Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

El Kaidenin emirleri ve Mısır

El Kaidenin emirleri ve Mısır
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
195 views
02 Ocak 2021 - 18:34
Spread the love

Vahid ABDULMECİD 

Mısır Al YAVM

El Kaide’nin emirlerinin çatışmaları Mısır’a ulaştı. Şu an en önemlileri Sina’da konumlanmış olan şiddet gruplarının haritasında muhtemel değişimler olabilir.  Çatışma, geçen yıl el Kaide’nin Genel Emiri Eymen Zevahiri ile Irak İslam Devleti’nin Ebubekir Bağdadi takma adlı lideri arasında başladı. Zevahir’in geçen ayın başında, Irak İslam Devleti’nin Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletme kararını iptal eden ses kaydı yayınlanana kadar ayrılık açığa çıkmadı.

Bu örgüt kısaca ISİD olarak biliniyor. Daha sonra el Kaide’nin içindeki çatışma, el Nusra Cephesi Lideri Abu Muhammed Culani’nin Bağdadi’nin nisan ayında aldığı Irak ve Şam’ın tek devlette bütünleşmesi kararına muhalefetiyle geldi. Culani bu karara tepkisini, Zevahiri’ye bağlığını alenen açıklamasıyla dramatik bir şekilde verdi. Geçen aylar, el Kaide’nin altından çok sular aktığını gösteriyor. Örgütün tarihindeki en şiddetli çatışmalar yaşanırken, ilk kez liderinin örgüt içine yönelik açık kararlar almasına yol açtı.

MISIR EL KAİDE’NİN HEDEFİNDE

Bağdadi’nin Suriye’yi kendi devletine dahil etmedeki ısrarı, çatlağın bu derecede büyümesine yeterli bir etken değildir. Mısır, bu çatışmaların kalbi oldu. Bağdadi Mısır’da, kendisine bağlılık duyan terörist örgütlerle fiili olarak giriş yapması anlamına gelen bir pozisyon edindi.

Dikkatini ilk olarak yeni olan “Ensar Vel Muhacirin”örgütüne  verdi. Çap olarak daha önce kurulmuş ve el Kaide fikrine yakın olan Ensar Beyt el Mukaddes örgütünden küçüktü.
Bağadadi’nin ki  yeni örgütle ilgili kendisine bağlılık ile ilgili yaptığı açıklama, “Hubara” örgütünün ünlü ismi Adil İbrahim’in tutuklanması ile sonuçlandı. Soruşturma bu girişimlerle ilgili faydalı bilgiler verdi. Birinci olarak büyük örgütler, Bağdadi’nin isteklerini reddetti. İkinci olarak Bağdadi’nin tabi olmalarını talep ettiği Mısırlı cihatçılardan “Hubara” ile canlı telefon görüşmeleri yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Öyle görünüyor ki Bağdadi’nin bu tür görevlerde yeni olan elçisi Ebu Sahil takma adlı Amr Zekeriyya’nın hedefi, liderine bağlı yapılar bulmaktır. Bu amaçla geçen ağustos ayında Suriye’den telefon görüşmeleri yaptı. Sina’da siyah bayraklarla yayınlanan video kaydı, örgüte gönderilen 10 bin dolar ile verdiği destek, “Mısır’da Cihat” isimli örgütünün kendisine bağlılığını göstermektedir.

EL KAİDE BÖLGESEL AKTÖR

Ne olursa olsun önemli olan son olarak Sina da oluşturulan “Hubara” örgütünün kendisini bağlılığını göstermesi, el Kaide’nin bölgesel bir etkinlik kazanma çabası içerisinde olduğunu göstermektedir. Bu da Zevahiri’nin öfkesini ve de  “Bağdadi’nin örgütün sadece Irak kolunun temsilcisi olduğu, daha fazla bir şey olmadığı” açıklamasını getirmiştir.
Zevahiri’nin öfkesi, Bağdadi’nin Mısır’da kendine bağlılık duyan örgütler bulma girişimi ile sınırlı olmayan bölgesel hareketlerinin bilincinde olduğunu göstermektedir.
Görünen o ki önümüzdeki aylarda Zevahiri, Bağdadi, ve diğer emirler arasında yeni çatışmalar yaşanacak.

Arapçadan çeviren; Ali KARATAŞ

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN