Kuzey Teve

Dersim seçimi Demirtaş’la kazanacak

Dersim seçimi Demirtaş’la kazanacak
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
37 views
03 Ocak 2021 - 12:22
Spread the love

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK – Kürt kentlerine yaptığımız seçim gezimizin ilk durağı Elazığ olmuştu. Elazığ’ın ardından Dersim’e geçiyoruz. Elazığ’da güçlü olan sağ milliyetçi kimliğin aksine Dersim, sol ve sosyalist yapısı ile bilinmiyor. Kentin yüzde 90’ı Alevi. 1938’de büyük katliamların yaşandığı Dersim, 1990’lı yılların çatışmalı sürecinden de olumsuz etkilendi. Köyler yakılarak boşaltıldı, faili meçhul cinayetler yaşandı, coğrafya insansızlaştırıldı. Dersim, cumhuriyet tarihi boyunca muhalif kimliği ve farklı inanç yapısı ile devletin tüm baskılarını üzerinde hissetti.

OHAL EN ÇOK DERSİM’İ VURDU

2015 yılında tekrar başlayan çatışmalı süreç en çok Dersim’i vurdu. Coğrafyasının neredeyse tümü yasak bölge ilan edildi, dağları bombalandı, kırsal kesiminde çatışma ve ölümler hiç durmadı. Dört yanı askeri birliklerle çevrili olan Dersim açık cezaevine dönüştürüldü. OHAL ilanının ardından yayınlanan KHK’ler ile kentte çok sayıda ihraç yaşandı. Gözaltı ve tutuklamaların yoğun yaşandığı Dersim’in DBP’li belediyesine kayyım atandı, eş başkanlar tutuklandı.

Dersim 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumunda yüzde 80 oranında HAYIR dedi. AKP’nin milletvekili çıkaramadığı tek il olma özelliği taşıyan ve OHAL’in en derinden hissedildiği Dersim şimdi 24 Haziran seçimlerine hazırlanıyor. Kentte halk kendini baskı altında hissediyor. Kent merkezinin her yerinde kurulan MOBESE kameralarla halk 24 saat izleniyor. Açık alanda basın açıklaması, gösteri ve yürüyüş düzenlemek yasak.

DRONE TEPEMİZDE

Haber takibi için gittiğimiz Dersim’de bu baskıları biz de açık bir şekilde hissediyoruz. Kent merkezinde hemen hemen her yerde zırhlı araçlar dikkatimizi çekiyor. Ovacık karayolunda polis noktasından hemen sonra karşımıza keçi sürüsü çıkıyor. Bir yandan sürüyü çekip, bir yandan da sürü sahibiyle röportaj yaparken üzerimizde bir Drone beliriveriyor. Çekimi kesip Ovacık’a doğru yola koyuluyoruz. Halvori kayalıkları üzerinde kurulu karakolun yanından geçerken yakın mesafeden silah sesleri gelmeye başlıyor. Karakolu geçtikten sonra silah sesi kesiliyor. Bu örnek bile Dersim’deki baskının geldiği boyutu gözler önüne seriyor.

DEMİRTAŞ FOTOĞRAFLARI HER YERDE

Buna rağmen Dersim’de HDP açık ara önde. Önceki yıllarda kentte önemli bir tabana sahip olan CHP’ye ise tepkiler var. CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasındaki tutumu, HDP’nin ‘sıfır baraj’ ittifakı dışında tutulması eleştiriliyor. İttifak dışı bırakılan HDP’nin yaşadığı baraj sorunu ters etki yaratmışa benziyor. HDP seçmeni, baskılara rağmen partisinin etrafında kenetlenmiş durumda. HDP’nin seçim kampanyasının en etkili aracı tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş. Demirtaş’a ilgi oldukça yüksek. İlçe, köy ve mezralarda seçim çalışması yapan HDP’liler, ev ev dolaşarak Demirtaş’ın fotoğraflarını dağıtıyor.  

Kent merkezinde her adımda Demirtaş’ın fotoğrafına rastlamak mümkün. HDP’nin seçim kampanyası halk arasında geniş bir alana yayılmış gibi görünüyor. Demirtaş’ın fotoğrafları aile albümlerinde, evlerin duvarında ya da seyyar satıcının tezgahında yerini almış bir durumda. Seyit Rıza Meydanı’nda seyyar satıcılık yapan Gülsen Bora, tezgahına ürünlerini yerleştirdikten sonra Demirtaş’ın fotoğraflarını da diziyor.


Gülsen Bora

“DEMİRTAŞ’I İÇERDEN ÇIKARANA KADAR ÇALIŞACAĞIZ”

Gülsen Bora müşterilerinden HDP’ye ve Demirtaş’a oy vermelerini istiyor. Demirtaş’a ‘yoldaşım’ diye hitap eden Bora, neden destek istediğini şu sözlerle anlatıyor: Her sabah buraya geldiğimde yoldaşımın yüzünü görmek bana büyük bir keyif veriyor. Her şeyden önce beni anlayan bir şahsiyettir. Değerli bir yoldaşımdır. Emekçidir, emekçinin yanındadır. Onu görünce büyük bir şevkle emek veriyorum. Onu görünce kendime güvenim artıyor, mutlu oluyorum.

Adaletsiz bir biçimde seçimlere gidiyoruz. OHAL sürecinde seçime gidiyoruz. Sessiz bir çığlık var. O çığlığın patlamasını bekliyoruz. Çok değerli bir lider var içerde. İradesi hapsedilmiş, gasp edilmiş. Bu ülkeyi gerçekten düzlüğe çıkarak bir liderdir. Dünya bunu görüyor. Batı da bunu görüyor. Tüm olumsuzluklara rağmen bu seçimden yana umudumuz var. Sayın başkanımızı zindanlardan çıkartana kadar uğraşacağız. Oylarımız HDP’yedir. Barış için kardeşlik için, huzur için bu kanın durması için insanlık adına oyları değerli Demirtaş yoldaşımıza, cumhurbaşkanı adayımıza istiyoruz.

DERSİM’DE SEÇİM SEFERBERLİĞİ

Baskıların yoğun yaşandığı kentte tam bir seçim seferberliği var. Avrupa başta olmak üzere birçok yerden kente gelen Dersimliler çalışma yürütüyor. Mustafa Bozdoğan  Avrupa’dan gelip Dersim’de çalışma yürütenlerden biri. Oyunu da Dersim’e getirdiğini ifade eden Bozan şunları anlatıyor: Selahattin Demirtaş ve çoğu HDP’li esir olarak alınmış durumda. Bu durumda hangi partiye oy verebilirim? Gördüğünüz Türkiye bu. Biz koyun değiliz. Biz Dersimliyiz. HDP Meclis’e girmezse Türkiye her anlamda çöküş yaşayacaktır. Zaten yeterince çökmüş durumda. Şu anda 15 bin kişi tutsak. HDP’nin derhal Meclis’e girmesi gerekiyor. Eğer HDP Meclis’e girmezse, AKP 80 milletvekili alır. HDP Meclis’te yer almazsa geri kalan hiçbir parti bizim sesimiz olamaz.


İbrahim Kasun

“HALK, HDP’Yİ MECLİS’TE GÖRMEK İSTİYOR”

Gözaltı ve tutuklamaların yoğun yaşandığı Dersim’de seçim çalışmasına katılım oldukça yüksek. Bir yıl önce yaşanan baskılardan dolayı halk içine kapanmıştı. Ancak şu anda tersi bir durum var. Dersim Belediye Başkan Yardımcısı iken ihraç edilen ve ardından tutuklanan İbrahim Kasun, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Kasun, Dersim’deki seçim çalışmasını ve halkın kendilerine yönelik ilgisini şu sözlerle anlatıyor: HDP baraj altında kalırsa, CHP veya İYİ Parti de burada varlık gösteremeyecek. AKP tekrar yalnız başına iktidar olacak. AKP aynı politikaları sürdürdüğü takdirde halktaki karşılığı ekonomik kriz, kaos ve krizin uzun yıllarca devam etmesidir. Dersim’de edindiğimiz izlenimler buradaki halkın HDP’ye büyük bir destek sunduğudur. Barajın altında kalmaması için HDP’nin Meclis’e gerektiğini, Meclis’te bizleri temsil etmesi gerektiğini düşünüyor.

“CHP SEÇMENİNDE KIRILMA VAR”

Haydar Karadağ da HDP’nin mutlaka barajı aşması gerektiği görüşünde. Dersim’de CHP’nin seçmeninde ciddi kırılmalar yaşandığını anlatan Karadağ, HDP’nin iki vekili de alabileceğini ifade ediyor. Karadağ, halkın beklentisini ve Dersim’de yaşanan sorunları şu sözlerle anlatıyor: Dersim’de ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Baraj sorunları var.  Bu coğrafya insansızlaştırılıyor. Doğa harikası ve inanç yerlerimiz olan Munzur ve Pülümür Vadisi sular altında kalacak. Bu anlamda ciddi sorunlarımız var. Ülke genelindeki demokrasi sorunu burada da var. Umudumuz daha fazla demokrasi, insan haklarının daha da geliştiği, barışın olduğu, herkesin kendini özgürce ifade ettiği, herkesin anadilinde konuşabildiği, kültürünü yaşayabildiği bir ortamın oluşması. Bunlar olabilecek şeylerdir. Barış süreci, her sorunun barış içerisinde çözülebileceğini gösterdi. 

“CHP, HDP’Yİ DIŞLADI”

Kentte yurttaşların dile getirdiği bazı sorunlar şunlar: 

-CHP’nin diğer partilerle ittifak halinde oluşunu eleştiriyorum. Diğer partilerle uzlaşıp HDP’yi dışladı.

-Dağlardan gelen ekinlerle geçimimizi sağlıyoruz fakat o bölgeler askeri noktalar olduğu için gidemiyoruz. Gittiğimizde yasak var, OHAL var, güvenlik gerekçesiyle bir yere gidemiyoruz. Nereye gitsek arama var. Her konuda baskı yaşıyoruz. Ama yaylalar yasak. Hayvancılık bitme noktasına geldi.

-Milletvekili seçimlerinde burası için kim yararlı olacaksa o gelsin. Bundan öncesinde CHP’den de HDP’den de gitti. HDP’lilerin hepsi yasaklı. CHP bir çivi bile çakmadı. Bunlar gerçekler.

-Selahattin Demirtaş’ın tutuklu oluşu büyük bir yanlış. Bir cumhurbaşkanı adayı, hiçbir sorgulama olmadan sadece seçim propagandasında yanlış bir ifade kullandığı söylenerek içeri alınıyor. Türkiye’de demokrasi var deniliyor ama demokrasi bunun neresinde?

-CHP geçmişten beri sol görünüyordu fakat gidip sağcılarla birleşip HDP’yi saf dışı bıraktı. Zaten vekil sayısı 65 iken 50’ye düştü, hepsi tutuklu. Yavaş yavaş hepsini içeri almaktan başka bir şey yapmıyorlar.

“YÜRÜMEK BİLE SUÇ”

-Dersim’de baskı yaşıyoruz, özgürce konuşamıyoruz. Bazen yürümemiz bile suç. Hep kimlik kontrolü var, sanki sürekli sınırdan geçiyormuşuz gibi arama yapıyorlar. İnşallah 25 Haziran’da HDP barajı geçerse bayram havası olacak burada. Savaş değil barış istiyoruz. Hepimiz kardeşiz. Gençlerimiz ölmesin artık.

-Savaş bitsin, artık kan akmasın. Başa kim gelirse gelsin bu kirli oyunlar artık kalksın. Herkes birbirine çamur atıyor. Birini silkelesen diğerinden kirli çıkıyor. Böyle bir gelecek istemiyoruz. Barış dolu, işsizliğin azaldığı, açlığın bittiği herkesin özgür olduğu bir Türkiye istiyoruz.

-HDP baraj altında kalırsa, oyumu Muharrem İnce’ye vereceğim. Gönlümde HDP var ama böyle bir durumda CHP’ye oy vereceğim. Bize en yakın olan o olur. Tekrar Erdoğan’ın gelmesi çok kötü olacaktır. Dersim ağır OHAL koşullarında seçime gidiyor. Baskı ve gözaltılara rağmen coşku yüksek. Halk baraj sorunu kaygısıyla HDP’nin etrafında kenetlenmiş durumda.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -