Kuzey Teve

Ekoloji birliklerinden Lokumcu çağrısı: Adalet için Trabzon’da buluşuyoruz

Ekoloji birliklerinden Lokumcu çağrısı: Adalet için Trabzon’da buluşuyoruz
283 views
03 Ocak 2022 - 11:13
Spread the love

ÇEVRE VE EKOLOJİ ÖRGÜTLERİNDEN METİN LOKUMCU DAVASINA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

“METİN LOKUMCU İÇİN ADALET”

Gençağa Karafazlı

Ekoloji ve çevre örgütleri Metin Lokumcu davasına katılım çağrısı yaptı: Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet

Çevre ve ekoloji örgütü, Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011 tarihinde polisin kullandığı kimyasal gaz sonucu hayatını kaybeden Metin Lokumcu’nun 6-7 Ocak tarihinde görülecek duruşması için çağrı yaptı.

Trabzon ağır ceza mahkemedinde görülecek olan duruşmaya tutuksuz yargılanan 13 polis memurunun katılması bekleniyor.

Suyuna, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıktığı için katledildiği kaydedilen açıklamada , emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun, 31 Mayıs 2011’de Hopa’da polisin kullandığı kimyasal gaz sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 10 yıl 7 ay  geçtiğine dikkat çekildi.

Yeter be Yeter:

Çevre ve ekoloji örgütlerinin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi;

““Öğretmen Metin Lokumcu, hayatı boyunca doğadan ve yaşamdan yana oldu, bu uğurda bizlerle birlikte omuz omuza mücadele etti. O’nun bu mücadelesi ve dik duruşunda ne kadar haklı olduğu, şimdi her selde, her heyelanda yenine hatırlanıyor; ‘yeter be yeter’ sözleri bir kez daha kulaklarda çınlıyor. Metin öğretmen şimdi; elinde bastonuyla taş ocağına karşı direnen İkizderelilerle, ‘Munzur özgür akacak’ diyenlerle, ‘Kanalı değil İstanbul’u savunanlarla, ‘Nükleere inat yaşasın hayat’ sloganı atanlarla, kömür solumak istemeyenlerle sokaklarda, dere başlarında, meydanlarda mücadelesine devam ediyor. Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet. O daima doğayı ve yaşamı savundu. Bizler de onu her alanda savunacağız!”

Çağrıda , Metin Lokumcu öğretmenin ölümünden sorumlu olan 13 polisin yargılandığı davanın, 6-7 Ocak 2022 tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmasında , Doğa’dan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz.

Biliyoruz ki Metin Lokumcu; biz O’nu unutursak…Doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçersek…

Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür. Metin Lokumcu İçin Adalet!
6 – 7 Ocak 2022 | Trabzon Adliyesinde buluşuyoruz.”
 

 İmzacılar

Yeşil Artvin Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Artvin Çevre Platformu, Alakır Nehri Kardeşliği, Aydın Çevre ve Kültür Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Bartın Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Bursa Su Kolektifi, Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu, Çine Yaşam Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Fatsa Çevre Derneği, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Fırtına İnisiyatifi, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, İkizdere Çevre Gönüllüleri, İkizköy Çevre Komitesi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Loç Vadisi Koruma Platformu, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Muğla Çevre Platformu, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Munzur Çevre Derneği, Ordu Çevre Derneği, Polen Ekoloji, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, Samsun Çevre Platformu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Yeşilırmak Çevre Platformu, Yenişehir Çevre platformu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -