Kuzey Teve

Dr.Duygulu “Nargile öldürür”

Dr.Duygulu “Nargile öldürür”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
148 views
02 Ocak 2021 - 21:27
Spread the love

Dahiliye uzmanı De.Cengiz Duygulu Nargilese yaşanan tehlikwye dikkat çekti
Son yıllarda adeta bir moda ve bir farkındanlık ış gibi insanlar tarafından yoğun bir şekilde içilen Nargilenin zararlarına dikkat çeken Dr.Duygulu
Armutlu soba borusu koklayan nesil geliyor” başlığıyla şu tehlikelere dikkat çekti

 Değerli arkadaşlarım,gerçekten çok önemli bir konu bu,lütfen gençlerimizi uyaralım………………………….NARGİLE (HOOKAH TOBACCO) KULLANIMI ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNDE KULLANIMI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR. NARGİLE TSUNAMİSİ….

**PARAYLA KRONİK ELMALI-ARMUTLU SOBA BORUSU KOKLAYAN NESİL GELİYOR

**Artık her köşe başında ve her sitenin altına bir nargile kafe ve içerisinde yüzlerce genç nargile içiyor. Soruyorsun sigara içiyormusun. Yarısı içiyor yarısı içmiyor. Ama sigara içmeyende nargile içiyor ve kullanım literatürde bazı ülkelerde gençlerde %30. Bana göre ülkemizde gençlerde %50 sanki…Soruyorsun sigara mı zararlı nargilemi. Sigara zararlı abi diyor. Nargile haftada 2-3 kez içiyorum diyor. Nargile kullanırken 30-40 çeşitli meyvelisi olduğu için hoş bir içecek abi diyorlar. Para verdikleri için 30 dk kullanacaksa 60 dk içen var…öğrenciyiz abi para verdik sonuna kadar içelim iyice zehirlenelim abi…..

**İşte bilgi sorunumuz burada da çıkıyor. Nargile bir nikotin-tütün ürünü ve hatta daha fazla katkı maddeleri olduğu için daha toksik. Bir nargile içimi ortalama 30 dk 10 sigarayı arka arka içmeye eşdeğer nikotin alımına neden oluyor ve bu yüksek doz ani nikotin alımı bazılarında COHb zehirlenmesine yakın bir toksisite yaptığı için bazı insanlarda inanın şuurda bile konfü hale geliyor ve dikkat dağılıyor ve böyle bir insan alkol almış gibi ARABA KAZASI YAPABİLİR VEYA DERSE GİRSE DERSİ ANLAMAZ…..ciddi baş ağrısı yapabilir

**Uzun vadede nargile kullanımı sigara kullanımından bir farkı yok. Yani koah, kalp krizi, ritm bozukluğu, ani ölüm riski, akciğer ve mide kanseri riski var.

**TEK BİR SİGARA İÇİLDİĞİNDE HEMEN BAŞLAYAN VE 30 DK SÜREN NABIZ ARTIŞI VE TANSİYON YÜKSELMESİ-KATEKOLAMİN DEŞARJI-İNFLAMASYON ARTIŞI-ENDOTEL HASARI-TROMBOSİT AGREGASYONUNDA ARTMA VB ETKİLERİN 30 DK İÇİNDE ANİ 10 SİGARA ALAN BİRİNDE (BİR NARGİLE=10 SİGARA) NELER YAPABİLİR SİZ DÜŞÜNÜN. BAZI İNSANLAR İÇİN SUİCİD AMAÇLI KUTU İLAÇ İÇMEK GİBİ.

**ÖZELLİKLE ARADA BİR NARGİLE İÇEN GENÇLERDE ANİ ÖLÜM SEBEBİ BİLE OLABİLİR. NARGİLE İÇEN BİRİSİ ANİ YOĞUN NİKOTİN TOKSİSTESİ CO ZEHİRLENMESİ GİBİ COHb DÜZEYİNİ ARTIRIP VE İNFLAMASYONU-KATEKOLAMİN DÜZEYİNİ ARTTIRIP VAZOSPAZM YAPIP AKUT KORONER SENDROMA, WPW, BRUGADA VEYA QT DEĞİŞİKLİĞİ OLANLARDA İSE ANİ VT-VF-TORSADES POİNTES GİBİ ANİ ÖLÜMCÜL ARİTMİLERE YOL AÇABİLİR.

**Nargile içenlerin %70 i nargileyi sigaradan daha masum buluyor, Bağımlılık yaptığına inanmıyor ve zararlarını bilmiyor. elma kokusu var abi…İŞTE FELAKET OLAN DA BU YA….

**Üniversite sayısı ve okuyan kişi arttı. Göç arttı. Nargile kültürü olan göçmen zaten çok fazla. Nargile kafe arttı. Tüm bunlar yeni bir riskli grup oluşturdu.

**PARAYLA KRONİK ELMALI-ARMUTLU SOBA BORUSU KOKLAYAN NESİL GELİYOR

**NARGİLE=COHb ZEHİRLENMESİ=NİKOTİN TOKSİSTESİ VE AKUT veya KRONİK BU HASTALIKLARIN ETKİLERİ GÖRÜLMESİ ARTACAK. Nargile alıp yola çıkan gençlerde alkol almış gibi trafik kazası artacak belki. Polisler yakında yolda COHb düzeyi ölçüp ceza keserse şaşırmamalı.

**Son yıllarda acillere ani göğüs ağrısı ve ritm bozukluğu ile gelen ve altından AF, akut koroner sendrom çıkan gençlerde sebep olarak BONZAİ, ENERJİ İÇECEĞİ, MADDE BAĞIMLILARI GÖRÜYORDUK VE BUNLARA BELKİ NARGİLEDE EKLENECEK.

—-Bugün bu konuyu yazdım çünkü biraz önce acil bir hasta sordular. Yaşı 27. 1 saattir nargile çekmesi sonrası göğüs ve kol ağrısı oluyor ve ekg de yaygın st elevasyonu var ve tropon in beklerken torsades pointes ve sonra VF gelişiyor ve defibrile ediyorlar. Muhtemel varyant angına….akut iskemi ve torsades pointes….nargile kafede olsaydı şu an bu hasta yoktu….

***Kısacası sigara kullanımı azaldı denilsede nargile kullanımı arttı, elektronik sigara arttı. Yeni bir risk doğdu. Üstelik bunlar elmalı-armutlu-karpuzlu…..ZORUMA GİDEN BİRDE MEYVE İSİMLERİNİ TOKSİK BİR MADDE İLE YANYANA ANILMASI…..

**AMAN DİKKAT ( Prof.Dr.Hüseyin Oflaz hocanın sayfasından)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -