Kuzey Teve

Çine uyarı değil destek

Çine uyarı değil destek
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
159 views
30 Temmuz 2015 - 20:26
Spread the love

 Ankara ile Pekin arasında iplerin gerilmesine neden olan Uygur Türklerine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan şaşırtan bir açıklama geldi. Türkiye’nin Çin’in toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu ülkedeki terör faaliyetlerini eleştirdi.

Erdoğan’ın aksine bir tavır alan yandaş medya Erdoğan’ın Çin ziyaretinin “uyarı” amaçlı olduğunu iddia etmişti.

ERDOĞAN’DAN “TERÖR FAALİYETLERİNE” TEPKİ

Sputnik’in Xinhua ajansından aktardığı habere göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Uygur Türkleri vardı.

Türk hükümetinin ‘tek Çin’ politikasına bağlı olduğunu ve Pekin hükümetinin toprak bütünlüğünü desteklediğini belirten Erdoğan, ‘Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin terör faaliyetlerine tepki gösterdi.

Öte yandan Anadolu Ajansı da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Doğu Türkistan İslami Hareketi adında bir örgüt bulunduğu ve bu örgütün 2002’den bu yana Türkiye’nin terör örgütleri listesinde olduğu’nu hatırlattığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Büyükelçiler iftarında konuştu.

ERDOĞAN: YALAN YA DA İSTİSMAR OLAN BU HABERLER

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmalarının engellendiği iddiaları ortaya atılmış ve sonrasında İstanbul’da şiddet içeren protestolar yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan kardeşlerimize baskı yapıldı iddiaları kamuoyumuzda hassasiyetlere yol açtı. Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul’da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı” demişti.

YANDAŞ MEDYA: ERDOĞAN, ZULME ‘DUR’ DEMEYE GİDİYOR

Türkiye’deki protestolara ilişkin Erdoğan’ın aksine bir tavır alan yandaş medya Erdoğan’ın Çin ziyaretinin “uyarı” amaçlı olduğunu iddia etmişti.

Erdoğan’ın Çin ziyareti, başka Yeni Akit olmak üzere yandaş medya tarafından “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zulme ‘dur’ demeye gidiyor” şeklinde haberleştirilmişti.

PEKİN’DEN ANKARA’YA UYARI YAPILMIŞTI

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçarak Tayland’a sığınan Uygur Türkleri’nin ülkelerine iade edilmesinin ardından, Türkiye’deki Çinlilere yönelik şiddet eylemleri gerçekleştirilmişti.

Türkiye’deki vatandaşlarının can güvenliğinden endişe eden Pekin’den yapılan açıklamada, Uygur Türkleri’nin Çin’de barış içinde yaşadığı belirtilerek, “Çinli vatandaşların ve kuruluşların güvenliğiyle yasal çıkarlarının korunması için Türkiye’ye gerekli önlemleri alma çağrısı yaptık. Türkiye — Çin ilişkilerinin istikrarlı şekilde gelişmeye devam etmesi için Ankara’nın bu konuda Pekin ile işbirliği içinde olmasını istiyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN