Kuzey Teve

CHP’ Özel: “BİR DEVİR KAPANIYOR YENİ BİR DEVİR AÇILIYOR ”

CHP’ Özel: “BİR DEVİR KAPANIYOR YENİ BİR DEVİR AÇILIYOR ”
149 views
24 Kasım 2022 - 22:11
Spread the love

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel Ardeşen ilçe örgütünün düzenlediği istişare toplantısına katılmak için Rize deydi.Özgür Özel’i Rize de CHP Rize il ve ilçe örgüt yöneticileri, parti üyeleri ile İyi parti, Gelecek parti Rize il yöneticileri karşıladı. Özel burada partililere yönelik yaptığı konuşmanın ardında tek Gısa İş Sendikası bölge başkanlığını ziyaret etti ,merkez’de bir süre esnaf ziyaretlerinde bulundu ardından , Çayeli, Pazar, Ardeşen ilçelerine geçerek parti üyeleri ve yurttaşlarla buluştu.

Rize gezisinin ilk durağı olan CHP il başkanlığı önünde toplanan kalabalığa hitaben konuşan Özgür Özel, cumhur ittifakı iktidar Çaykur İşçisine kapıyı gösterdiğini CHP iktidarında ise çaykur mevsimlik işçisine kapıyı değil kadroyu göstereceklerini söyledi.

“BİRİLERİNİN HER GÜN KÜFÜR ETTİĞİ ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA BU TOPRAKLAR ÇAYA KAVUŞTU”

Özel burada konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Biz biliriz ki Doğu Karadeniz’in kalbi çayla atar, hele hele Rize demek çay demek. Burada Rize’nin neredeyse tek geçim kaynağı hayata tutunduğu tek ürün olan çayı bu topraklara kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, birilerinin her gün küfür ettiği Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Atatürk’ün talimatıyla bu topraklara çayı kazandıran Zihni Derin’i bir kez daha rahmetle ve minnetle anarız.

“AKP BÜYÜK BİR TELAŞLA ÇAY KANUNU MECLİSE SUNDU BÜYÜK TEPKİ ALDI”

Bizim hep söylediğimiz çay kanununu apar topar, büyük bir telaşla AKP meclise sundu. Alayla valayla övünerek gürültüyle sundular. Ne oldu sonuç? Büyük bir tepkiyle karşılaştılar. Siz Karadeniz’den bu kadar destek alıyorsunuz, bu kadar güç alıyorsunuz, bu kadar vekil çıkarıyorsunuz. Güya Karadeniz’i biliyorsunuz, Rize’yi biliyorsunuz, çayı biliyorsunuz. Nasıl oluyor da bütün Karadeniz’i ayağa kaldıran ve arkasında duramayacağınız bir teklifin altına imza atıyorsunuz? Biz CHP olarak meselenin farkındayız, bizim kanun taslağımızın altında imzası olan dört milletvekilimizden birisi burada. Bekaroğlu ile gelirken konuştum Ankara’da plan bütçe komisyonunda. Biz teklifimizin arkasındayız, bütün sorunları çözen meseleyi gerçekten çözüme kavuşturacak olan ‘Çay Kanunu’ nun, CHP’nin teklifinin sonuna kadar arkasındayız.

“ÇAYKUR İŞÇİSİNE KAPIYI DEĞİL KADROYU GÖSTERECEĞİZ”

Türkiye’de ki en mağdur gruplardan bir tanesi ÇAYKUR’ da çalışan mevsimlik işçilerdir. Bu kardeşlerimiz altı ay çalışmakta altı ay boşta kalmaktadır. Kalan altı ayda ayrıca İŞ-KUR’dan istifade edememekte, herhangi bir işe girememekte, ciddi mağduriyet yaşamaktadır. CHP İktidara geldiğinde ilk altı ay içinde ÇAYKUR işçileri zaten çalışıyor olacak. Altı ay bitince o ÇAYKUR işçilerine kapıyı değil kadroyu göstereceğiz söz veriyoruz.

“CHP İKTİDARINDA KAÇAK ÇAYLARI RİZE MEYDANINDA YAKACAĞIZ”

Çaycının sorunundan haberdar olmayanlar geçenlerde mecliste şu lafı sarf ettiler: ‘Altı ay çalıştı, altı ay bedava mı bakacağız?’. Türkiye’de çay ekim alanlarının gençleştirilmesi projesi hayati ve milli bir projedir. Bu işçilerimiz, çay alanlarının gençleştirilmesi projesinde çalışabilirler, devletin kuracağı birçok projede, tesiste, işte çalışabilirler. Biz geçici ÇAYKUR işçisine CHP’nin iktidarında, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında nasıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk birinci yüzyılda çayı kazandırmış, Zihni Derin de bu ilkede çok önemli bir adım atmışsa ÇAYKUR’un geçici işçisine de, çay üreticisine de sonuna kadar sahip çıkarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da birinci yüzyılda olduğu gibi Rize’ye bir Cumhuriyet armağanı ve bir Cumhuriyet Halk Partisi armağanını bu vesileyle kazandıracağız.

CHP iktidarında Rize’nin alın teri çayın karşılığı misliyle verilecek genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi “CHP iktidarında Rize’nin emeğini çalan kaçak çayların hepsi Rize meydanında yakacağız”Cumhur İttifakı’nın AKP’sine MHP’sine oy verip bugün perişan olan çiftçilerimiz ve köylülerimiz, bugün ayın sonunu değil ortasını getiremeyen emeklilerimiz ve emekçilerimiz, dünyanın en güzel ülkesinde değil yurtdışında hayal kuran gençlerimiz şunu bilsinler ki bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki büyük eserimden biri dediği Cumhuriyet Halk Partisi yani bu baba evinin kapısı açık.

“BİR DEVİR KAPANIYOR BİR DEVİR AÇILIYOR ”

Bütün Rize’den bütün Türkiye’ye müjdeleyelim. Türkiye Cumhuriyeti’nin güzel insanları ve güzel evlatları, bir devir kapanıyor bir devir açılıyor. Bakan evlatlarının devri bitiyor, vatan evlatlarının devri başlıyor. En iyisi çıkacak, hepinizi memnun edecek, hepimizi memnun edecek bir adayımız olacak. Ama aday kimdir diye soranlara cevabım şudur, aday kimdir diye merak eden her CHP’li, her cumhuriyetçi, her milliyetçi, bu iktidar değişsin artık diyen herkes adayın ta kendisidir. Her biriniz bizim için cumhurbaşkanı adaylarımızsınız. Bu memleketi kurtaracak, yarınlarımızı kurtaracak o bir oyu almak hepimizin boynunun borcudur. Ben sizi birer CHP’nin değil Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı adayı olarak görüyorum.” Dedi

“ÖZEL İLÇELERDE YURTTAŞLARIN YOĞUN İLGİSİYLE KARŞILAŞTI

Özel Konuşmasının ardından Rize merkezde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Rizeli esnafların Özgür Özel’e yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Rize merkezdeki ziyaretinin ardından Çayeli ilçesine geçen Özel burada da yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yurttaşlar Özel’ile fotoğraf çektirmek için adeta yarıştı. Burada sakallı bir yurttaşın “ne Sisi diyeceğiz ne de Binali Kemal Kılıçdaroğlu diyeceğiz” sözleri alkışlarla karşılandı. Çayeli ilçesindeki esnaf ziyaretinin ardından Pazar ilçesine geçen Özel Pazar meydanında kendisini büyük bir kalabalık grubun karşıladığını görünce karşılayan yurttaşlara yönelik bir konuşma yaptı. Özel konuşmasında, CHP nin kapısının parti ayrımı yapmadan tüm yurttaşlara açık olduğunu altılı masanın cumhurbaşkanı adayı artık bu düzen değişsin diyen herkes yani sizler adayın ta kendisisiniz diye seslendi. Özel’e burada da yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi, yaşlı bir yurttaş Özel’le fotoğrafının çekilmesi için ısrar edince fotoğraf sonrası “her şey çok güzel olacak” diye bağırması dikkat çekti. Pazar’lı kadın yurttaşlar Özel ile fotoğraf çektirmek için adeta yarıştı. Pazar’da esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Özel ardından danışma kurulu toplantısına katılacağı Ardeşen ilçesine geçti.

“128 MİLYARIN HESABINI SORMAZSSANIZ BEN SİZDEN HESAP SORARIM”

CHP Ardeşen ilçe örgütünde partililerle bir araya gelen Özel burada bazı yurttaşların sorularını cevapladı. Bir yurttaşın Özel’e “Bir yerlerde 128 Milyar duydum, o da kafamda muamma, bilemedim. Sizlerden medyadan öğrendim. Burada bir şey olduğunu hissettim. İktidara geldiğiniz zaman mevcut yasalar doğrultusunda, tabii ki bu muammalardan hesap soracak mısınız? Hesap soracaksanız bir seçmen olarak o zincirin içerisindeyim, kenetlenmişim ve kararlıyım. Şayet ki benim o sigortamdan kesilen hesabını sormazsanız, o 128 Milyar Dolar’ın nereye gittiğinin hesabını sormazsan ben bir seçmen olarak o zinciri kırarım. Şu anda nasıl ki demokratik yönden sandıkta hesap soruyorsam, sizden de hesap sorarım. Benim sizle kolkola el ele yürüyebilmemiz için seçimden sonra o hesabın sorulması gerekiyor”.

“128 MİLYARIN HESABINI SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Yurttaşın 128 milyarın hesabını soracakmısınız diyen yurttaşa Özgür Özel ; “ 128 Milyar Dolar’ı benden iyi biliyorsun, bizim dedemizden ninemizden anamızdan babamızdan biriktirilen Merkez Bankası’nın rezerviydi. O paranın normalde, deyim yerindeyse, bir ihtiyaç akçesi olarak veya o paranın deyim yerindeyse kefen parası olarak bir kenarda duruyor olması lazım, zor zamanlarda kullanılmak için. Ama o parayı maalesef kötü politikalar yüzünden , her şeyi ben biliyorum diyen Cumhurbaşkanı, ekonomistim diyen Cumhurbaşkanı enflasyon %19 ken faizi arttırmak yerine faiz sonuç değildir sebeptir diyerek düşürmeye başladı. 128 Milyar’ın satıldığı süreçteki ucuz alanları takip edeceğiz. Ama bazısını ihracatçı aldı borcunu ödemek için ancak bunlar doları sabit tutmak için harcadılar, onun da hesabı sorulacak.

Şimdi hesap sorma deyince mesela bak kimden sorulacak bu Varank’ tan sorulacak. Varank’ ın kendi kardeşi bakan yardımcılığı yaptığı yerde ihale açmış Bakan Varank’ ın emmioğlu Sedat Varank’ a ihale vermiş. Bu Varank’ tan hesap sorulmazsa bizim yüzümüze tükürün. Eğer Pekcan’dan, kendi şirketinden, kocasının şirketinden kendi bakanlığına dezenfektanı pahalıya alan o yoksullukta o Ruhsar Pekcan’ dan hesap sorulmazsa olmaz.

Ama birileri şöyle bir korku yaymaya çalışıyor öyle bir şey de olmaz. CHP gelince AKP’lilerden MHP’lilerden hesap soracak, böyle bir şey yok. Biz oy verenden, partinin üyesinden asla hesap sormayız. Yolsuzluk yapandan, rüşvet alandan, rüşvet verenden, haksızlık yapandan hesabı soracağız o boynumuzun borcu.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -