Kuzey Teve

Emekçi Kadınlar Rizede haykırdı

Emekçi Kadınlar Rizede haykırdı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
174 views
02 Ocak 2021 - 19:22
Spread the love

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Rize’de yürüyüşle kutlandı.Rze Kültür Merkezi önünden Cumhuriyet Meydanına sloganlarla yürüyen kadınlar, burada basın açıklaması yaptı.

8mart11

 gerçekleştirilen yürüyüş ve basın açıklamasına;  Eğitim İş, CHP İl Kadın Kolları, KESK e bağlı bazı sendika üyeleri ile Rize’nin emekçi kadınları destek verdi.

‘Kadın Yaşam Özgürlük’, ‘yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’, ‘erkek Vuruyor Devlet Koruyor’, ‘Yasta Değil İsyandayız’, ‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’, ‘İnadına İsyan İnadına Özgürlük’, ‘Dünya Yerinden Oynar Kadınlar Özgür Olsa’ şeklinde sloganlar atarak Kültür Merkezi önünden Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyerek Meydan’daki Atatürk Anıtı önüne gelen kadınlar basın açıklaması yaptı.

KORKMUYORUZ!

“Kadına yönelik şiddete, emeğimizin sömürülmesine, AKP gericiliğine karşı isyandayız”

Basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Kadınlar eşitlik ve özgürlük mücadelesinin ateşini yüzyıllar önce yaktı. Bu mücadele ateşinin ışığındaki hak arayışımız, emeğimiz, bedenimiz üzerindeki baskıya, sömürüye ve şiddete son vermek, güvenli bir yaşam, güvenceli bir gelecek mücadelesi içindir.”

“Yüzyıllardır kadınların emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik saldırı ve şiddet, her geçen gün artarak devam ediyor. 12 Eylül ile başlayarak sürdürülen piyasa düzeni, AKP’nin dinci muhafazakar örtüsüyle bütünleşerek tamamlanıyor. Cemaat/tarikat yapılarıyla örülü, baskı, sömürü, eşitsizlik ve ayrımcılık zeminleri üzerinden yeniden inşa ediliyor. Bu yeni düzende gericilik kadın bedeni üzerinden şekillendirilerek, başta kadınlar olmak üzere tüm toplumu kuşatıyor.”

“Bu ülkeyi kadınların nefes alamadıkları, yaşamla ölüm arasında kaldığı bir cehenneme çevirdiler. Artık kadınlar için nefes almak ve yaşayabilmek sadece isyanla mümkün! AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı ayaktayız! Tecavüz bir insanlık suçudur, tecavüze karşı ayaktayız! Özgecan’ı yakan gericiliğe karşı ayaktayız!”

“2015 yılının 8 Mart’ında, New Yorklu kadınların yıllar önce yaktıkları isyan ateşi ile; kadına yönelik her türlü şiddete, kadın cinayetlerine, gericiliğe, güvencesizliğe, yoksulluğa ve savaşa karşı; mücadelemizi ve isyanımızı büyütmeye devam ediyoruz.”

8mart128mart138mart14

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -