon rakamlarına yer verdi. Sabah gazetesinde ise iki haberde kendine yer bulamadı.

“SABREDİLECEK GİBİ DEĞİL”

Gazetemiz Evrensel “Sabredilecek gibi değil” manşetinde “Cumhurbaşkanı Erdoğan hayat pahalılığı ve ekonomik kriz karşısında yurttaşlardan ‘sabır’ isterken, hükümetin 20 yıl önce yüzde 29,7 ile devraldığı enflasyon yüzde 61’i aştı. Zaruri ihtiyaçlardaki fiyat artışı çok daha yüksek oldu.” denildi.

BirGün gazetesi ise “Böylesi görülmedi” manşetini kullandı. Haberde TÜİK verileri verildi ve “Asgari ücret zammı çoktan eridi. Dar gelirli isyanda, iktidar bildiğini okuyor.” denildi.

Sözcü gazetesi “Hamdolsun ekonomide bunu da gördük. Elhamdülillah enflasyonda dünya ikincisi olduk” manşetiyle bayilerdeydi. Haberde “Bakan Nebati ‘İşler elhamdülillah iyi’ diyor ama enflasyon öyle demiyor. Aylıkta yüzde 5,4, yıllıkta ise yüzde 61,1 oldu. Zimbabwe birinci, biz ise ikinciyiz” denildi.

Cumhuriyet gazetesi de manşetine emekçilerin zam talebini taşıdı ve “Zam fırtınası, iktidarın ücretliye verdiği maaş artışını sıfırladı” üst başlığında “Emekçi acil zam istiyor” dedi. Haberde “TÜFE yüzde 60, ÜFE yüzde 115’e ulaştı, makas rekor seviyede. 20 yılın zirvesi: Yüzde 61,1” denildi.

Yeniçağ “Enflasyonu TÜİK bile frenleyemiyor”, Yeni Asya “Ekonomi yerine enflasyonu uçurdular”, Yeni Mesaj “Kabus gibi” başlıklarıyla bayilerdeydi.

(EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -