Kuzey Teve

CHP MİLLETVEKİLİ VE BELEDİYE BAŞKANI TARAF OLDU,KAYBETTİ !

CHP MİLLETVEKİLİ VE BELEDİYE BAŞKANI TARAF OLDU,KAYBETTİ !
449 views
18 Eylül 2023 - 11:06
Spread the love
Cumartesi günü yapılan CHP 38. Rize İl Kongresindeki Başkanlık seçimi oldukça ilginç olaylara sahne oldu.
ADNAN ONAY –
Milletvekili Adayı olabilmek için İl Başkanlığından istifa edip, aday yapılmayan Saltuk Deniz yeniden İl Başkanı olmak için kongrede Ahmet Ş. Zehiroğlu ile yarıştı ve ezici bir çoğunlukla yeniden İl Başkanı oldu. Saltuk Deniz, kongrede sadece rakibine karşı değil, CHP Milletvekili Tahsin Ocaklı ile Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’na karşı da önemli bir başarı elde etmiş oldu. Zira, her ikisi de açıkça Ahmet Zehiroğlu’nu desteklemişlerdi.
CHP İl Kongresinde Saltuk Deniz’in yeniden İl Başkanı seçilmemesini isteyen ancak bunda başarılı olamayan Ocaklı ve Çervatoğlu’nun durumu bu iki ismin CHP teşkilatıyla ilişki düzeyini de ortaya koyuyordu.
Yaşananlar gösteriyor ki; Yerelden aday olmayan, tepeden aday yapılan Milletvekili de olsa parti örgütünde hiçbir etkiye sahip olamıyor. Daha da ötesi bu durumun farkında dahi olamayıp, kaybedecek adaydan yana taraf olunması!
İşte, 46 yıl sonra CHP’den Milletvekili seçilen Tahsin Ocaklı tam da bu durumu yaşadı.
Ocaklı, aday yapılmadığı halde köşesine çekilmeyip kendisinin Milletvekili seçilmesi için çaba sarf eden eski İl Başkanı Saltuk Deniz’in rakibine açıktan destek verdi..
Doğal olarak bakıldığında; (eğer ille de taraf olması gerekiyorsa) Ocaklı’nın seçimde kendisi için koşuşturan Saltuk Deniz’e sahip çıkması, en azından tarafsız olması gerekirdi..Ocaklının tarafsız kalmayıp, Saltuk Deniz’in seçilmemesi için çaba sarf etmesi kendisi açısından yanlış bir tercih oldu. Bu saatten sonra İl Başkanı Saltuk Deniz’le nasıl uyumlu çalışacağı şimdiden akıllarda soru işareti..!
ÇERVATOĞLU’NA GELİNCE
Rize’nin tek CHP’li Belediyesi olan Fındıklı’nın Belediye Başkanı Çervatoğlu’na gelince; Fındıklı halkı tarafından destek gören bir isim olan ve farklı bir Belediyecilik sergilemeye çalışan Çervatoğlu, delege yapısını en iyi bilenlerden biri olmalı, kendini hedef haline getirmemeliydi.
Anlaşıldığı kadarıyla Saltuk Deniz karşısında olmayı tercih etmesinin ana nedenlerinden biri, Milletvekilinin destek verdiği aday ve listesinin kazanacağını düşünmüş olmasıdır.
Saltuk Deniz’in kendisi yerine Fındıklı ilçe başkanını Üst Kurul (Kurultay) Delegeliğine aday göstermesine kızgınlığının diğer adayı desteklemesinde önemli bir etkisi var. Bu konuda Çervatoğlu’nun Saltuk Deniz’e tepki göstermekte haklı olduğunu düşünenlerdenim. Doğru olan her iki adayın da Rize’de CHP’ye Belediye Başkanlığı kazandıran Çervatoğlu’nu listelerine Üst Kurul Delegesi olarak koymasıydı. Deniz’in bu konuda; “diğer listede olduğu için listemize koymadık” yönündeki açıklaması bana göre tatmin edici bir gerekçe değildir.. Belli ki bu konuda delege hesapları yapılmış ve CHP’nin Rize’deki tek Belediye Başkanı bu hesapların kurbanı edilmiş, üstelik İlçe Başkanı ile karşıtlık içerisine düşürülmüştür. Çervatoğlu’nun hiçbir listeye girmek istememesi ise belki de en şık olanı olurdu.
Öte yandan; Çervatoğlu’nun da partisi CHP’ye yukarıdan bakan yaklaşımlardan vazgeçmesi gerek.. Çervatoğlu’nun, CHP’ye daha sol bir ekolden geldiğini sık sık vurgulaması kendisine CHP içinden gizli tepkilerinin yükselmesine yol açıyor. Çervatoğlu ya bunu önemsemiyor veya bu durumun farkında değil. Dışarıdan bakıldığında da Çervatoğlu bir CHP’liden ziyade, CHP’nin seçim kazanmak için zorunlu tercih ettiği bir isim gibi duruyor. Çervatoğlu’nun bu algıyı yıkmak için parti örgütüyle iç içe olması, sadece Fındıklı da değil, Rize’nin her tarafında partisi için koşuşturması gerekiyor..
Bir iki şey de, Ahmet Ş. Zehiroğlu için söylemek isterim;
Parti içi demokrasilerde görev yarışı son derece önemli olsa da, delege yapısının belirgin olduğu bir ortamda aday olarak ortaya çıkması medeni bir cesaret olduğu kadar, aynı zamanda ilerisi için önemli bir yatırım ancak Milletvekili gölgesinde bir adaylığın ona yarar sağlayıp, sağlamadığını zaman ortaya koyacak..
Zehiroğlu’nun, kazanma şansı olmadığı bir yarışa girip, parti içerisinde ikilik yaratılmasına alet olduğu kimilerince öne sürülse de, CHP’nin bu gibi durumlarla en sık karşılaşan bir parti olduğunu ve bu durumu kendi içinde absorbe edebilecek demokratik olgunluğa sahip olduğunu dikkate almak gerek.
CHP ‘nin oldukça heyecanlı geçen 38. İl Kongresinde (kısa bir aradan sonra) yeniden İl Başkanı seçilen Saltuk Deniz’i ve yönetimini tebrik eder, başarılar dilerim…
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -