Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Cumhurbaşkanı, muhalefetin kendi arasında koalisyonuna karşı değil

Cumhurbaşkanı, muhalefetin kendi arasında koalisyonuna karşı değil
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
176 views
10 Haziran 2015 - 12:05
Spread the love

 İşte Baykal’ın açıklamalarından notlar:

Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni TBMM’nin açılışından önce Cumhurbaşkanı’nın bu Meclis’e gecici başkan olarak görev yapacak bir milletvekili olarak Meclis çalışmaları ile ilgili değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde gerçekleşti. Aniden gerçekleşti. Bu sabah şekillendi. Cumhurbaşkanının görüşmeyi gerçekleştirmek istediği söylendi. Antalya’dan geldim ve Cumhurbaşkanı ile ayrıntılı kapsamlı önümüzdeki siyaset dönemi ve TBMM’nin gündemi çalışma konuları Türkiye’nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı şekilde konuşuldu. Verimli oldu.

GEÇİCİ MECLİS BAŞKANI SIFATIYLA GÖRÜŞTÜM

Koalisyon görüşmesi yapma konumum yok olamaz. Ben milletvekiliyim. Partiler var. Partilerin genel başkanları yetkili organları var. Onlar hazırlıklar yapıyordur umarım. Benim o çalışmalarla ilgili somut bir girişimim olamaz. Geçici Meclis Başkanı olacak kişi sıfatıyla sayın Cumhurbaşkanı ile karşılıklı değerlendirmeler yaptık.

Ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu’na bilgi verdim. Kendisiyle görüştüm buradan da doğru Kılıçdaroğlu’nun yanına gidiyorum.

İki saati geçen görüşme oldu. Cumhurbaşkanı’nın da takvimi uygundu uzun zamandan beri birikmiş sohbet konuları var. Özel bir nedini yok.

MUHALEFETİN KENDİ ARASINDA KOALİSYONUNA KARŞI DEĞİL

Özel bir talebi yok. Ama ben bazı tespitler yaptım. Bir an önce Türkiye’de istikrarın sağlanması konusunda ortak anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Belirsizlik döneminin aşılması konusunda aynı görüşteyiz. Muhalefetin kendi arasında koalisyon oluşturmasına itirazı olmadığını söyledi. Ben bu aşamada olması gerektiği gibi sayın Cumhurbaşkanının hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu öğrendim.

Geçici başkanlığınızın daimi olması için görüşmeleriniz oldu mu? Hayır öyle bir görüşme olmadı. CHP adına yetkili organlar gerekli açıklamaları yapıyorlar. Benim bunları açıklamam söz konusu olamaz.


ENGİN ALTAY: TALEP SARAY’DAN GELDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, canlı yayında Deniz Baykal ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşme talebinin Saray’dan geldiğini söyledi.

GÖRÜŞME NEDEN SARAY’DA DEĞİL?

Saat 12:30’da gerçekleşecek görüşmenin, Çankaya’daki Dışişleri Bakanlığı konutunda yapılacak olması ‘neden Saray’da değil?’ sorusunu gündeme getirdi. Bu konudaki ayrıntıya Taraf gazetesi açıklık getirdi. Taraf’ın haberine göre, kendisini Saray’a çağıran Erdoğan’a Baykal şöyle cevap verdi: ‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na asla gelmem. İsterseniz Dışışleri Konutu’nda görüşürüz.’ Bunun üzerine Erdoğan, Dışışleri konutunda görüşmeyi kabul etti.

Seçim sonrası toplanacak olan ilk Meclis Genel Kurulu’na, en yaşlı milletvekili olması nedeniyle Deniz Baykal’ın başkanlık etmesi bekleniyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -