Kuzey Teve

Encü: Kentler zaten uzaktan bombalanıyor, Erdoğan F16’larla vurmayı mı kastediyor

Encü: Kentler zaten uzaktan bombalanıyor, Erdoğan F16’larla vurmayı mı kastediyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
143 views
03 Ocak 2021 - 12:10
Spread the love

 Erdal İMREK

İstanbul

Sokağa çıkma yasağının 3. günü geride bıraktığı Şırnak’ın Silopi ilçesinde mahallelere dönük bombardıman sürerken, 24 saatte katledilen sivillerin sayısı 8’e yükseldi. Hakim tepelere konuşlanan tanklardan yapılan top atışları nedeniyle aynı aileden 4 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra aralarında 2 yaşındaki bir bebek ve 14 yaşında bir çocuğun da olduğu 4 kişi daha hayatını kaybetti. İlçede bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerler tamamen boşaltılıp, uzaktan imha noktasına gidilmeli’ sözlerine ilişkin, “Aylardır Kürt kentlerinde bunu yapıyorlar zaten. Silopi’de, Sur’da, Cizre’de, Yüksekova’da, Şırnak’ta zaten bunu yaptılar. Herhalde Erdoğan’ın kastettiği artık tanklar yerine, savaş uçaklarıyla, füzelerle buraları yok etmek” dedi. Kürt kentlerinde insanlık suçu işlendiğini söyleyen Encü “Mahalleler bombalanıyor. Bebekler, yaşlılar, çocuklar öldürülüyor. Türkiye halkları bu vahşete, AKP’ye dur demeli” dedi. 

24 SAATTE 8 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile devlet güçlerinin tanklarla başlattığı saldırıda katliamın bilançosu giderek ağırlaşıyor. Önceki gün Başak (Zap) ve Barbaros Mahallelerinde 24 saat içinde tank atışları nedeniyle şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu Sadun Tonguç (35), Muhittin Tonguç (39), Ahmet Tonguç (75), İsa Tonguç (29), Zülfiye Şalk (70), Esra Şalk (2), Rahime Sanır (14), Behiye Erener (45) yaşamını yitirdi. 

‘2 YAŞINDAKİ ESRA DA KATLEDİLDİ’

İlçede yaşanan son duruma ilişkin telefonla gazetemize bilgi veren HDP Milletvekili Ferhat Encü, “Önceki gün gerçekleşen bombardımanda katledilen 70 yaşındaki Zülfiye Şalk’ın ağır yaralanan 2 yaşındaki torunu Esra da yaşamını yitirdi. Barbaros ve Başak (Zap) Mahallelerine dönük dün sabahtan itibaren yoğun bir saldırı söz konusu oldu. Tanklar, hakim tepelerden mahallelere top atışı yaptı. Bir evin bahçesine 2 top mermisi düştü ve aynı aileden 4 kişi öldü. Yaralananlar oldu. Yine top atışlarında Şalk ailesi şarapnel parçalarıyla yaralandı. Zülfiye Şalk olay yerinde yaşamını yitirmişti. 2 yaşındaki Esra Şalk ise kaldırıldığı Batman Devlet Hastanesinde bu sabah öldü” dedi. Önceki akşam saat 18.00’de Barbaros Mahallesi’nde 2 kardeşin de tankların hedefi olduğunu söyleyen Encü, “14 yaşındaki Rahime Sanır ne yazık ki hayatını kaybetti. Ağabeyi 17 yaşındaki Murat Sanır ise yaralandı. Barbaros Mahallesi’nde 45 yaşındaki Behiye Erener de top atışlarında isabet eden şarapnel parçası nedeniyle hayatını kaybetti. 8 sivil yaşamını yitirdi” şeklinde konuştu. 

‘İKİ MAHALLEDE KONTROL YPS’DE’

Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden sonra geçen 3 günde mahallelere dönük aralıksız tank atışı yapıldığını söyleyen Encü, “2 mahalle YPS güçlerinin denetimine geçti. Zaman zaman silah ve patlama sesleri geliyor. Ancak bugün itibariyle yoğun bir çatışma söz konusu değil. Çatışmalar 4 mahallede yoğunlaştı. İlçeye çok ciddi bir askeri sevkiyat yapılıyor hâlâ” dedi. 

Sivillerin bombalanmasına ilişkin, kaymakamla, valiyle telefon üzerinden görüşmek için girişimleri olduğunu ancak yetkililerin kendilerine cevap vermediğini söyleyen Encü, “Hiçbir şekilde diyalog kuramıyoruz. Çünkü bu halkın iradesini tanımıyorlar. Silahla, çatışmayla tankla çözeceklerine dair bir inanç içindeler. Bir diyalog geliştiremedik” dedi. 

‘İKİ MAHALLE TAMAMEN BOŞALTILDI’

“Bir günde 8 kişinin katledilmesinin sebebi mahallelerde yoğun bir nüfus olması ve hiçbir ayrım gözetmeksizin sokakları, evleri bombalamaları” diyen Encü, “Barbaros ve Başak Mahalleleri tamamen boşaltılmış durumda. Boşaltmak istemeyenler de özel harekatçılar tarafından zorla mahalleden çıkarıldı. Şu anda bu iki mahalle tamamen boş. Bu mahallelere dair devlet güçlerinin bir hazırlığı var ama ne olduğunu bilemiyoruz” dedi.  

‘ÖĞRETMENLER İLÇE DIŞINA ÇIKARILDI’

İlçedeki öğretmenlerin kent dışına çıkarıldığını öğrendiklerini söyleyen Encü, “Şırnak’ta, İdil’de, Cizre’de yasaklar ilan edildi. Şırnak nüfusunun yarısı Silopi’ye yerleşmişti. Şimdi bu insanlar çevre köylere, başka mahallelere göç ediyor. Kent dışına çıkamıyorlar. Zaten diğer kentlerde de durum aynı, her yer saldırı altında” dedi. 

‘SAVAŞ UÇAKLARIYLA MI VURACAK?’

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Kürt kentlerinin boşaltılması ve ‘Taş taş üstünde baş baş üstünde’ kalmayana kadar bombalanması önerisinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kentlerin boşaltılıp, uzaktan bombalanması yönündeki açıklamasını hatırlatan Encü, “Aylardır Kürt kentlerinde bunu yapıyorlar zaten. Bu yeni değil. Silopi’de daha önce ilan edilen yasaklarda, Sur’da, Cizre’de, Yüksekova’da, Şırnak’ta zaten bunu yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Herhalde Erdoğan, artık tanklar yerine, F-16’larla, savaş uçaklarıyla, füzelerle buraları yok etmeyi kastediyor” dedi. 

‘BU SORUN KATLİAMLA ÇÖZÜLMEZ’

AKP’nin Kürt kentlerinde bir soykırım girişimini devreye soktuğunu söyleyen Encü, “Silopi’de şu anda hendek yok. ‘Silopi temizlendi’ diyenler bir kez daha Silopi’de insanların evlerini başlarına yıkıyor, katlediyor. Hükümet aklını başına almalıdır. Bu sorunu şiddetle, katliamla, soykırım politikasıyla, kentleri boşaltıp bombalamakla çözemezsiniz. ‘Bitti’ dersiniz, iki gün sonra yine başlar. Çünkü bu toplumsal bir sorun. Eğer Kürtlerle birlikte yaşamak istiyorlarsa bu katliamdan vazgeçmeleri lazım” dedi. ‘

‘AKP ÜLKEYİ KOPUŞA SÜRÜKLÜYOR’

Silopi ve diğer Kürt kentleri yanarken, Batı’da hayatın normal bir şekilde devam etmemesi gerektiğini söyleyen Encü, “Batıda yaşayan halklarımız AKP’nin bu katliam politikasına karşı çıkmalı. Ülke bir kopuşa, bir kaosa sürükleniyor. Ve bunun nedeni AKP’nin iç ve dış politikasıdır. AKP ve Erdoğan, bu çatışmalar, şiddet ve ölümler üzerinden kendi iktidarını var ediyor, güçlendiriyor. ‘Terörle mücadele’ adı altında hukuksuzluklarını, adaletsizliklerini, yolsuzluklarını örtmeye çalışıyor. Batıdaki halkımız buna itiraz etmeli. Artık herkes bunun bir vatan savunması değil, Ak Saray, AKP savunması olduğunu görmeli” dedi. 

‘BATI YÜZÜNÜ SİLOPİ’YE DÖNMELİ’

Türkiye halklarına ‘yönünüzü Silopi’ye dönün’ çağrısı yapan Encü, “Halklar duyarlı olmalı. ‘Kürdistan’da ne oluyor’ diye sormalı. Burada devletin insanlığa karşı suç işlediğini görmeli, anlamalı. İleriki yıllarda Türkiye’yi uluslararası mahkemelerde mahkum edecek hak ihlalleri yaşanıyor Kürdistan’da. Eğer Batı’da yaşayan halklar gerçekten ekonomik, sosyal, kültürel anlamda refaha kavuşacak, demokratik bir Türkiye istiyorsa AKP’ye dur demeli” dedi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -