Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Doç. Dr. Coşkun Erüz Arhavi ve Rize de yaşanan sel felaketine dikkat çekti Salı günü uyarısı yaptı

Doç. Dr. Coşkun Erüz Arhavi ve Rize de yaşanan sel felaketine dikkat çekti Salı günü uyarısı yaptı
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
209 views
26 Temmuz 2021 - 7:31
Spread the love

Başta Rize olmak üzere Artvin ve Trabzon bölgelerinde yaşanan sel ve heyelanlara dikkat çeken Doç. Dr. Coşkun Erüz Salı günü yoğun yağmur yağacağı uyarısında bulundu.

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Coşkun Erüz Salı günü Doğu Karadeniz üzerinde oluşacak olan alçak basınç etkisi ile Rize ve Artvin arasında çok şiddetli sağanak yağış olacağını söyleyerek uyarıda bulundu. Doç. Dr. Erüz, “Maalesef, mevcut hatalı altyapı ve daraltılmış dere yatakları, ormanları kesilip çaylık yapılan,  jeolojik yapıya duyarsın yol açılmış yamaçlar, dere yatağına yapılmış yollar, yapılar yine risk altında.  Heyelan, sel ve taşkın riski yüksek. Meteoroloji,  AFAD ve diğer kurumlarının acil önlem ve uyarıları dikkate alınarak, can ve mal güvenliği için bireysel ve kurumsal önlemler alınmalıdır” dedi.

ACİL ÖNLEM ALINSIN

Kısa aralıklarla bölgede yaşanan sel felaketlerinin ardından yeniden bir felaket yaşamadan önlem alınması gerektiğini belirten Doç. Dr. Erüz, “27 temmuz salı akşam üzeri, Karadeniz ( Doğu Karadeniz) üzerinde oluşacak siklon ( alçak basınç merkezi) etkisi ile, denizel kuzeybatı ve kuzeyli yüksek nem taşıyan hava akımları, orografik etki ile Rize  doğusuna ( Çayeli-Hopa- Artvin arası) çok şiddetli sağanak yağış bırakacak. Malesef ama maalesef, mevcut hatalı altyapı ve daraltılmış dere yatakları, ormanları kesilip çaylık yapılan,  jeolojik yapıya duyarsın yol açılmış yamaçlar, dere yatağına yapılmış yollar, yapılar yine risk altında.  Heyelan, sel ve taşkın riski yüksek. Meteoroloji,  AFAD ve diğer kurumlarının acil önlem ve uyarıları dikkate alınarak, can ve mal güvenliği için bireysel ve kurumsal önlemler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -