Kuzey Teve

Demirtaş“ Kendi çocuklarımıza sarlmaktan utanıyoruz.“

Demirtaş“ Kendi çocuklarımıza sarlmaktan utanıyoruz.“
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
150 views
09 Eylül 2015 - 11:31
Spread the love

 HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu. 

İşte konuşmasından satır başları:

Öncelikle bugün meclis grubuuzla burda bulunmamıızın nedeni hep beraber Cizre’ye gitmek. Gerekçelerini anlatacağım. Neredeyse 48 saattir yaşanan linçlere dair görüşlerimiz paylaşmak istiyoruz. 

Çalkantılı, tarihsel bir dönemin içinden geçiyoruz.  Her gün insanlarımızı kaybediyoruz. Biz kaybedilen canların kimliğine, mezhebine bakmadan amasız ancaksız sahip çıkıyoruz. Israrlı bir barış çabası yürütüyoruz. Çünkü her şeyden önce insanız. Bunların hepsi gelip geçicidir. Kalıcı olan insanlıktır. Allah şahittir ki biz kendi çocuklarımıza sarılıp öpemiyoruz. Kendi çocuklarımıza sarlmaktan utanıyoruz.

İç barışı güçlendirmek için kurulmuş bir partiyiz. Fakat bakın bizler 7 Haziran sürecine gelene kadar, henüz barış süreci devam ederkebn 176 yerde partimize saldırılar oldu. Biz sizin alçaklıklarınızı 7 Haziran öncesinde de gördük. O zaman ne vardı. Parti binaları yakılıp yıkılanlar bizdik. 2 gündür ortaya çıkan şey teröre tepki değil. 

Kürt adına ne varsa Kürde benzeyen ne varsa her şeyi yakıp yıkıyorlar. Topluma diz çöktürme operasyonu yapılıyor. Protesto amacıyla sokağa çıkanlara biz saygı duyarız. Bu çerçevede sokağa çıkanlara herhangi bir lafımız yoktur. Bize yönelik eleştirileri de saygıyla dinleriz. 

İki günde 400’den fazla yerde saldırılar olmuştur.  Daha önceden ne kadar tespit edilmiş yer varsa linç kampanyası yürütülmüştür. O saldıranların hepsinin görüntüsü var. Önümüzdeki 20 yıl içinde bu suçlardan tutuklanıp yargılanacaksınız. 

Cana gelmesin mala gelsin. Parti binalarımız kurban olsun. Dün gece genel merkezimizi yakanların çoğu, cebinde dolmuşa binecek parası olmayan fukaralardır. Onlara üzülüyoruz.Çoğunuzun cebinde çay parası yok biliyoruz. Aklınızı başınıza alın.  Hepiniz yargı önünde hesap vereceksiniz.  Halkımız tahriklere kapılmamalıdır. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -