Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

EMEP RİZE İL ÖRGÜTÜ “ÖZEL SEKTÖR DEVLETİN VERDİĞİ FİYATIN ALTINDA ÇAY ALMASI YASAKLANMALIDIR”

EMEP RİZE İL ÖRGÜTÜ “ÖZEL SEKTÖR DEVLETİN VERDİĞİ FİYATIN ALTINDA ÇAY ALMASI YASAKLANMALIDIR”
238 views
18 Mayıs 2021 - 9:26
Spread the love

Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’ın dün yaş çayın kg 4 tl açıklamasına tepkiler gelmeye başladı. EMEP Rize il örgütü fiyat 5 TL olmalıydı açıklaması yaptı.

EMEP RİZE İL ÖRGÜTÜ “ÖZEL SEKTÖR DEVLETİN VERDİĞİ FİYATIN ALTINDA ÇAY ALMASI YASAKLANMALIDIR”

GENÇAĞA KARAFAZLI –HÜSEYİN ALTUN

RİZE –

Doğu Karadeniz bölgesi Rize başta olmak üzere Artvin, Trabzon ve Giresun illerinde çay tarımı yapan 210 bin üreticinin temel geçim kaynağı olan yaş çay fiyatı AKP Genel başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından dün 4 TL olarak açıklandı.

Erdoğan’ın açıkladığı yaş çay fiyatının ardından tepkiler gelmeye başladı.

Sol Parti Rize il örgütü, verilen 4 TL fiyatın üreticinin emeğini karşılamayacağını belirterek ‘bu fiyata çay satılmaz’ açıklaması yapmış bugün ise EMEP Rize il örgütü yazılı bir açıklama yaparak açıklanan çay fiyatına tepki gösterdi.

“AÇIKLANAN FİYATI KABÜLLENMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Çayda sorunun yalnızca fiyat olmadığına dikkat çeken EMEP Rize il örgütünden yapılan yazılı açıklamada “Çay kampanyası dün açıldı. Cumhurbaşkanı akşam açıklama yaparak toplamda 1 kg yaş çayın 4 lira olduğunu duyurdu.

Öncelikle bu fiyat yetersiz üreticilerin emeğini karşılamaz. Gübre fiyatları, işçilik yüzde 30 ların üstünde olmasına karşın yapılan yüzde 17,6’lık zammı kabul etmek mümkün değil. Bir de geçmişin kayıplarını düşünürsek hiç değil. Biz Emek partisi olarak yaklaşık bir ay önce 1 KG ÇAYIN en az 5 lira olmasını AÇIKLAMIŞTIK.

“ÖZEL SEKTÖR DEVLETİN VERDİĞİ FİYATIN ALTINA ÇAY ALMASI YASAKLANMALIDIR”

Çayda fiyatla birlikte temel problemler duruyor, yenileri de ekleniyor. Bir kere açıklanan fiyat yetersiz olmanın yanında taban fiyat da değil. Özeller bu durumu yıllardır fırsata çevirdiği üreticiden devletin açıkladığı fiyatın altında çay satın alarak üreticiyi mağdur ettiği bilinen bir gerçektir.

Bu durumun bilinmesine rağmen basit önlem olan devletin verdiği fiyat altında çay alımı yasaklamamaları yönetenlerin kimlerin yanında olduğu gösteriyor. Çay üreticilerinin değil çay patronlarının yanındadırlar.

Açıklanan çay fiyatıyla görülüyor çaykur ve üreticiler tarafından belirlenmiyor üretici ve onun örgütlerinin talepleri hiçbir şekilde göz önüne alınmıyor.

 

“PANDEMİ KOŞULLARINDA ÜRETİCİLER AÇISINDAN ÖNLEMLER ALINMADI”

Bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen pandemiye karşı ne kurumlar nede üreticilere yönelik sağlıklı önlem alınmadı.

İl dışından gelen binlerce çay üreticisi hiçbir sağlık kontrolünden geçirilmeden aşılanmadan bağına bahçesine girerek çay toplaya başlamıştır.

Üreticiler aşılanmalı, hijyen koşullar sağlanmalıdır. Önlemler kısa sürede alınmazsa Rize ve ilçelerinde yüksek olan korona virüsü vakaları dahada artacak karanlık bir tablo ile karşılaşmamız söz konusu olacaktır.

“ORMAN ALANLARI ÇAY BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”

Bölgemizde denetimsiz kamyon araçları üzerinde oluşturulan seyyar çay alımları, çay paraları nın ödeme sürelerinin belirsizliği üreticilerin diğer sorunları.

Son yıllarda heyelana sebep olan ve de önümüzdeki yıllarda daha da artacağı görülen orman alanlarının çay tarımına dönüştürme girişimleri başka bir problemi karşımıza çıkarıyor.

“SENDİKAL ÖRGÜTLÜLÜKLE SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR”

Bütün bu problemlerin sağlıklı çözümü sorunu yaşayanların bulunduğu alanda toplumsal çözümler üretmekle mümkündür. Deneyimler; üretici köylünün sendikal örgütlülüğü bu sorunları çözmek için önemli adım olduğu görülüyor zaman çay üreticileri sendikal örgütlülüğü yaratmak ve bu örgütlülükle mücadeleyi büyütmek zorunluluğundadır.

Diğer çözümler ihtiyaca cevap vermedi, veremez de. Bu durumda çay üreticileri taleplerini sendikal örgütlülükle çözme adımları atmalıdır. Görev üreticilere yani bize düşüyor. Ne konuşursak konuşalım ne kadar bilgi beynimize yüklersek yükleyelim yapacağımız tahliller ne kadar mükemmel olursa olsun sonuç değişmiyor. Üretici yoruluyor. Problemler çözme yerine yeniler ekleniyor zaman son söz olarak SENDİKAL ÖRGÜTLÜLÜĞÜ YARATALIM ve yolumuza devam edelim diyoruz”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -