Kuzey Teve

Dr. Duyguludan Sıcak Havalara Karşı Çok Önemli Uyarılar

Dr. Duyguludan Sıcak Havalara Karşı Çok Önemli Uyarılar
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
153 views
02 Ocak 2021 - 21:35
Spread the love

 Doktor Duygulu; Sıcak Havalara Karşı Vatandaşları Uyardı..

Dr. Cengiz Duygulu Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte görülebilen sıcak çarpmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla vatandaşları uyaran; Rize ŞAR Hospital (Hastanesi) dahiliye uzmanı Dr. Cengiz Duygulu: Son günlerde gerek bölgemizde gerekse Türkiye genelinde Havaların iyiden iyiye ısınması ile sıcak çarpmaları yeniden gündemimize gelmiştir.

Risk gurubunda olanlar?

Özellikle çok yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere, kalp hastaları, diyet uygulayanlar, idrar sökücü ilaç içenler, şeker hastaları, hamileler, şişman ve çok zayıf olanlar büyük ölçüde sıcaklardan kendilerini korumalıdırlar.

Sıcak çarpmalarını kolaylaştıran faktörlerin önemli bir kısmını (modern yaşam) şeklinde hayatımıza katan bizlerden başkası değil. Sıcak çarpmasına neden olan yanlış şehirleşmenin çözümü bu gün için mümkün gözükmemekte ve kişisel olarak elimizde bir imkân bulunmamakla birlikte, doğru ve yeterli sıvı alımı ile kendimizi sıcak çarpmalarından bir miktar da olsa korumaya çalışabiliriz.

Eski hayat tarzına karşı bugünkü yeni yaşam şeklini kıyasladığımızda sıcak acillerinin günümüzün daha önemli bir problemi olduğunu ve bundan dolayı da bir çok etken maalesef hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.” dedi. Duygulu; eski hayat tarzında olmayan betonlaşma ile hava akımının engellenmesi sıcak çarpmalarında bir faktör oluşturduğunu belirterek, “Bu mecburiyet, yüksek binaların, neredeyse tüm şehrin nefes borusu sayılan rüzgarını kesmesi, bu gün için çözümsüz bir sıcak çarpmasına oluşum etkenidir. Bir diğer etken ise yetersiz veya yanlış sıvı alımı olup, bekli de günümüzde kişisel olarak düzenlemesi yapılabilecek tek faktör gibi gözükmektedir. Rafine meyve suları ve meşrubatlar soğuk bir şekilde tüketilmektedir. O an için geçici bir serinlik hissi oluşturan bu soğuk ürünlerin içerdiği şekerin vücudumuza iki türlü zararı olmaktadır.
Birincisi her türlü şekerin bilinen zararları (kalp damar ve şeker hastalığı başta olmak üzere), ikincisi sıcak acillerinde yapılması gereken sıvı alımı iken, soğuk tüketilen bu rafine ürünler ile tam tersi yapılmış olmaktadır. Diğer bir ifade ile serinlendiğimizi zannederken, vücudun ihtiyacı olan başlıca su, elektrolit ve mineraller atılmaktadır. Bu noktada eski hayat tarzına hızla dönersek karşımıza sağlıklı kaynak suları, geleneksel tarımla üretilen taze meyve sebzeler ve ayran çıkacaktır. Bu ürünlerin bu gün için bilinen bir zararlı etkileri bulunmamaktadır. Aksine, bu sıcak ve yeni yaşam şeklinde en iyi dostlarımız olacaklardır” ifadelerini kullandı.
Orhan YAZICILAR

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -