Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Ceylan Ertem: Mücadeleye inancım olmasa çürürdüm

Ceylan Ertem: Mücadeleye inancım olmasa çürürdüm
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
178 views
02 Ocak 2021 - 22:14
Spread the love

 Ceylan Ertem; “Barıştan, kardeşlikten, sevgiden ve saygıdan yana olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplumsal meselelere duyarlı bir sanatçı olmanın Türkiye’deki karşılığının yargılanmak, linç edilmek, eleştirilmek olduğunu söyleyen Ceylan Ertem, “Mücadele etmeye devam edeceğiz, hep birlikte. Buna inancım olmasa çürürdüm. Umarım bir gün bu dünyanın karanlığıyla solmam” ifadesini kullandı. 

Alternatif pop müziğin kadın temsilcilerinden Ceyl’an Ertem, ‘Seni Senin Gibiler Sevsin’ isimli yeni albümü ile müzikseverlerle buluştu. 

Işıl Çalışkan’ın sorularını yanıtlayan Ceylan Ertem’in Gazete Duvar‘da yer alan söyleşisnin bir bölümü şöyle: 

Sizi ilk olarak Anima’nın rastalı vokalisti olarak tanıdık. O zamanlardan bugünlere ne değişti?

Elbette çok şey değişti. Anima 2000 yılında kurulmuştu, 6 yıl sonra ilk albümü Animasal’ı paylaşmıştı. 20 yaşında bir kadındım o zamanlar, şimdi 37 yaşımdayım. O zamanlar ‘insan’a olan inancım fazlaydı, her konuda iyi bir fikrim var sanıyordum ve yorulmak bilmiyordum. Ayrıca blues, trip hop ve caz dinliyor, kiramı çıkartabilmek için haftada birkaç gece sahneye çıkıyor, 3 saat şarkı söylememin karşılığında 100 lira kazanıp bolca hayaller kuruyordum.

Şimdi daha çok hayvanlara ve onların dünyasına hayranlık duyuyorum, insana olan inancım çok azaldı, güvenim de. Caz dinlediğim kadar pop da dinliyorum, trip hop artık unutuldu gibi. Her konuda iyi bir fikrim olmadığını biliyor ve daha çok susuyorum, dinliyorum, anlamaya çalışıyorum. Şimdi emeklerimizin karşılığını hala maddi olarak hakettiğimizce alamıyoruz ama gençliğimizdeki gibi bunu çok da dert etmiyoruz. Artık daha erken yoruluyorum. Sokaklardansa evimi tercih ediyorum. Saçlarım, ellerim, gözlerim, kalbim çok şeye şahit oldu ve tecrübe kazandı. Geçmişe dönmek ve geleceğe atlamak istemem, şu andan ötürü çok mutlu ve minnetarım.

‘SILA İLE HER ZAMAN YAN YANAYIZ’

Albümde Sıla’nın da imzası var. Başından geçen üzücü olaylardan sonra albümde imzasını görmek kadın dayanışması hissi veriyor…

Sılacığım narin, hassas ama bir o kadar taş gibi sağlam dostum benim. Biz birbirimizi çok seviyoruz her zaman yan yanayız. Şarkıda Sıla ‘insan etinden hayal olmaz’ diye yazmış. Ne kadar doğru öyle değil mi?

Yıldız Tilbe’nin sosyal medyadaki çıkışları tepki topluyor. Tilbe hayranı ve şarkılarını yorumlayan bir sanatçı olarak sizi nasıl etkiliyor? 

Bu konuda bir şey söylemesem daha yerinde olur. Sonuçta Yıldız Abla bir lider değil, bir çılgın şarkıcı ve şarkı yazarı, onu şarkıları ile değerlendirmeye devam etmek isterim. Ama evet, katılmadığım çok görüşü var.

Kadına karşı şiddetin arttığı ve buna bağlı olarak dayanışmanın da karşı güç olduğu bir dönemde toplumsal meselelere duyarlı bir sanatçı olmanın Türkiye’deki karşılığı nedir?

Yargılanmak, linç edilmek, eleştirilmek. Alkışlayan, yanımızda olan, destek veren kişiler küçük bir azınlık. Ama olsun, mücadele etmeye, sevdiğimiz – saygı duyduğumuz isimlerin arkasında durmaya, hayvanları – çocukları korumaya, kadın cinayetlerine ve şiddetine ses çıkartmaya, dünyadaki tüm savaşlara karşı çıkmaya, barıştan kardeşlikten sevgiden saygıdan yana olmaya devam edeceğiz, hep birlikte. Buna inancım olmasa çürürdüm. Umarım bir gün bu dünyanın karanlığıyla solmam. (KÜLTÜR- SANAT SERVİSİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -