Kuzey Teve

Cemil Bayık: Müzakerelerin yeniden başlamasına hazırız

Cemil Bayık: Müzakerelerin yeniden başlamasına hazırız
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
55 views
03 Ocak 2021 - 12:10
Spread the love

 KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, BBC muhabiri Ian Pannell’ın sorularını yanıtladı.

TAK’ın PKK ile ilişkisinin olmadığını söyleyen Bayık, sivillere yönelik eylemleri kınadıklarını ancak birinci Ankara saldırısı gibi askerlere yönelik eylemleri savaşın parçası gördüklerini söyledi.

Bayık, devletin operasyonlarının sürmesi halinde savaşı geliştireceklerini ve bunun Türkiye’ye yayılacağını belirtti. ;

Bayık, BBC muhabirinin “Kerkük’te görüştüğümüz PKK komutanları Koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olduğunu söyledi, bu doğru mu” sorusuna şu cevabı verdi: “Dolaylıdan da öte direkt de sayılabilir. Çünkü bizim güçlerimizin DAEŞ’le nasıl mücadele ettiğini dünya alem biliyor. Koalisyon güçlerinden gizli, DAEŞ’le mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler bile olmuştur. DAEŞ’e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda.”

Bayık, muhabirin bu temasla ABD’den mi bahsettiği sorusuna, “Amerika’dan da, İngiltere’den de… Koalisyon güçlerini temsil eden esas Amerika’dır tabi. Sorun Amerika’yla veya başka biriyle görüşüp görülmeme sorunu değildir” cevabını verdi. 

‘ASIL ÇAĞRI TÜRKİYE’YE YAPILMALI’ 
ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass geçtiğimiz günlerde PKK’ye silah bırakma çağrısını içeren bir açıklama yapmıştı.

Bayık tek taraflı çağrıların anlamının olmadığını söyledi: “Bazıları bize ‘savaşı durdurun’ çağrısı yapıyor. Bu bir şey ifade etmiyor. Bu savaş bir sonuçtur, buna yol açan nedenler var. Bu nedenleri ortadan kaldırmayan herhangi bir savaşı durdurma pek bi sonuç yaratmaz. Yeniden bizim ateşkes yapmamızın herhangi bir anlamı yoktur. Bize bu çağrıları yapanların Türkiye’ye de bu çağrıyı yapması gerekiyor.”

Cemil Bayık kendilerine uluslararası alandan mektup yoluyla çağrılar yapıldığını ve bunlara mektupla yanıt verdiklerini söyledi:

“Bize savaşın durdurulması için çağrılar oldu, bize mektuplar gönderildi. Biz de bunlara mektuplarla cevap verdik. Savaşı başlatan biz değiliz ki bizden savaşın durdurulması istensin. Hem Türkiye’den hem PKK’den derhal savaşın durdurulup ateşkesin çift taraflı ilan edilmesini ve müzakerelerin başlatılmasını istemelidirler.”

Bayık, mektupları kimin gönderdiğini, onlara açıklamadan söylemeyi uygun bulmadığını belirtti.

Bayık, müzakerelerin yeniden başlaması durumunda buna hazır olduklarını söyledi. 

‘TAK’IN PKK İLE İLİŞKİSİ YOK’

Ankara’daki eylemlerle ilgilerinin olmadığını söyleyen Bayık şöyle konuştu: “Bu eylemlerin PKK ile bir ilişkisi yoktur. Bizim dışımızdaki bir örgüttür. Kimdir, kimler yer alıyor onu bilmiyoruz. Muhtemelen bizden ayrılanların bazıları onun içinde yer almış olabilir. Biz o eylemlerin araştırılmasını istiyoruz. Kim yapmış, PKK mi yapmış PKK’nin dışındaki güçler mi yapmış, bunun araştırılması gerekiyor.”

Pannell’ın, PKK’nin 2013’te yaptığı çağrı ardından TAK’ın eylemlerini durdurduğunu hatırlatması üzerine Bayık, bugünkü koşullarda kimsenin TAK’ı durduramayacağını söyledi: “TAK’ın eylemleri durmuyor çünkü Türkiye’de korkunç bir savaş var. Bu koşullarda kim TAK’ın önüne geçebilir? Bu koşullarda TAK eylem yaparsa toplumda sempati toplar tabii ki. TAK elbette ki eylem yapar, buna yol açan Türk devletinin uyguladığı politikalardır.”

Pannell, KCK yöneticilerinden Sabri Ok’un Ankara’da Şubat ayında gerçekleştirilen saldırıyı öven açıklamalarını sorması üzerine Bayık, bu açıklamadan haberi olmadığını belirtti: “KCK’de PKK’li olanlar var, PKK’li olmayanlar var. Çeşitli düşünceye sahip olalar var. KCK’yi eşbaşkanlık temsil ediyor. Eşbaşkanlığın KCK adına yaptığı açıklamaları esastır.”

Bayık, Türkiye’de operasyonların sürmesi durumunda savaşı ‘geliştireceklerini’ söyledi:”Elbette ki Türkiye’nin bu yaklaşımı olduğu müddetçe PKK de savaşı geliştirecektir. Sadece Kürdistan’da değil Türkiye’de de savaş gelişir. Savaşı sadece silahlı savaş olarak da anlamamak gerekiyor, savaşın birçok yönü var.” (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -