Kuzey Teve

Emniyet: Kışanak’ın örgütle bağlantısı tespit edilemedi

Emniyet: Kışanak’ın örgütle bağlantısı tespit edilemedi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
51 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 

Emniyet: Kışanak’ın örgütle bağlantısı tespit edilemedi

İl Emniyet Müdürlüğü, Kışanak hakkında 40 gün boyunca yürüttüğü incelemeyi tamamladı

PKK’ye maddi destek sağladığı ve iş makinası desteği sunduğu gerekçesiyle görevden alınıp tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak hakkında daha önce inceleme yapan İl EmniyetMüdürlüğü, iddialara dair bulgu ve belgelere rastlanmadığını savcıya bildirdiği ortaya çıktı. 

Dihaber’den Deniz Takin’in haberi şöyle:

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 30 Ekim 2016’da tutuklanan ve hakkında 230 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın dava dosyasında çıkan bir belge, belediyeye kayyım atamasının gerekçelerini ortadan kaldıracak nitelikte. Belediyeye kayyım atanmadan önce hükümet kontrolündeki medya tarafından hedef gösterilen Kışanak’ın belediyenin iş makinalarıyla hendek kazdırdığı ve PKK’ye yardım ettiği yönünde haberler yayınlanmıştı. 

İHBAR SAMSUN’DAN YAPILIYOR

Samsun’un Atakum ilçesinde yaşayan, kimlik, cinsiyet ve açık adres bilgileri gizlenen bir kişinin, PKK’ye yardım ettiği iddiasıyla Kışanak hakkında 23 Şubat 2016’da Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) ihbar ve şikâyette bulunduğu ileri sürülüyor. 

İHBAR ‘HAYDİ BİSMİLLAH’ İLE BİTİRİLİYOR 

Samsun’dan gönderilen “ihbar”da şu iddialarda bulunuluyor: “Daha ne bekleniyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı resmen PKK ve HDP’ye maddi yardım ile iş makinası yardımında bulunmuştur. 

Suçu sabittir. Kim bilir belediyenin kaç trilyonunu o şerefsizlere aktarmıştır. Bu kadın neden halen görevden alınmaz ya da alınamaz. PKK ve PYD’ye yardım ve yataklık yapan bütün belediye başkanları derhal görevden alınmalı. PKK’lı ve HDP’li memurların işine son verilmeli. HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıkları derhal kaldırılmalı. Yüce Divanda vatana ihanetten derhal yargılanmalılar. Bunu dışında çok acele uygulanacak bir idam cezası derhal meclis genel kurulunda kabul edilmeli. İdam cezasına çarptırılan babam bile olsa infazı gerçekleşmeli. Ben Adalet ve Kalkınma Partimizden bu ve buna benzer bütün konuların 24 saatte hayata geçirilmesini bekliyorum. Hadi Bismillah.”

BİR HAFTADA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

BİMER, şikâyet dilekçesini 24 Şubat 2016’da Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Samsun ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdi. BİMER’in gönderdiği “ihbar” dilekçesi ile ilgili jet hızıyla soruşturma başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, 3 Mart 2016’da Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı gönderdi. Talimatta, Kışanak’ın PKK ve KCK’ye yardım ettiği yönündeki iddiaların araştırılması, daha önce bu konuda hakkında soruşturma yürütülüp yürütülmediğinin araştırılarak bilgi verilmesi istendi.

EMNİYET: HERHANGİ BİR TESPİT YAPILAMADI

İl Emniyet Müdürlüğü, Kışanak hakkında 40 gün boyunca yürüttüğü incelemeyi tamamlayarak, 16 Mayıs 2016’da soruşturmayı yürüten savcıya cevap yazdı. Yazıda, Kışanak’ın PKK’ye yardım ettiği herhangi bir tespitin yapılamadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bahse konu ihbarla alakalı olarak yapılan araştırmalarda Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanının PKK/KCK silahlı terör örgütünün maddi yardım ve iş makinası yardımında bulunduğu yönünde herhangi bir tespit yapılamamış olup şube müdürlüğümüzce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak (T.C. Kimlik No: …) isimli şahıs hakkında çeşitli suçlardan farklı tarihlerde suç duyurusu yapılarak düzenlenen evrakın Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildiği tespit edilmiş, yapılan suç duyuruları ile alakalı olarak düzenlenen evrakın birer örneği yazımız ekinde gönderilmiştir.”

İHBAR DİLEKÇESİ KIŞANAK’IN DOSYASINDA 

Savcılık, emniyetten gelen yazının ardından Kışanak hakkında takipsizlik kararı verip vermediği konusunda bilgi edinilemedi. Ancak emniyetin gönderdiği yazı ve “ihbar” dilekçesi Kışanak’ın tutuklu olduğu davanın dosyasına konuldu. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -