Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

EMEP:  BU İKTİDAR, GIDA VE TARIM ŞİRKETLERİNİ TEMSİL EDİYOR”

EMEP:  BU İKTİDAR, GIDA VE TARIM ŞİRKETLERİNİ TEMSİL EDİYOR”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
200 views
12 Ağustos 2021 - 9:46
Spread the love

EMEP: “DEMİŞTİK, YİNE DİYORUZ: BU İKTİDAR, GIDA VE TARIM ŞİRKETLERİNİ TEMSİL EDİYOR”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fındık taban fiyatının maliyet fiyatı olduğunu belirterek, “Her yıl üretici mağdur ediliyor. İktidar üretici karşıtı yüzünü bir kez daha gösterdi.” dedi. 

Coşkun özbucak-Ordu 

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz açıklanan fındık taban fiyatı için yaptığı değerlendirmede, “Ülke için stratejik ürün olması gereken fındık ürününden üreticiler değil, tüccar ve ihracatçılar; yerli ve yabancı tarım ve gıda tekelleri kazanıyor. İktidar da üreticileri mağdur eden, tarım ve gıda tekellerini memnun eden tarım politikalarını sürdürüyor. Açıklanan taban fiyat, 1 kg fındığın maliyetidir. Olması gereken 35TL idi.” dedi.

Böyle olacağını da söylemiştik

            Poyraz daha önce yaptıkları basın açıklamalarında iktidarın ve tarım-gıda tekellerinin gizli temsilcileriyle kahvehanelerde, cami önlerinde 26-27 TL taban fiyatını dillendirdiklerini vurgulamıştık diyerek şunları söyledi: “İktidar ve şirketler birlikte çalışıyor. Üreticinin ürünü ve emeğinin sömürülmesi için her yolu deniyorlar. Maliyet seviyesinde bir taban fiyat kabul edilemez. Her yıl açıklanan fiyatlar maliyet seviyesinde kalıyordu, bu yıl da aynısı oldu.” dedi.

Artık mızrak çuvala sığmıyor

            Poyraz, gerçekleri sürekli dillendirdiklerini belirterek, “Artık gerçekler daha iyi ortaya çıktı. Daha önce de belirttik. Tarım ve gıda politikalarındaki yapılması gereken değişiklik için iktidar değişikliği şart. Var olan iktidar tercihini yaptı. Varsa da yoksa da tarım ve gıda tekellerinin çıkarı. Artık üreticilerin emeğine ve ürününe sahip çıkan demokratik halkçı bir iktidar zorunlu. Üreticiler kendi çıkarları için sendikalarında örgütlenmedikleri sürece mağduriyetleri sürecektir. Tarım ürünlerinde fiyatı, alıcı olan tüccar ve ihracatçıları belirlediği politika değiştirilmelidir. Üretici köylülerin, demokratik halkçı iktidar mücadelesinde yer alarak örgütlenmekten başka çareleri yok.” dedi.

Bekleyen olunmamalı

            Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın kendilerini şaşırtmadığını vurgulayan Poyraz, “ Tarım ve gıda tekelerinin çıkarına hareket eden hükümetten 26.5-27 TL taban fiyat belirlemesine şaşırmıyoruz.  Başkası da olmazdı. Fındık fiyatı konusunda bekleyen değil, belirleyen olmak zorunludur. Bunun için Ağustos ayını beklemek yanlıştır. Üreticiyi beklentiye sokanlar, hasat için bahçede olan üreticinin tepkisini göstermek için bir araya gelme konusunda eksiklik yaşayacaklarını biliyorlar. Fiyat açıklamasını geciktirdiler. Bu gerçeği bilerek, üreticiler mitinglerle, yürüyüşlerle daha önceden ürünlerinin fiyatını açıklamalı ki, iktidara baskı yapılmış olsun. Bekleyen değil, mücadele eden olmalıyız.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -