Kuzey Teve

Çocuklar babalarının inançlarını öldürür

Çocuklar babalarının inançlarını öldürür
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
161 views
02 Ocak 2021 - 22:14
Spread the love

 Felsefe çoğu insana göre sıkıcıdır. Hatta birçok insan da felsefenin ve filozofların günlük hayatta yeri olmadığını düşünür, peki neden? Bu sorunun cevabını, Isaiah Berlin, yine felsefe üzerinden Alman şair Heine‘nin “filozofu çalışmasından ibaret sanmayın o çok güçlü ve heybetli bir figürdür” sözleriyle anlatıyor.

İnsanların inançlarının gerçekte neye dayandığının soruşturmaya itildiklerinde bundan rahatsız olduklarını ifade eden Berlin, aslında bu varsayımların felsefenin konularını oluşturduğunu belirterek, filozofların insanlara kendilerini tanımayı öğrettiklerini vurguluyor.

Düşüncelerin sınanmadığı toplumların giderek katılaşacağını savunan ünlü filozof, böyle durumlarda inançların dogmaya dönüşeceğini, hayal gücünün yoldan sapacağını ve zekanın kısırlaşacağını ve bunun sonucunda toplumların çürüyeceğini belirtiyor.

“Toplum az çok baba katliyle ilerler; çocuklar genel olarak babalarını değilse bile, babalarının inançlarını öldürüp yeni inançlar edinirler” diyerek toplumun bu şekilde gelişeceğinin altını çizen Berlin, program sunucusunun felsefenin etkili olduğu Fransız Devrimi, Rus Devrimi gibi hareketlere bakıldığında felsefi düşüncenin pratikte insanlar üzerinde etkili olduğunu söylemesi üzerine de “filozofu çalışmasından ibaret sanmayın o çok güçlü ve heybetli bir figürdür. Onun kendi halinde önemsiz işlerle meşgul olan zararsız bir bilgiç olduğunu zannetmeyin. Metafiziğe ilişkin bu büyük hiddet dünya çapında patladığında, Fransız Devrimi, yanında çocuk oyuncağı gibi kalacak” cevabını veriyor.

İşte o konuşma:

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -