Kuzey Teve

Denizler mezarları başında anıldı

Denizler mezarları başında anıldı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
143 views
03 Ocak 2021 - 14:10
Spread the love

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 42. yıl dönümünde mezarları başında anıldı.

 ANKARA Ulucanlar Cezaevi’nde 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 42. yıl dönümünde mezarları başında anıldı.

Sabah saatlerinde, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları ile Karşıyaka Mezarlığı’na gelen KESK, DİSK, 68’liler Dayanışma Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, CHP Gençlik Kolları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Gezmiş, Aslan ve İnan’ı mezarı başında andı.

Deniz Gezmiş’in mezarı üzerine, Gezi olaylarında yaşamlarının yitiren gençlerin fotoğraflarının yanı sıra, çok sayıda karanfil bırakıldı. Bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, mezar başında açıklamalarda bulundu.

Mezar başlarında dua eden kalabalıktakiler, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın yanısıra Gezi olaylarında yaşamlarının yitiren gençleri de tek tek andıktan sonra Karşıyaka Mezarlığı’ndan ayrıldı.

BİR ANMA DA DOLMABAHÇE’DE

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 42. Yıldönümünde Dolmabahçe’de anıldı. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Amerikan 6. Filo Askerlerini denize attıkları yerde toplanan 68’liler Birliği Vakfı üyeleri ve onlara destek veren gruplar “Tam Bağımsız Türkiye” sloganları attı. Grup adına açıklamayı 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan yaptı. Targan, “68 devrimci kuşağı, Faşizme, Emperyalizme ve her türlü gericiliğe karşı mücadelesini aslanlar gibi vermiştir” dedi. İşçi Partisi, CHP Fatih ve Beşiktaş örgütleri, Türkiye Gençlik Birliği ve Atatürkçü Düşüncü Derneğinin de destek verdiği anmada denize karanfiller atıldı.

78’LİLERDEN AYRI ANMA

68’liler Birliği Vakfı’nın düzenlediği anma biter bitmez aynı yerde bu kez 78’liler Girişimi ayrı bir anma düzenledi. 78’liler Birliği Girişimi Başkanı Celalettin Can, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın devrimci olduğunu hatırlatarak, “Onlara başka maskeler giydirmeyin, onlar devrimciydiler” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -