Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

DEVA PARTİSİ YAŞ ÇAY FİYATINI AÇIKLADI

DEVA PARTİSİ YAŞ ÇAY FİYATINI AÇIKLADI
238 views
22 Nisan 2021 - 18:34
Spread the love

Yaş çay kampanyasına sayılı günler kala STK, meslek örgütleri, Ziraat odaları ve çeşitli siyasi parti temsilcileri yaş çay fiyatı konusunda açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Gençağa KARAFAZLI -Hüseyin ALTUN

Deva partisi Rize merkez ilçe başkanı Muhammet Avcı ,siyasal iktidarın iğneden ,ipliğe her şeye zam yaptığüını belirterek yaş çay fiyatının en az 4,TL 50 krş olması gerektiğini açıkladı.

Çaykurun düzenli olarak bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmesini isteyen Avcı açıklamasında şu görüşlere yer verdi

“Çay sezonunun yaklaşması ile bu seneki yaş çay parasının kaç olacağı Rize kamuoyunda konuşulmaya başlandı.

Deva Partisi olarak bu seneki yaş çay kg fiyatı belirlenirken dolara endeksli gübre fiyatlarındaki fahiş artışın, destek paralarının artmamasının göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz. Rize’nin diğer iller gibi olmadığı, tarım ürünlerinde çeşitliliğin olmadığı ve çayın Rize’nin temel gelir kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Hem çay müstahsilinin hem de şehir esnafının ekonomisi çaya bağlıdır.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve son 4 yıl için 2,1 milyar TL olarak gerçekleşen ÇAYKUR zararının sebebi müstahsil değildir. Yüksek faiz giderlerinin, israfın, fuar ve festival gideri, tanıtım gideri gibi giderlerle ÇAYKUR’un zarar ettirilmesinin bedelini müstahsil ve şehir esnafı ödememelidir.

“İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEY ZAMLANDI”

Yaş çay kg fiyatı, geçtiğimiz yıl iğneden ipliğe her şeyin fiyatının arttığı göz önünde bulundurularak, Rizelinin alım gücünün azalmaması adına destekle birlikte 4,50 TL’den aşağı olmamalıdır. Bu değerden daha aşağıda olan her fiyat, vatandaşımızın sofrasından eksilecek ve Rize ekonomisini geriye götürecektir.

“ÇAYKUR DÜZENLİ OLARAK DENETLENMELİDİR”

Uzun vadede çay tarımının daha iyiye gitmesi bazı önerilerimiz de bulunmaktadır. Çay kanunu ile çayın geleceği ve çay üreticisinin hakları teminat altına alınmalıdır. ÇAYKUR ile özel sektör arasında fiyat ve vade farkı olmaması yasalarla teminat altına alınmalıdır.

ÇAYKUR’un yönetim yapısı emsali şirketler göz önüne alınarak yeniden şekillendirilmelidir. Dünyanın en çok çay tüketen ülkesinde olduğumuz unutulmamalı, pazarlama stratejileri gözden geçirilmelidir. ÇAYKUR düzenli olarak bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlenmeli ve denetim raporları kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Çay demek Rize demektir. Deva Partisi Rize teşkilatı olarak çayın, çay üreticisinin ve ÇAYKUR’un geleceği hakkında katkı sunmaya devam edeceğiz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -