Kuzey Teve

Encü: Silopi’de 5 sivil öldürüldü, çok sayıda yaralı var

Encü: Silopi’de 5 sivil öldürüldü, çok sayıda yaralı var
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
54 views
03 Ocak 2021 - 12:10
Spread the love

 Faruk AYYILDIZ

İstanbul

Yeniden başlayan çatışmaların ardından sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Silopi’de bugün 5 kişi yaşamını yitirdi. İlçede bulunan HDP Milletvekili Ferhat Encü, 5 sivilin öldürüldüğünü doğruladı.

İlçede iki gündür çatışmaların devam ettiğini söyleyen Encü, “Bu sabah çatışmalar yoğunlaştı. Mahallelere yönelik tank atışları yapıldı. Tank mermileri bir eve isabet etti. Aynı aileden 4 kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda da yaralı bilgisi var” dedi. Aynı mahallede bir kadının daha öldürüldüğünü söyleyen Encü, öldürülen kadının adının Zülfiye Şalk olduğunu ifade etti.

İlçeye yoğun askeri sevkıyatın yapıldığını söyleyen Encü şöyle devam etti: “Bu sabahtan itibaren de mahallelere özellikle de Barbaros ve Zap mahallesine yönelik tank atışları yapıldı. Bu mahalleler boşaltılmaya çalışılıyor. Halk çıkıyor, kalanlar da var. İlçe boşalıyor. Boşaltanlar yoğun kuyruklar oluşturmuş” dedi. 

Kaymakama ulaşmaya çalıştığını ancak telefonlarına cevap alamadığının da altını çizen Encü, “Bu saldırılar bu şekilde devam ederse çok sayıda sivil ölecek. Şırnak’ta sokağa çıkma yasağıyla birlikte orada bulunan nüfusun yarısı Silopi’ye gelmişti. Neredeyse her evde de iki aile bulunmaktadır. Yoğun bir mağduriyet, panik söz konusu. Çünkü bu saldırıları yapanlar hiçbir hukuki, ahlaki değer taşımıyor. Rast gele evler taranıyor. İnsanların sokak ortasında dövüldüğünü, gözaltına alındığını öğrendik. Evlerini terk etmeyenlerin zorlanarak evden çıkarıldığı bilgisini aileler veriyor. Araçları durduruyorlar, herkesi tek noktaya toplamaya çalışıyorlar. Böyle uygulamalarla karşı karşıyayız. Beklenmedik bir yasak olduğundan da kaynaklı hazır değildi insanlar” dedi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -