Kuzey Teve

Düğünlerde bu renklere yasak !

Düğünlerde bu renklere yasak !
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
49 views
03 Ocak 2021 - 12:21
Spread the love

 Adı sürekli operasyon ve yasaklarla gündeme gelen Cizre’de şimdi de absürt komedi filmlerine konu olabilecek sahneler yaşanıyor.

Cizre polisi  sarı, kırmız ve yeşil renklerin açılmaması şartı ile düğünlere izin veriyor. İzin almaya giden Cizreliler, zırhlı araçlarla takip ediliyor.

Müzikli düğün yapmak isteyen ailelerin durumu ise biraz daha zor. Müzikli düğün yapmak isteyenler, ilk olarak Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak izin alıyor. Bazı konularda aileleri uyaran emniyet yetkilileri düğünlerdeki halay başları, halaya katılanların zafer işareti yapmamaları ve araç konvoylarında sarı, kırmızı ve yeşil mendilleri sallamamaları koşuluyla düğünlere izin veriyor.

Düğünde havai fişek patlatılması ya da emniyetin deyişiyle ‘örgütsel şarkılar’ söylenmesi düğüne katılanların gelin ve damat dahil toplu olarak gözaltına alınması anlamına geliyor.

ZIRHLI ARAÇLAR DÜĞÜNDE KONTROL YAPIYOR

Düğün sahiplerinin başına gelenler bunlarla sınırlı değil. Uyarıları yerine getireceklerini beyan eden aileler, polisin zırhlı araçlarla düğün kontrolüne tabi tutuluyor. 

Cizre Emniyeti tarafından düğünlere gönderilen zırhlı araçlar düğün halayı bitince düğünden ayrıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -