Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Cumartesi Anneleri 1000 Haftadır aynı yerde

Cumartesi Anneleri 1000 Haftadır aynı yerde
64 views
25 Mayıs 2024 - 9:51
Spread the love

Cumartesi Anneleri ‘Hafıza Mekanı’nda’: 1000 Haftadır aynı yerde

Cumartesi Anneleri, 29 yıldır Galatasaray Meydanı’nda eylemde. Mücadelelerinde 1000’inci haftaya giren Cumartesi Anneleri, altı yıl sonra ilk defa bariyerlerin gölgesinde değil ‘hafıza mekan’larında anmalarını yapıyor.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL – Cumartesi Anneleri/İnsanları 27 Mayıs 1995 yılından bu yana gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve gözaltında kaybetmelerin önüne geçmek için Galatasaray Meydanı’nda buluşuyor.

700’üncü hafta eylemleri dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları altı yıllık engellemelerin ardından ilk defa bariyerlerin gölgesinde değil ‘hafıza mekanımız’ dedikleri Galatasaray Meydanı’nda anmalarını yapıyor.

whatsapp-image-2024-05-25-at-11-52-01.jpeg

Anmaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partili (DEM Parti) vekiller CHP’li vekiller, insan hakları savunucuları ve yüzlerce kişi katıldı.

BULDAN: ADALET ÇIĞLIĞIMIZ HİÇ DURMADI, DURMAYACAK

Eski HDP Eş Genel Başkanı ve DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan, Cumartesi Anneleri’ne yönelik bir destek açıklaması yaptı. Buldan, “Mezarı olmayanlar, kayıpları olanlar, faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybedenler hepimiz bu meydanda adalet aradık. Adalet çığlığımız hiç durmadı, durmayacak. Çünkü bir çoğumuzun mezarı yok, karanfil bırakabileceğimiz bir taşımız yok. Mezarlarımız olana kadar, kayıplarımız bulunana kadar yakınlarımızı kaybedenler cezalandırılana kadar bu meydanda olmaya devam edeceğiz” dedi.

whatsapp-image-2024-05-25-at-12-07-56.jpeg

 

AYM, HAK İHLALİ KARARI VERMİŞTİ

Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak, 700. haftadaki (25 Ağustos 2018) polis müdahalesini AYM’ye taşımış, başvurusunda “24 yıldır süren etkinliğin barışçıl bir şekilde yapıldığını, yasaklamaya ilişkin herhangi bir tebligat yapılmadığını ve bunun yanı sıra kolluk gücünün orantısız güç kullanarak toplantıyı dağıttığını, müdahale ve gözaltı sırasında yaralandığını belirterek kötü muamele yasağı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğini” dile getirmişti.

Yüksek mahkeme ‘kötü muamele’ iddiasını reddederken, Anayasa’nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmetmişti.

Karara karşı oy kullanan tek isim İçişleri Bakanı yardımcısı iken AYM üyeliğine atanan Muhterem İnce olmuştu.

Cumartesi Anneleri’nin basın açıklaması AYM kararına rağmen engellenmiş, 25 Ağustos 2018’den yaklaşık beş buçuk yıl sonra, ilk kez 11 Kasım 2023’teki 973. hafta buluşmasında Cumartesi Anneleri engelleme ve gözaltı işlemi olmadan Galatasaray Meydanı’ndaki basın açıklaması yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -