Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

CHP HDP YE YANAŞIRKEN …

CHP HDP YE YANAŞIRKEN …
Adnan Onay( [email protected] )
224 views
05 Ekim 2021 - 11:58
Spread the love
Öyle anlaşılıyor ki Millet İttifakı, Cumhur İttifakına karşı seçimler öncesinde anlaşmalı olarak sağ ve sol diye iki ayrı blokta toplanacak. Zira, açıktan ittifak isteyen HDP’nin mevcut haldeki Millet İttifakına katılması bu blokun oylarını düşüreceği hesabıyla CHP’nin bu bloktan ayrılıp HDP’nin yer aldığı bir başka blokta toplanması düşünülüyor.
Bu düşünceyle CHP, HDP’ye yanaşırken Demirtaş’ta solda birlik önererek ilk adımı attı.!
Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş cezaevinden gönderdiği ve Diken’de yayınlanan “Umut olmadan yaşanır mı?” başlıklı bugünkü yazısında sol ve sosyalist güçlerin tümünün bir araya gelerek seçim sürecinde izlenecek yolu tartışması gerektiğini söyledi. Bir sol bloğun gerekliliğini dile getiren Demirtaş, HDP’nin de bu tür çalışmaların içinde olacağını düşündüğünü söyledi. Demirtaş’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:
“Sol parti ve hareketlere önemli, tarihsel görevler düşüyor. AKP sonrası Türkiye’de demokrasi inşa edilecekse eğer, sol olmadan, emeğin sesi olmadan yeni rejimin inşasına göz yumulmamalıdır. Hem demokrasinin inşası sürecinde hem de emek mücadelesinin yükseltilmesi için şimdiden yapılacak hazırlıklar hayati derecede önemlidir.
Bunun için parti, hareket, kişi ayırımı yapmaksızın tüm sol ve sosyalist güçler, bir konferansta bir araya gelerek hem seçime kadar nasıl ortak bir mücadele yürüteceklerini hem seçimlerde nasıl ortak bir tutum alabileceklerini tartışabilir. Sol ve sosyalist güçler, hem seçimlerin ardından demokrasinin inşasında nasıl roller alabileceklerini ve hem de emek mücadelesini yeni dönemde nasıl başat hale getirebileceklerini tartışıp netleştirmek ve emekçilerin huzuruna ortak bir tutum belgesi, bir yol haritasıyla çıkmayı başarmak zorundadır.
Kişisel ve partisel çıkarlar gözetilmeden güçlü bir sol blok inşasına gidilebilir. Bu sol blok, tüm demokratik partilerin içine dağılıp seçimleri ve sonrasındaki süreçleri emekçiler lehine etkileme gücüne ulaşabilir. İlle de herkesin bir tek partide buluşup birleşmesi de gerekmiyor. Uygun yöntemlerle, solu iktidar ortaklığına taşıma gayreti içinde olmak gerekir. Meclise, bürokrasiye ve iktidara olabildiğince nitelikli, birikimli sol, emekçi kadroyu taşıyabilmek, temel hedeflerden olmalıdır.
Daha iyisini, siz dışarıdaki arkadaşlar düşünüp yapabilirsiniz elbette. Benimki sadece bir öneri, bir fikir jimnastiği. Eminim, HDP de bu tür çalışmaların içinde yer alacak ve tüm gücüyle destek olacaktır.”
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -