Kuzey Teve

Demirtaştan sendikalara ve TOBBa: Sarayın talimatıyla hareket etmeyin, barış deyin

Demirtaştan sendikalara ve TOBBa: Sarayın talimatıyla hareket etmeyin, barış deyin
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
159 views
15 Eylül 2015 - 16:03
Spread the love

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde büyük bir kalabalığa hitap etti. Demirtaş, 17 Eylül’de Ankara’da yapılacak ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ yürüyüşünü organize eden patron ve işçi sendikalarını eleştirerek, “‘Bayrağını al gel’ diyor. Kim bayrağa saldırmış. Bu çağrı ırkçılıktır tehlikelidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş beraberindeki Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Osman Baydemir, Gaziantep Milletvekili Celal Doğan’la Hakkari’nin Yüksekova ilçesine geldi.

Cengiz Topel Caddesi’nde parti otobüsü üzerinden binlerce kişiye hitap eden Demirtaş, birlik beraberlik mesajları verdi. HDP’nin demokratik ulus hedefinin olduğunu belirten Demirtaş, tek adam yerine demokratik özerkliği inşa etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Demirtaş “demokratik özerkliğin bölünme olmadığını belirterek” şöyle konuştu:

“Ortak ilkeler etrafında buluşmuş, farklı kimlikleri barındıran ulus yapalım dedik. Demokratik özerklik sadece bu bölgeye değil, İzmir’deki Konak, Ankara’daki Çankaya’ya için önemlidir. Yerel yönetim bu bölgedeki ekonomi, dil, kültür, sorunlarını çözer. Küçük bir anayasa değişikliğiyle bütün ülke nefes alır. Gever (Yüksekova) halkı kendini yönetirse ülke bölünür mü? İste Cizre halkı, Gever halkı buna karşıdır. Asıl ülkesi bölünen Gever halkıdır. Asıl Kürt halkı bölücülüğe uğramıştır. Bu ülkede bayrağa, vatana saldırı yok. Bu bayrak, vatan savaşı değil; Saray için savaştır. Asker, polis anneleri bunu bilmeli. Burada ölen her insana yazıktır.”

TOBB’A TEPKİ

Konuşmasında patron ve işçi örgütleri tarafından organize edilen 14 STK’nın 17 Eylül’de Ankara’da yapacağı yürüyüşü de eleştiren Demirtaş, kimsenin bayrağa saldırmadığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TOBB, ‘bayrağını al gel teröre karşı yürüyelim’ diyor. Sanki Kürtler bayrağa saldırmış. Bu çarpıtmadır. Tehlikelidir. Omuz omuza, el ele barış için yürüyelim. Ama halkı tahrik etmekten kaçının. İnşaat işçileri Bolu Mudurnu’da 7.5 saat mahsur kaldı, yakılmak istendi. Ankara’da yürüyecek olan sendikalara sesleniyorum. Biriniz gidip Bolu’daki işçilerin yanında olsaydınız. Sendika değil misiniz? Utanmıyor musunuz? Barış, ateşkes, müzakere diyelim. Hisarcıklıoğlu sarayı savunacağına, gel buraya halkını savun. Sarayın talimatlarıyla sokağa çıkacağına gel buraya. Saray sıkıştı, bunlara ‘protesto edin’ dedi. Gücün yetiyorsa git sarayın önünde protestonu yap, barış iste. Irkçılık, milliyetçilik yapmayın. Kürtlere karşı ırkçı eylemleri tetiklemesin kimse. Biz faşizme bulaşmadık, bulaşmayacağız. Biz ‘bir Kürt dünyaya bedeldir’ demedik. Siz burada Türk olan doktorların, öğretmenlerin elini sıkın çay içirin. Kendilerini güvende hisetsinler. Tansiyonu düşürmek için çabalıyoruz. Gençlerimizi ölüme terk etmeyiz. Bedel ödemesi gereken varsa biziz. Gençlerimiz eline silah almasın diyoruz. Karanlık çok diye umutsuzluğa kapılmayın. Işık göründü. Bahar çok yakında. Öcalan da müzakereden yanadır.”  

Demirtaş ve beraberindeki heyet, Yüksekova’dan Van’ın Başkale ilçesine geçti. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -