Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

EMEP: “Afganistan’da da emperyalist planlar yürütülüyor.”

EMEP: “Afganistan’da da emperyalist planlar yürütülüyor.”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
175 views
19 Ağustos 2021 - 11:06
Spread the love

EMEP: “Afganistan’da da emperyalist planlar yürütülüyor.”

Coşkun Özbucak- Ordu

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz Afganistan’da yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Afganistan’ı işgal ederek bugüne nedenler olanlardan çözüm beklenemez.” dedi.

Poyraz açıklamasında, “Afganistan’da yaşananlar emperyalistlere güvenilmeyeceğini bir kez daha gösterdi! Afganistan’da tam bir dram yaşanıyor. ABD, iktidarı Taliban’a devrederek çekilirken Cumhurbaşkanı, bakanlar ve generaller gibi irikıyım işbirlikçileri, henüz ABD askerleri ülkedeyken Afganistan’ı terk ederek kaçtı. ABD üslerinde aşçılık yapanlar dahil emperyalistlerle herhangi bir şekilde teması olanlar bile korku içinde. Şeriat yandaşı olmayan herkes ve özellikle kadınlar Taliban şiddeti karşısında tamamen korumasızlar. ABD’nin çekileceğini açıklamasının ardından bir aya yakındır Afganistan’dan başlayan kitlesel göç, Taliban’ın Kabil’e girmesiyle trajik görüntülerle doruğa çıktı. İnsanlar ülkelerinden kaçmak için her yolu deniyor. Bunca çaresizliğin nedeni, ABD emperyalizminin Taliban’ın önünü açarak çekilmesiyle zamandaş olarak işbirlikçi rejimin çözülmesi ve halk örgütsüz ve savunmasızken muhalif şeriatçıların hızla iktidarı ele geçirmeleri. Bir süredir İran üzerinden Türkiye’ye yönelmiş olan kitlesel göç, süreç içerisinde yavaşlayacak, ama Afganistan’ın dramı bitmeyecek.” dedi.

ABD, işbirlikçilerinin büyük bölümünü terk ederek gidiyor.

EMEP İl Başkanı Poyraz açıklamasını sürdürerek, “ İşbirlikçileri can telaşında. Emperyalistler bunu ilk kez yapmıyor. Kullanıp kaderine terk etmek emperyalizmin doğasında var. Arkada bıraktıklarını ve kaderlerini dert edinmezler. Onları yalnızca ülkelerin ve halkların zenginliklerinin talanıyla, hegemonya ve paylaşım mücadelesinden ne elde ettikleri ilgilendirir. Bir kez daha kanıtlandı ki, emperyalistlere güvenilmez. Dün Taliban’ı onlar örgütleyip silahlandırdı. Taliban “benim de çıkarlarım var” deyip ABD’ye karşı çıkınca onunla çatıştı, şimdi yine anlaşıyor ve başka türlü yeniden gelmek üzere bırakıp gidiyor. ABD ya da başka bir emperyalist güç, işbirlikçiler edinip bağımlı kıldığı, yetmeyince işgal ettiği hiçbir ülkenin zerrece iyiliğini düşünmedi, onlara demokrasi, refah götürmedi. Sadece halkları istismar edip, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını talan ettiler. Gittikleri ülkelerin en gerici klikleriyle, sermaye güçleriyle, tekelleri ve büyük toprak sahipleriyle, krallarla, savaş ağalarıyla işbirliği yaptılar. Demokrasi, özgürlükler ve emeğin hakkı için gerici işbirlikçilere karşı mücadele kadar, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi de şarttır. Bugüne kadar emperyalist işgaller ve Taliban zulmü altında yaşayan Afgan halkının önünde onlara karşı birleşmek ve mücadele etmek zorunluluğu duruyor. Kısa zaman önce, çekilmekte olan Amerikalı emperyalistlerin yerini doldurmaya talip olan Erdoğan ve tek adam yönetimi ise bir kez daha yanlış hesaplarıyla baş başa kaldı. Afganistan ve Taliban’a yönelik olarak, “bize ters açıklamaları olmadı”, “anlayışımız aynı” diyen Erdoğan yönetiminin, Kabil Havaalanının korumasını üstlenme ve bu ülkede kalıcı olma hevesi artık gerçekleşebilir olmaktan çıkmıştır. Erdoğan ve tek adam yönetimi derhal Afganistan’daki askerlerini geri çağırmalı, savaş kışkırtıcı, yayılmacı emellerinden vazgeçmeli ve NATO’dan çıkmalıdır. Partimiz Afganistan’ın sömürülen ve ezilen halk kitlelerinin iş, ekmek, özgürlük mücadelesinin ilerlemesi için onlarla enternasyonal dayanışma içinde olmaya devam edecek.” diyerek emperyalizme karşı mücadele çağrısı yaptı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -