Kuzey Teve

CHP: Cizre’nin Suriye’den farkı yok

CHP: Cizre’nin Suriye’den farkı yok
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
42 views
03 Ocak 2021 - 12:08
Spread the love

 

CHP’li 5 milletvekilinden oluşan heyet, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde incelemelerde bulundu.

Heyet içerisinde bulunan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, tahribata yönelik fotoğrafları gördüğünü ancak bu kadar ağır bir tahribatın olabileceğini düşünmediğini belirterek, “Cizre’nin Suriye’den farkı yok” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, CHP İstanbul Milletvekili  İlhan Cihaner, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet‘ten oluşan CHP heyeti, sokağa çıkma yasağı ile operasyonların sürdüğü Cizre İlçesi’nde bugün incelemelerde bulundu.

CHP heyeti, sabah saatlerinde ilk olarak Cizre Belediyesi’ni ziyaret etti. Daha sonra kaymakamlık ve Şırnak Barosu temsilcileriyle görüşen CHP’liler daha sonra şiddetli çatışmaların yaşandığı Yafes ve Sur mahallelerinde tahrip olan ev ve binalarda inclemelerde bulundu. 

Heyet, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ardından Adliye Sarayı’nda Şırnak Barosu’nu ziyaret etti. Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ve birçok ilin baro başkanları tarafından karşılanan heyet, yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti. Heyet adına konuşan Zeynep Altıok, “Dileğimiz ve tüm enerjimiz, çabamız her şeyden önce çatışmasızlıktır. Buradaki yaşanmış olan -keşke olmasaydı dediğimiz olaylar- başka yerde yaşanmasın bundan sonra. Buna yönelik olarak da -daha önce yaptığımız gibi- parlamento çatısı altında gerekli araştırma komisyonlarının kurulması, kanun tekliflerinin verilmesi, sizin sesiniz, sözünüz olmak gibi yapılması gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” dedi. 

İncelemeleri sırasında vatandaşlarla da sık sık sohbet eden CHP’liler, yaşanan olaylarla ilgili halkın nabzını tuttu.

Vatandaşlarla görüşen CHP’li Sağlar, daha önce televizyon ve gazetelerde Cizre ile ilgili haberleri takip ettiğini ancak yaşananların boyutunun bu kadar ağır olabileceğini tahmin etmediğini belirterek, “Cizre ile ilgili telvizyonlarda ve gazetelerde haberleri takip ediyordum. Ancak bu kadar ağır bir tahribatın yaşanabileceğini aklımın ucundan geçirmiyordum. Şimdi buraya geldik, incelemelerde bulunduk, yurttaşlarla konuştuk. Gördüğüm manzara, Suriye’de yaşananlardan farksız. Gördükten sonra Cizre’nin de Suriye’deki bir kentten farkı olmadığını gördüm” dedi.

Cizre’de yaşanılanları yerinde görmek ve incelemek için gelen heyetin yapacağı inceleme, yapılan görüşmelerle ilgili bir rapor hazırlayarak, genel merkeze sunacağı öğrenildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -