Kuzey Teve

Cizre’de yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e yükseldi

Cizre’de yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e yükseldi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
42 views
03 Ocak 2021 - 12:06
Spread the love

 Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Cudi Mahallesi’nde dün devlet güçlerinin tanklardan yaptığı top atışları sonucu yaralanan 28 kişi ve yaşamını yitiren 2 kişinin cenazesinin bulunduğu binaya yoğun saldırılar devam ediyor. Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’tan alınan bilgilere göre, AİHM’in tedbir kararı aldığı Cihan Karaman ve kimliği öğrenilemeyen bir yurttaşın yaşamını yitirmesinin ardından öğle saatlerinden sonra da yaralılar arasında olan ve kimliği öğrenilemeyen genç bir kadının daha yaşamını yitirdiği ve yaşamını yitirenlerin sayısının 3’e yükseldiği öğrenildi. Tunç, yaralıların hastaneye kaldırılmak için bekletildiği binanın devlet güçlerince hedef alınmaya devam ediyor.

Yaralıların bulunduğu Caferi Sadık Sokak’taki evin adresi, yaralıların ve cenazelerin hastaneye kaldırılması için hem hükümet yetkililerine hem de kaymakamlık ve hastaneye bildirilmiş HDP’li milletvekilleri de Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na giderek konu ile ilgili girişimlerde bulunmuşlardı. Adresin bildirilmesinin hemen ardından ise yaralıların bodrum katında tutulduğu bina, devlet güçleri tarafından özel olarak hedef alınarak tanklardan yapılan top atışları ile saldırı altına alındı.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cudi Mahallesi Cafer’i Sadık Sokak No:5-7 adresindeki beş katlı kırmızı binanın bodrum katında bulunan yaralılar hastaneye taşınmayı bekliyor. Adresini hükümete ilettiğimiz sivil yurttaşlara bir şey olursa, insanlık suçunun sorumlusu hükümet olacaktır. Yaralıların bodrumunda olduğu ve adresini hükümete ilettiğimiz binanın üst katları vuruluyor” ifadelerine yer vermişti. 

Öte yandan Şah Mahallesi’nde bulunan Orhan Doğan Caddesi üzerinde bulunan bir bina

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -