Kuzey Teve

Cengiz-Kolin-Limak üçlüsüne bir kiyak daha!

Cengiz-Kolin-Limak üçlüsüne bir kiyak daha!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
149 views
03 Ocak 2021 - 14:09
Spread the love

OHH NE ALA! ATV’NİN PARASI ELEKTRİK’TEN…

OHH NE ALA! ATV’NİN PARASI ELEKTRİK’TEN…

Son günlerin en çok tartışılan grupları olan Cengiz-Kolin-Limak üçlüsüne önemli bir teşvik EPDK’dan geldi. Tüketicinin istediği şirketten ucuza elektrik almasını sağlayacak fatura limitinin 75 lira olması gerekirken, tutar 133 lira olarak belirlendi.

Son dönemde ardı ardına kamudan aldıkları ihaleler ve Sabah-atv’nin satın alınması aşamasında yayınlanan ses kayıtları nedeniyle büyük tartışma yaratan Cengiz-Kolin-Limak gruplarına önemli katkı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan geldi.

 
Elektrik dağıtım ihalelerinde verdikleri tekliflerle İstanbul Boğaziçi Elektrik Dağıtım, Akdeniz Elektrik Dağıtım, Çamlıbel Elektrik Dağıtım ve Uludağ Elektrik Dağıtım ihalelerini alan üçlü açısından önemli bir soru işaretini serbest tüketici uygulaması oluşturuyordu.


Konutlarında elektrik hizmeti alan tüm aboneler için sadece bir şirketten değil, kendilerine daha düşük fiyatla hizmet sunabilecek diğer şirketlerden de elektrik almanın önünü açan bu uygulamada önemli bir adım atıldı.
 
Mevcut durumda bir abonenin serbest tüketici olabilmesi için aylık kullanımının 5 bin kilovatsaat olması; yani aylık faturasının yaklaşık 150 lira ve üzerinde olması gerekiyordu.
 
Birçok abone bu rakamın altında kaldığı için, daha düşük fiyatlı hizmet alma olanağı ortadan kalkıyor, rekabet ortamı oluşturulamıyordu.
 
Türkiye’de 35 milyon elektrik abonesi var ve bunun 25 milyonu hane… Ortalama tükettiği aylık elektrik faturası 75 lira düzeyinde. Toplam elektriğin yüzde 80’ini 4 milyon abone kullanıyor. Gerek Enerji Bakanlığı gerekse EPDK’nın bağımsız enerji dağıtım şirketlerine verdiği geri dönüşte sürekli barajın 75 lira olacağı, bu sayede de 4 milyon hanenin otomatik olarak serbest tüketici haline geleceği vurgulanıyordu.
 
Böylece 75 lira tutarında elektrik faturası ödemek, daha düşük fiyatlı elektrik alabilmek için yeterli olacaktı.
 
Ancak geçtiğimiz ay içinde yapılan bir son dakika değişikliği ile bu rakamın 4 bin 500 kilovatsaat olarak belirlenmesi kararlaştırıldı. Bu durumda, tüketicinin ucuza hizmet alabilmesi için evdeki faturasının tutarının 133 liranın üzerinde olması gerekiyor.
 
Bu düzenleme ile serbest tüketici konumuna gelebilecek abone sayısı ciddi şekilde azaltılmış oldu.
 
Serbest tüketicilere, üretim lisansı sahibi ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler elektrik satışı yapabiliyor. Bu rakam normal şartlar altında yüzde 5-10, dönemsel olarak da yüzde 20-30 arasında daha düşük fatura ödenmesini sağlayabiliyor.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Resmi Gazete’de yayınlanan kararıyla serbest tüketiciye geçiş limitini düşük tutmuş oldu. Böylece 10 milyon serbest tüketici beklenirken, sadece 500 bin abonenin serbest tüketici kapsamına dahil olması sağlandı.
 
Bu uygulama ve yüksek tutulan limitten tek faydalanan elbette “Olağan Şüpheliler” olarak değerlendirilen Cengiz-Kolin-Limak grubu olmayacak. Özelleştirmeden dağıtım ihalesi almış diğer gruplar da bundan yararlanacak. Ancak Limak-Kolin-Cengiz ortak girişim grubu kadar yüksek miktarlı elektrik dağıtım ihalesi almış olan sadece Sabancı Grubu bulunuyor.
 
Cengiz-Kolin-Limak grubunun elektrik dağıtım ihalelerinden kaynaklanan yükümlülüklerinin toplamı 3.7 milyar doları buluyor.
 
Son dönemde yaşanan yüksek kur artışı dikkate alındığında, gelirleri Türk Lirası, borcu ise dolar cinsinden olan Cengiz-Kolin-Limak grupları açısından finansman maliyetlerinin ne kadar yükseldiği dikkat çekiyor.
 
Grupların bir de serbest tüketici anlaşması nedeniyle sorun yaşamaması için tüketim limitinin yüksek belirlendiği ileri sürülüyor.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -