Kuzey Teve

Diyarbakır Newroz’u için geri sayım başladı

Diyarbakır Newroz’u için geri sayım başladı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
41 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

  Diyarbakır, 2018 Newrozuna hazır. Afrin’e yönelik askeri harekatın damgasını vuracağı Diyarbakır Nesrozu için geri sayım başladı.  Çok sayıda yerli ve yabancı heyet kente geldi. 2018 Newroz’unda 780 kişi görev alacak. 

Yurtiçi ve yurt dışından 500 gazetecinin akredite yaptığı Newroz alanında yakılacak ateş için 6 ton odun, 250 litre benzin ve yağ karışımı hazırlandı. 25 bin adet ‘Newroz pirozbe’ flamasının asılacağı alanda 5 ambulans, 2 itfaiye aracı görevlendirildi.  Polis, Newroz alanının etrafını bariyerler ile kapattı. Newroz alanına 4 kapıdan giriş yapılacak, alan içinde su dışında seyyar satılıcılar başka bir ürün satışında izin verilmeyecek.

2017 NEWROZ’UNDA VURULARAK ÖLDÜRÜLEN KEMAL KURKUT’UN ANNESİNDEN ÇAĞRI

Bu yılki kutlamalarda geçen yıl gerçekleşen Newroz’da üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen Kemal Kurkut’ta anılacak. Kurkut’un annesi Sican Kurkut, dün bir çağrı yapmıştı. Bir yıldır adaletten mahrum bırakıldıklarını ifade eden anne Kurkut, Newroz’a katılacaklara, “Newroz’a giderken Kemalim’i de yanınızda götürmeyi unutmayın” mesajı vermişti.

BULDAN: DEVLETTEN YETKİ ALANLAR KURKUT’U VURDU

HDP  Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Ziya Pir ve Feleknaz Uca Kemal Kurkut’un vurulduğu yere gitti. Kurkut’un vurulduğu nokta inşaat alanına dönmüş durumda. Kurkut’un vurulduğu noktada bir açıklama yapan Pervin Buldan, “Tek suçu Newroz bayramına gelmek olan Kemal kardeşimizin katledilmesini şiddetle kınıyoruz. Kemal Kurkut burada Newroz alanına gitmek isterken, kare kare resimlerde belli olan, güvenlik güçlerinin açmış olduğu ateş sonucu yaşamını yitirdi. Biz biliyoruz ki bu kurşunu sıkanlar, Kemal Kurkut’u katledenler, onun bedenine kurşunu sıkanlar devletten ve hükümetten yetkiyi alıyorlar. Kürdü katletmenin, Kürde kurşun sıkmanın, Kürdün bedenine kurşun atmanın hiçbir şekilde cezalandırılmayacağını bile bile yapıyorlar bunu. Kurkut başta olmak üzere, katledilen hiçbir gencimizin, katledilen hiçbir çocuğumuzun failleri ne yazık ki cezalandırılmadı. Failler belli iken, resimlerle tanıklar ortadayken bu insanların yargılanmaması yargı önüne çıkarılmaması ayrıca bir hukuk garabetidir” dedi.

BULDAN: KEMAL KURKUT’UN ANNESİNİN MESAJINI DİKKATE ALIYORUZ

Buldan konuşmasında Kemal Kurkut’un annesi Sican Kurkut’un dün yaptığı çağrıyı hatırlattı.  Anen Kurkut’un çağrısını dikkate aldıklarını ifade eden Buldan, “Newroz’a giderken Kemal’i de götürün diyen Kurkut’un annesine şunun sözünü veriyoruz. Yarın Amed Newroz’una Kemal’i de götüreceğiz. Kemal Kurkut’u asla unutmadık, unutmayacağız. Kemal Kurkut’un faillerinin bir an önce yargılanması içinde bunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yaptığı açıklamanın ardından milletvekilleri ile birlikte Kurkut’un vurulduğu yere karanfil bıraktı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -