Kuzey Teve

CHP İl Başkanı Deniz: “ÇAYKUR İşçisine Kadro Verilmesi Artık CHP’nin Parti Politikası Olmuştur” (VideoHaber)

CHP İl Başkanı Deniz: “ÇAYKUR İşçisine Kadro Verilmesi Artık CHP’nin Parti Politikası Olmuştur” (VideoHaber)
216 views
08 Aralık 2022 - 15:31
Spread the love

CHP Rize İl Örgütü il binasında düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan İl Başkanı Saltuk Deniz “Rize’nin çevre katliamına imzasını atan herkes yargılanacak, devlet yargılayacak’ dedi.

 “ÇAYKUR’DA GENEL MÜDÜRÜN HESAP VERECEĞİ YAPIYI KURACAĞIZ”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İl Başkanı Deniz ÇAYKUR’un altı ay çalışıp altı ay işsiz kalan mevsimlik işçileri gündeme getirildiğinde şu yanıtı verdi:

“Biz ÇAYKUR’un yönetim modelini değiştireceğiz. Biliyorsunuz ÇAYKUR Genel Müdürü aynı zamanda ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanı, bu modeli kaldıracağız. Yönetim kurulu başkanı farklı olacak çünkü genel müdürün hesap vereceği bir yapı olması lazım. ÇAYKUR’ un bir yönetim kurulu başkanı olacak, genel müdür olacak ve ÇAYKUR’un çalışmalarını bu yönetim kurulu denetleyecek. Liyakate dayalı bir sistem kuracağımız için ÇAYKUR’un yönetim yapısını değiştireceğiz birbirini denetleyen bir kurum olacak. ÇAYKUR’un asli görevi nedir? Çay piyasasını, çay tarımını korumak geliştirmek, üreticiyi korumak ve istihdamı yaratmak ve korumak anlamındaki asli görevine de ÇAYKUR’u geri döndüreceğiz.

“MEVSİMLİK İŞÇİLERE KADRO VERİLMESİ ARTIK CHP’NİN PARTİ POLİTİKASI OLMUŞTUR”

Bizim ÇAYKUR’da ki mevsimlik işçilerle ilgili olan görüşümüz artık bir parti politikasıdır. Bunu genel başkanımız meclis kürsüsünde, grup toplantısında söylemiştir, sayın Özgür Özel’de buraya geldiği zaman söylemiştir. Bu bizim parti politikamızdır, bir taahhüdümüzdür ve iktidara gelir gelmez de ilk yapacağımız işlerden bir tanesidir. Olur mu? Bal gibi de olur. 9300 Kişiye kadro bal gibi de verilir. Buna artı olarak sadece 9300 kişiye değil biz daha fazla da insanın ÇAYKUR’da istihdam edilmesi için birtakım projelerimizi de hazırlıyoruz, Rize ile ilgili vizyon projemizde bunlar da yer alacaklar. Çünkü ÇAYKUR’un görevi, devletin görevi istihdam yaratmak.

“GELECEKTE 400 BİN TON KURU ÇAY İHTİYACIMIZI KARŞILAYACAK ŞEKİLDE BİR ÜRETİM PLANLAMAMIZ OLACAK”

Büyük çay fabrikaları yerine küçük ölçekte vadi boyunca fabrikaları kurulması nedir nakliyeyi azaltmış olursun hem taze çay işlemiş olursun böyle bütünsellik içerisinde bir ÇAYKUR bazında olan çünkü iki yüz otuz iki bin tane çay üreticiniz var bunun yüzde altmışı Rize kökenli ve seksen dört milyon insana çay satıyorsunuz. Sizin satmış olduğunuz çay yeterli değil yurtdışından bir de çay ithal ediyorsunuz. Beş bin tonlardan yirmi beş bin tonlara çıkan bir kuru çay ithalatımız var ayrıca kaçak giren. İthalat dediğim resmi olanlar bunlara kaçak çay diyemeyiz bir de develerle katırlarla İran sınırından gelenler var. Kırk beş bin tona yakın açığınız var. Rize Ticaret Borsası’nın kendi yapmış olduğu bir gelecek analizinde dört yüz bin ton kuru çaya ihtiyacı olacak Türkiye’nin. Peki bu dört yüz bin ton kuru çayı nasıl üreteceğiz? Dışarıdan mı ithal edeceğiz? Geleceğe hazırlanmak dediğimiz bu. Bir vizyonunuz olacak geleceği hazırlayacaksınız, gelecek taleplerini yapacak şekilde bir üretim planlamamız olacak.” Dedi.

“RİZE’NİN ÇEVRE KATLİAMINA İMZASINI ATAN HERKES YARGILANACAKTIR”

Çevresini korumayan hiçbir kentin gelecek yaşama şansının olmadığına dikkat çekerek sözlerine devam eden Deniz şu ifadelere yer verdi:

“İkizdere’de biliyorsunuz taş ocağı var biz ona karşı çıktık. Şimdi biz o taş ocağını geri getirme şansımız yok ama ona izin verenlerin hepsini yargılayacağız. Rize’nin çevre katliamına imzasını atan herkes yargılanacaktır. Rize’de ihalelerle yolsuzluk yapan, birilerine yağma yapan bunları tespit etmiş olduğumuz herkes, kamu kaynaklarının yağma edilmesine izin veren herkes yargılanacak. Biz yargılamayacağız devlet yargılayacak.

“ÖNCE İŞE BAŞLAYIP SONRA İHALE EDİYORLAR BU SİSTEM ORTADAN KALKACAK”

İhale sürecini daha şeffaf hale getireceğiz. Yani orayı kimin yapacağı daha önceden belli olmamış olacak. Orayı kimin yapacağı Rize halkının gözünün önünde ihalesi olacak, Hasan Hüseyin gelecek ihaleye girecek, kim kazanıyorsa o yapacak. İyidere Lojistik Merkezin ihalesi verildi kim biliyor? Adamlar başladıktan sonra ihalesi veriliyor. İlk önce işi veriyorsunuz daha sonra ihaleyi yapıyorsunuz, bu sistem ortadan kalkacak.

“RİZE’DE Kİ TÜM KAMULAŞTIRMA DOSYALARINI AÇACAĞIZ, BU KONUDA CİDDİ MAĞDURİYET VAR”

Çevre katliamına yol açan Yeşil Yol’ la ilgili olarak oraya imza atan Rize’nin dağlarını, yeşilini, yaylalarını yok eden herkes bu yapmış olduğu işten dolayı hesap verecek. Bunun hesabını sormak zorundayız. Rize’de ki tüm kamulaştırma dosyalarına bakacağız, inceleyeceğiz. Vatandaşın bu konuda bir mağduriyeti varsa vatandaşın bu konudaki mağduriyetini de gidereceğiz. Çünkü Rize’de bu konuda çok ciddi mağduriyet var. Cebri kamulaştırma nedir? Savaş haliyle olan bir şeydir Türkiye’de savaş hali mi var? Ama yapılan işleri Salarha Yolu yapılmış onu niye iptal edelim? O yol tamamlanmamışsa devam ettireceğiz. Derepazarı’ ndaki Kalkandere tarafında olan yol, yapacağız çünkü başlanmış olan bir proje. Ama bakacağız ihale dosyasına.” Dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -